Martin se věnuje hudbě odmalička. Hraje na klavír, kytaru a violu. Dvakrát vyhrál televizní soutěž Rozjezdy pro hvězdy, a vy si ho zřejmě budete pamatovat hlavně jako nejvýraznější osobnost SuperStar v roce 2013. Na svém kontě má několik singlů, nejčastěji s raperem Revoltou.

Před několika dny dokončil píseň pro soutěž Dívka ČR. Jmenuje se Sny a zazní nejen na finále, ale lze si ji už nyní poslechnout prostřednictvím youtube i na internetu. A právě sny budou hlavním tématem dnešního rozhovoru.

Martin Šafařík

Martin Šafařík (foto: Miroslav Mořický)

Vzpomínáte si, o čem jste snil jako malé dítě? Kdy vás hudba zaujala a jak to přišlo, že jste se tak brzy ocitl před publikem?
Jako malý jsem měl samozřejmě sny - jako každé normální dítě. Chtěl jsem být popelářem, jezdit bagrem, poznávat nové věci. Ale už ve školce jsem hudbu miloval. Rád jsem zpíval, tancoval a u klavíru paní učitelky jsem zůstával jako poslední. Aspoň tak mi to máma vždy vypráví. Můj otec, jako velký sportovec, mne v 6 letech přihlásil do hokeje a fotbalu. Zároveň jsem navštěvoval hodiny houslí. A jelikož jsem chodil na základní školu zaměřenou na hudbu, zpíval jsem od malička ve sboru. Na sport jsem neměl tak velký talent jako ostatní kluci, zato v hudbě jsem vynikal. Později mne rodiče přihlásili také na zpěv a klavír. První velké publikum bylo na koncertě v koncertní síni v Uničově. Zpíval jsem a hrál na housličky lidové písně. Hudbu jsem miloval a rodiče byli mojí velkou oporou. Aniž jsem si to uvědomoval, už v té době jsem si plnil své první sny.

Bavily vás jako malého soutěže? Snil jste, že z vás bude velká hudební hvězda? A kdo byl v té době vaším vzorem?
Ještě před tím, než jsem poprvé stál před kamerou v soutěži Rozjezdy pro hvězdy, jsem za sebou měl spousty jiných menších prověrek, kde jsem ukazoval svůj talent. Takže mě vystupovat před publikem vždy bavilo. Snil jsem o tom, že jednou budu stát před velkým publikem s kapelou v zádech a jezdit po koncertech. Můj vzor byl a je dodnes Freddie Mercury a kapela Queen. S klukama jsme se jako malí zavírali do dřevěného zahradního domku, kde jsme Queeny poslouchali a hráli na kusy dřeva s představou, že jsme před velkým publikem. Měl jsem dokonce oblečení jako Freddie. To on byl a v srdcích pořád je podle mého nejlepší zpěvák vůbec. Velmi mě inspiroval, v tom jak uměl zacházet s publikem a s fanoušky. Jeho hlas je nezaměnitelný a písně Queen jsou dodnes fenoménem.

Martin Šafařík

Na SuperStar 2013

V SuperStar to již bylo předpokládám něco jiného, ale sny o hudební kariéře zřejmě zůstaly. Kam se v té době posunul váš muzikantský vkus?
Do SuperStar jsem se přihlásil na poslední chvíli. Přemýšlel jsem nad tím, zda je to ta správná cesta v mé hudební kariéře. Ze začátku jsem to bral jako velkou šanci začít zpívat naplno a ze svého velkého snu udělat skutečnost. To, že jsem došel tak daleko, bylo nad mé očekávání a popravdě jsem to nečekal. Zažil jsem tam ale spoustu skvělých zážitků. Zamiloval jsem se a zkusil si, jaké je to stát na velkém pódiu před tolika lidmi v sále a před televizní obrazovkou. Muzikantský vkus se mi ale neposunul ani o kousek jinam. Pořád mám rád hudbu, kterou jsem měl rád i předtím. Možná jsem ale začal jinak přemýšlet a brát víc hudbu jako svoji práci a šanci dělat naplno to, co mě v životě baví nejvíc.

