Účinkovala na divadelních prknech slavného divadla Semafor i oblíbeného pražského Činoherního klubu. V současnosti ji můžeme vidět v Divadle Na Jezerce, anebo slyšet v hudebním triu Alo Trio band. Cizí jí není ani film, televize či dabing. Všestranně nadaná Martina Menšíková.

Vybavuji si, kdy jsem se začala o Martinu Menšíkovou zajímat víc. Ano, už vím. Po zhlédnutí amerického filmu Město andělů, kdy jsem si říkala: „Sakra, komu ten krásný a podmanivý hlas, který daboval Meg Ryan, patří?“ Patřil Martině. A já bych se v dnešním rozhovoru od jejího krásného hlasu i „odrazila“.

dabing

fotografie z Ocenění: 2005 Cena Františka Filipovského za ženský herecký výkon v dabingu filmu Já a mé přízraky

Ukázka z filmu Město andělů se skvělým dabingem Martiny Menšíkové a Zdeňka Mahdala

Martino, děkuji, že jste si na mě udělala čas. Moje první otázka nebude nijak originální, asi jste ji v různých obměnách slyšela mnohokrát: „Vzpomenete si ještě na svůj úplně první dabing?“
To si vzpomínám moc dobře. Doporučil mě můj spolužák Vašek Kopta někdy krátce po revoluci, kdy najednou vzniklo hodně soukromých studií. Dabovalo se hrozně filmů pro nově vzniklé televize, nekonečné španělské seriály, které se vysílaly denně… asi už potřebovali kohokoli, kdo mluví. Já dabing v životě ani neviděla dělat. Dostala jsem text, na uši sluchátka a jedem! Pustil se film a točilo se, dokud někdo něco nezkazil.
Byla jsem zmatená, neschopná sledovat zároveň obraz a scénář, muselo se kvůli mně pořád zastavovat, vracet. Někde z té tmy studia se občas ozval překrásný hlas Sylvie Turbové „Už jste měla mluvit“ nebo „To byla vaše replika“, no hrůza, „brzda“. Ale dost rychle jsem se zorientovala a každé příště bylo lepší.
První velkou roli mi dal krátce na to v České televizi  pan režisér Zdeněk Hruška, a jelikož tam se dabují 30vteřinové kousky (tzv. smyčky), které nejdřív vidíte a můžete si vyzkoušet, co a kdy říkáte, doučila jsem se základy.

Doučila jste se je skvěle, jinak by na nás už několik let vaším hlasem nepromlouvala známá americká herečka Meg Ryan. Povězte mi, jak se člověk dostane k dabingu takové zahraniční hvězdy? To probíhá nějaký „hlasový“ casting?
Na některé filmy, co jdou do kin, se castingy dělají, ale někdo si vás musí pozvat, není to jako u jiných konkurzů, které někdo veřejně vyhlásí. Casting pak někde v Anglii nebo Americe posuzují, schvalují obsazení, musíme se co nejvěrněji přiblížit originálu. U televizních filmů si režisér vybírá sám, jinak bych v dabování Meg Ryan asi neprošla… Má stejně křehký hlas, jako je křehká její vizáž. Víte, já nejvíc dabuju starý tlustý černošky, takže i mě ta kombinace s Meg Ryan překvapila. Ale není to jen „moje“ herečka, slyšela jsem ji třeba krásně namluvenou Janou Paulovou v jednom vážnějším filmu, a taky Jitka Ježková ji mluví moc hezky.

Já ji mám spojenou s Vámi. :)
V roce 2005 jste obdržela Cenu Františka Filipovského za dabing, za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu Já a mé přízraky. Jde o příběh fenomenální zpěvačky a herečky Judy Garlandové. Vy jste ji sice „jenom“ mluvila, ale ani zpěv vám není cizí. Jste členkou poměrně nového hudebního tělesa Alo Trio band, jehož zakladatelem je známý a uznávaný textař a hudebník Vlastimil Třešňák. Povíte nám něco bližšího o vzniku této kapely?

Vlasta Třešňák je zakladatel a duchovní strýc. Napsal spoustu krásných textů pro ženské hlasy a my tři je moc rády zpíváme. Sám říká, že je to surrealistická poezie, ale neděste se, jsou to chytré, vtipné verše! Mistr si s námi taky občas zazpívá, ale jen jako šafránu. Hudba je převážně Jana Volného, basisty, ale i kytarista Jaromír Panáček skládá a některé věci jsou Vlastovy i s hudbou.  Na bicí se nám střídají pánové František Hönig a Jan Horváth a na tenorsaxofon hraje Jan Štolba j.h. No krása! My s Pavlou Stránskou a Natálkou Řehořovou zpíváme spolu i zvlášť krásný písničky, vokály nám vymýšlí Jan Volný, pánové nám krásně hrajou a my si užíváme Alotrií.

