Počet vážných dětských úrazů v České republice naštěstí postupně klesá, přesto musí být jejich následkem každoročně hospitalizováno na 30 tisíc dětí a dospívajících. Okolo půl milionu dalších dětí utrpí úraz vyžadující lékařské ošetření. Kvůli úrazu tak musí k lékaři alespoň jednou za rok každé páté české dítě. Nejen proto zkuste zvážit sjednání úrazového pojištění pro vaše děti.

Martin Švec, produktový ředitel MetLife

Martin Švec, produktový ředitel MetLife

Životní a úrazové pojištění pro dospělé je důležité především k zajištění financí pro rodinu v případě dlouhodobého výpadku příjmu po úrazu/nemoci nebo dokonce smrti živitele. Proč bychom měli pojistit i své děti?

Názor, že pojištění pro děti je zbytečné, protože děti rodinu na rozdíl od rodičů neživí, je bohužel docela rozšířený. Ano, děti nemají žádný příjem, ale není pravda, že jejich případný úraz nebo dlouhodobou nemoc rodinný rozpočet nijak nepocítí. Právě naopak - děti se v průběhu léčby většinou neobejdou bez neustálé péče dospělé osoby a ne každá maminka je v domácnosti a ne všichni mají k dispozici babičky či dědečky, kteří se o dítě v případě potřeby postarají. Absence v práci alespoň jednoho z rodičů jsou proto v podstatě nevyhnutelné, jelikož flexibilní zaměstnání, které umožňuje pracovat z domova a v případě potřeby odběhnout s dítětem na kontrolu nebo rehabilitaci, nemá každý. Když k tomu přičteme náklady na rehabilitační pomůcky, léky a další věci, může se jednat o nemalé částky.

Nejen z těchto důvodů by měl pojištění pro své děti zvážit každý rodič. Pojištění pro děti by však mělo vypadat trochu jinak než to, které rodiče sjednávají pro sebe, především právě proto, že děti nemají příjem, na němž by byla rodina závislá. Vysoké pojistné částky pro případ smrti jsou tak u dětí zbytečné, klíčové je zaměřit se na hlavně na rizika spojená s úrazy, případně nemocemi a následnou léčbou. Kvalitně nastavené pojištění v případě úrazu či vážnějšího onemocnění dítěte převezme starosti spojené s léčebnými výdaji a rodiče se tak mohou soustředit na jiné věci.

dítě

Kdy by rodiče měli své děti pojistit?

Žádná univerzální odpověď neexistuje, záleží na uvážení rodičů. S přihlédnutím ke statistikám pojistných událostí, které mám k dispozici, a z vlastní zkušenosti bych doporučil začít řešit pojistnou ochranu pro děti v okamžiku, kdy začnou aktivně objevovat svět a lézt a batolit se po bytě. Výjimkou ve statistikách bohužel nejsou ani komplikované zlomeniny a otřesy mozku u ani ne ročních miminek. Každopádně, co za sebe jako otce 11ti měsíčního syna musím především zdůraznit, je důležitost předcházení úrazů. Malé děti by v místech, kde jim hrozí riziko úrazu, neměly zůstávat ani chvilku bez dozoru.

Nejčastěji u nás evidujeme úrazy u dětí ve věku od jednoho roku do tří let, které se učí chodit a běhat a pak u školáků od 10 do 12 let, kteří zase zkouší, co se dá – kolo, lyže, brusle, skateboardy… Jízda na kolečkových bruslích a skateboardu obecně patří mezi poměrně rizikové aktivity.

Existují nějaké cenové rozdíly v dětském pojištění podle věku dítěte, tedy něco jako u pojištění pro dospělé? Je pojištění pro starší dítě dražší?

Vstupní věk dítěte při výpočtu pojistného nehraje roli. Například v rámci speciálního dětského produktu Kamarád pojišťujeme děti od narození do 15 let věku, přičemž pojištěny mohou být až do 25 let věku. Výše pojistného se odvíjí čistě od výše pojistných částek, které rodiče dítěti zvolí pro krytí jednotlivých rizik, věk dítěte je nepodstatný.

Jaké jsou nejčastější úrazy, které u dětí řešíte? Kdy je u vás hlavní „úrazová“ sezóna?

Nejvíce se setkáváme s klasickými úrazy v podobě podvrtnutí a zlomenin. Tam se nejčastěji jedná o oblast rukou, hlavně kosti loketní, vřetenní a prsty, následují nohy. Z těžších úrazů se nejčastěji setkáváme s otřesy mozku, povrchovými zraněními hlavy a popáleninami.

Zvýšené množství dětských úrazů každoročně evidujeme v období prázdnin, ať už letních nebo zimních – děti mají volno, tráví čas venku s rodinou a kamarády, více sportují… Vzhledem k této skutečnosti proto u našich dětských produktů poskytujeme dvojnásobné plnění v případě, že si dítě přivodí úraz během jakýchkoliv školních prázdnin.

K dětskému pojištění nabízíte také asistenční služby. Které z nich jsou nejvyužívanější?

Balíček asistenčních služeb jsme připravili tak, aby byl skutečně prakticky využitelný a rodičům ulehčil péči o potomka po úrazu. Využívání a oblibu jednotlivých služeb průběžně sledujeme, díky čemuž máme jistotu, že opravdu nabízíme to, co je pro rodiče užitečné. V asistenčním balíčku proto najdete například hlídání, úklid, dovoz léků a nákupu nebo služby lékaře na telefonu.kid

 Všechna dětská pojištění a připojištění od MetLife, včetně speciálního dětského pojištění Kamarád je možné až do konce ledna 2016 získat se slevou 20 %, která bude platit po celou dobu trvání pojistné smlouvy.

Jaké jsou hlavní výhody pojištění Kamarád?

  • Komplexní pojistná ochrana dítěte
  • Variabilní nastavení nebo volba ze čtyř přednastavených balíčků se slevou (již od 200 Kč za měsíc)
  • Dvojnásobné plnění při úrazech o prázdninách a dvojnásobné plnění při hospitalizaci v zahraničí v zemích EU
  • Možnost životního nebo úrazového připojištění až pro dva dospělé ve prospěch dítěte, vše na jedné smlouvě
  • Sleva pro druhé a další dítě v rodině
  • Balíček asistenčních služeb bez poplatku
  • Výběr jednoho ze tří atraktivních bonusů bez poplatku

facebook

Reklama