Věnoval jste se pak práci v nahrávacím studiu, kde jste působil jako skladatel a producent. Jak se vlastně člověk dostane k takovému povolání? Není asi snadné se dostat mezi ty správné lidi... Nestačí mít zřejmě jen sen, ale člověk pro to musí něco udělat...
Už před SuperStar jsem působil ve studiu Davida Spilky v Olomouci. S Davidem jsem vlastně jezdil i jako klavírista a zpěvák pár koncertů. Poznali jsme se při nahrávání mé druhé LP desky ještě s bývalou kapelou Francis Drake. David ve mně viděl potenciál a pozval si mě k sobě do studia. Začal jsem u něj natáčet pár menších projektů a moc mě ta práce bavila. Zkusil jsem si i moderování backstage na Beerfestu v Olomouci. Prostě jsme byli dobrý tým a práce nás nesmírně bavila. Hudbu jsem skládal od svých jedenácti let. Měl jsem doma klavír, za který jsem sedal skoro každý den a zkoušel skládat nové melodie. Později jsem začal hrát na kytaru a skládat i první své texty. Sny má snad každý člověk, avšak nejtěžší je své sny uskutečnit. Za tím je hodně práce, hodně dřiny, hodně štěstí, a ti správní lidi kolem vás.

Martin Šafařík

Na Superstar 2013

Takže skládáte hudbu, píšete texty. O čem sníte, když dáváte dohromady konkrétní píseň?
Je to vždy velmi individuální. Jde o to, co právě prožíváte. Když jsem šťastný, dokážu napsat pozitivní věc. Když jsem smutný nebo z něčeho nešťastný, v písních se to projeví. Někde tam vzadu ale vždy sním o tom, aby to, co píšu, bylo pro lidi zajímavé a chytlo je to za srdce nebo v nejmenším se jim to na poslech velmi líbilo. Aktuální singl SNY jsem ale napsal velmi rychle. Přesně jsem věděl, co psát a jak to celé pojmout.

Píseň SNY - složena pro soutěž Dívka ČR

Vím, že vaše maminka je vaším prvním posluchačem. Máte představu, o čem například sní ona? Koho by si přála ze svého syna mít?
Moje máma je skvělá. Je to můj největší kritik a zároveň největší obdivovatel. Stejně jako moje celá rodina je mojí velkou oporou v tom, co tolik miluji. Když skládám, většinou je to doma u rodičů. Sedím u klavíru a snažím se ze sebe dostat to nejlepší. Když už mám představu, hodím rychle něco na papír a nechám mámu si to poslechnout. Jen ona mě vždy dokáže přesvědčit, zda je to skvělé, nebo tomu ještě něco chybí. Vždy snila o tom mít svoje děti zdravé a šťastné. Mám dvě sestry a spousty bratranců a sestřenic. Jsem jediný, co se věnuje hudbě naplno, a tak si toho na mně máma určitě váží. Bere mě takového, jaký jsem. A koho by si přála za svého syna mít? To se zeptejte jí. Jednoduše - každý by chtěl takovou mámu, jako mám já!

To zní hezky. A na závěr: Jaké jsou nyní vlastně vaše profesní sny?
Těch snů je spousta, ale člověk nesmí chtít vše najednou. Myslím si, že jsem dost trpělivý a pár svých snů už jsem si splnil a plním si je dál. Pomáhají mi v tom samozřejmě lidi, co jsou kolem mě. Je to moje rodina, kamarádi z branže, jako je Revolta, Marthy nebo vydavatelství Tóny Srdce Records, které mě zastupuje. Ale můj největší sen už se bohužel nemůže stát skutečností. S Freddiem Mercurym si už osobně zazpívat nemůžu. Tak bych na závěr možná dodal jen jedno: Nikdy se nevzdávejte svých snů, nikdy jim nepřestaňte věřit a neodkládejte je na potom, protože SNY jsou od toho, aby se plnily.

Martin na facebooku

Přečtěte si také rozhovory:

Reklama