zpev

zpěvačka Martina Menšíková / Alo Trio band

A jaký hudební styl je pro vaši kapelu příznačný?
Je to typický „volný styl“. Městské rockabilly. I když… nejdřív jsme tomu říkali small beat, ale naši pánové se často nechávají unést tak, že zpíváme i big beat. Taky blues, chanson, rock´n´roll, místy i funky… Zařadit přesně nelze, to prostě musíte slyšet a vidět!

alo

Alo Trio band

Tak kdybychom chtěli slyšet a vidět, kam můžeme přijít?
Pravidelně, jednou měsíčně hrajeme v Blues Sklepu v Liliové ulici, teď nejblíž 18. dubna. Koncerty jsou od 21. hod. až do půlnoci a nově si zveme i hosty. Poprvé u nás vystoupila Věra Nerušilová, přišla se původně jen podívat a pak nám zazpívala „Nešahej, nešahej frajerům na tělo…“ z Hříšných lidí města pražského. To je živá historie. A minule u nás vystoupilo i „Duo Femini Cucina Espaňa“, nerozuměla jsem jim ani slovo. Taky nás potěšila Halka Třešňáková s Aničkou Polívkovou a časem snad vystoupí i Mikuláš Lubomírský.

Věra Nerušilová? Tak to mě moc mrzí, že mi to uteklo. Ale těch zajímavých hostů určitě bude přibývat a já věřím, že i nadšených návštěvníků. 
Řekněte mi ještě: Upřednostňujete zpěv, nebo herectví? 

Zpěv. Jsem sice trémistka a hudba nepočká, když zapomenete verš, v divadle se můžete aspoň odmlčet…Ale při žádném činoherním představení jsem nezažila tolik euforie jako při koncertě. Kapela skvěle hraje, vy jste toho součástí a všechny nás to někam nese… i diváky. Hudba je krásná!

Ještě ohledně toho herectví, já jsem se na Vás byla nedávno podívat v Divadle Na Jezerce, kde jste hrála v představení Takový žertík. Měla jste tam roli Axelle, kamarádky hlavní představitelky, které jste vlastně nepřímo rozvrátila manželství.
Co by podle vás mělo být obsahem pravého kamarádství?

Pravé kamarádství.

kamaradky

pravé kamarádství

alex

v roli Axelle, v představení Divadla na Jezerce: Takový žertík

fotot

ještě jedna společná fotografie z představení

Jste kamarádky i v Alo Trio bandu? Scházíte se s Natálií a Pavlou i mimo koncertování?
Celé Alo Trio vzniklo z kamarádství. Nejdřív jsme založili skupinu Totems, ale ta je čtrnáctihlavá a moc pánů na holení, my chtěly zpívat víc a víc. Pavlu znám dlouho, to byla ještě malá, a scházíme se často na čajové obřady na Starém městě. To Pavla nám přivedla Natálku z Divadla na Zábradlí a my jí za to moc děkujeme. Ta Řehořovic holka je krásná, nádherně zpívá a k tomu všemu je i hodná a moc milá. Vždyť ji ve svém sloupku vychválil i Jan Rejžek!
Máme se rády, zpíváme si, tančíme si, přejeme si – to je na tom nejkrásnější. Pánové jsou zase propojeni přes VT band - Jan Štolba teď sestavil pro Vlastu Temporary Quintet, natočili společně krásnou desku Alter Ego.

Pojďme od hudby k tradicím. Máme tady Velikonoce, slavíte je?
Asi Vás zklamu, ale já je nijak neslavím, dost často mívám i o Velikonocích práci. Letos budu asi vleže vyhlížet jaro, a když nebude mrznout, vrhnu se na zahrádku.

Myslím, že by mi čtenářky neodpustily, kdybych se nezeptala na vašeho tatínka, Vladimíra Menšíka.
Jaké bývaly Velikonoce u Menšíků? Tatínek byl z Moravy, tam se tradice hodně drží, dostávala jste třeba od tatínka pomlázkou? Malovala jste mu vajíčka?

Pomlázkou jsem nedostávala, nebo si to nepamatuju? Vajíčka jsme zdobily s mámou klasicky voskem, barvily v cibulových slupkách, protože jestli někdo dodržoval tradice, tak maminka. Ale slavili jsme jako bezvěrci, hlavně jídlem: velikonoční beránek, jidáše, nádivka s uzeným a kopřivami, jehněčí… na stole taková ta tráva, osení?
Jezdívali jsme na chalupu v Žandově, k řece Ploučnici, v okolí mělo chalupy hodně tátových kamarádů herců, jezdilo se na návštěvy. A tatínek, co byl z té Moravy, kde se tradice drží, zdobil kraslice fixama a taky kreslil krásné viněty na lahve meruňkovic a slivovic, které vozil z Moravy, aby je rozdal kamarádům.
Ale k těm Velikonocům. Žila jsem kdysi s jedním Američanem, který nemohl pochopit, že tu jeden den v roce muži bijou prutama ženy a ony jim za to ještě dávají dárky, jídlo a pití. Zvláštní zvyk.

statinkem

S tátou a bratrem Honzou na chalupě v Žandově

(smích) Ano, to je pravda, spousta cizinců se dívá na tento náš zvyk jako na barbarský.
Martino, v  jednom rozhovoru jste uvedla, že vždycky jste chtěla stát sama za sebe, ale většina lidí na Vás koukala jen jako na dceru toho Menšíka…
Víte co, možná to bude znít pro Vás divně, ale kolik z nás by si přálo být „jen dcerou toho Menšíka“. Vždyť to je jako být dcerou krále. Váš otec byl přírodní úkaz, byl jedinečný, geniální…  V jakých situacích Vám tedy bylo toto označení spíš na obtíž?

Sama jsem se často ptala, čím jsem si to zasloužila mít takovýho tatínka? Ale, ne, že byl Menšík… byl to krásnej člověk, hodnej, láskyplnej a vtipnej tatínek. Jenže když jsem si vybrala stejnou profesi, lezlo mi zpočátku na nervy, že jsem byla pořád „jen“ Menšíkova dcera. Chvíli mi trvalo, než jsem se srovnala sama se sebou. Někdo se občas kvůli tomu jménu choval jinak, ať už hůř, nebo naopak líp, ale většina toho bylo v mojí hlavě.

vnaruci

hodnej, láskyplnej a vtipnej tatínek...

K něčemu se Vám přiznám, jednou jsem se s vaším tatínkem setkala ve vinném sklípku na Moravě, kde jsem byla u babičky. Tehdy mi bylo asi 14 nebo 15 let. Váš tatínek byl už hodně veselý a začal mi dávat rady do života. A víte co? Já z těch rad žiju dodnes. :)
A co Vy? Máte také nějakou takovou cennou radu do života od táty?

(smích) Tak to by mě zajímalo, co Vám dával za rady.
On celej jeho život je jedna velká rada. Dobrota a humor. Když už tu tatínek nebyl, potkala jsem jednou v noci na Karlově mostě tátova kamaráda, „strejdu“ Jirku Zahajskýho. Já šla z Blue Lightu a on z Činoherního klubu, každý přes řeku na tu svoji stranu. Tak jsem se ptala: „Jirko, je něco, co bys mi řekl do života, co už ten táta nestačil?“ A Zahajský mi povídá: „Všechno je jinak!“

No to mi ani neříkejte! (smích)
Závěrem bych se Vás ještě ráda zeptala trochu na soukromí. Nechci Vám do něj nijak zasahovat, ale přece jen mi to nedá…
Za dveřmi je jaro, k jaru patří láska. Má nějakou lásku také Martina Menšíková?

Mojí velkou láskou je kolega Ganz Egál jr., žák Vladimíra Dvořáka. Také si občas vyjdu s prof. Waltrem Kirchnerem.

Tak ať máte šťastný krok, v pracovním i v soukromém životě.
Děkuji za rozhovor.

Děkuji za pozvání a přeji všem čtenářkám Žena-in veselé Velikonoce

tatovo

velikonoční vajíčko zdobené Vladimírem Menšíkem

Vizitka:

 • Martina Menšíková se narodila 20.2.1965 v Praze.
 • Vystudovala herectví na Pražské konzervatoři.
 • Po dokončení studií nastoupila do angažmá do kolínského divadla.
 • Po odchodu z Kolína působila na volné noze.
 • Hostovala v divadle Semafor a Činoherním klubu.
 • V současnosti hraje v Divadle Na Jezerce.
 • Koncem 80. letech začala pracovat i pro televizi.
 • Seriály: BAKALÁŘI, DRUHÝ DECH, CO TEĎ A CO POTOM?, PŘÍTELKYNĚ Z DOMU SMUTKU.
 • TV filmy: NESMLUVENÁ SETKÁNÍ, TŘI KRÁLOVÉ, TŘI PRINCEZNY TANEČNICE, DVEŘE, PERFEKTNÍ MANŽEL, BLUDIČKY.
 • Hodně se věnuje také dabingu (seriály: Helena a její chlapci, Tři životy Sofie, Divoký Anděl, Kalifornské léto, Zoufalé manželky)
 • Ve filmech dabuje zejména herečku Meg Ryan.
 • V roce 2005 získala za dabing cenu Františka Filipovského za film Já a mé přízraky.
 • Je členkou kapely Alo Trio band, kde hraje, tančí a zpívá.
 • V brzké době se můžeme těšit na jejich nové CD.

www.alotrio.cz

poskytnuté fotografie: Martina Menšíková

Přečtěte si také:

Reklama