5f0ee10516ee1Martin-Hofmann-a-Viktor-Dvorak.jpg

Stejně jako ostatní, i on se musel připravit na ztvárnění osoby, kterou každý zná. „Přípravy byly příjemné. Nakoukával jsem Pavla Landovského, vytvářel jsem si nějaký celistvější obraz jeho osobnosti. No a on byl cokoli jen ne nudný, průměrný a zaměnitelný. Byl to fajny čas s Pavlem,“ popisuje Martin Hofmann. „Vůbec jsem ale nemyslel na to, jak Pavla Landovského napodobit. Myslím, že to není dobrá cesta, napodobování. To se hodí, když vyprávíte vtipy. Já měl Pavla Landovského hodně nakoukaného a přemýšlel jsem nad tím, jaký skutečně je. Mám pocit, že vedle toho řvaní, tam bylo i dost něhy,“ pokračuje Hofmann.

Martin-Hofmann-jako-Pavel-Landovsky2.jpg
Překvapení, dojemné setkání, ale i nejpřísnější možné hodnocení jeho výkonu čekalo na Martina Hofmanna během pracovní projekce těsně před premiérou. Té se totiž spolu s ním účastnil i Jakub Landovský, syn Pavla Landovského. „Vidět tatínka na plátně bez toho, aby to byl on, je velmi zvláštní pocit. Martin Hofmann ale dokázal podle mě něco mimořádného. Byl uvěřitelným Lanďákem i bez řvaní, a vystihl to, co charakterizovalo vztah táty s Havlem, totiž opravdové kamarádství,“ řekl Jakub Landovský po promítání.  

Jiri-Bartoska-a-Martin-Hofmann.jpg
 „Bylo to zvláštní, ojedinělé. Myslím, že Russel Crowe prostě takovou zkušenost po natočení Gladiátora neudělal. Rád jsem Jakuba poznal a celé to dopadlo dobře,“ popisuje setkání Hofmann.
 
„Martin je pro mne objev. Překvapil mě, jak se okamžitě stal Lanďákem a jak současně zarytě hlídal, aby Lanďákovi nebylo ublíženo, aby z něj nebyla hulákající karikatura. Martin hned ze začátku hledal to „měkké srdce“ uvnitř bouřliváka. A já viděl Pavla Landovského úplně stejně,“ dodává režisér filmu Havel Slávek Horák. 

Producentem filmu je Tvorba Films, koproducenty jsou Česká televize, Václav Dejčmar, Prokop Svoboda, Martin Burda, Milan Kratina a Kateřina Kratina Černovská, Jan Barta, Ondřej Tomek a Terezie Täubelová, Gerald Butters. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie, do kin ho uvede Bontonfilm.

Martin-Hofmann-a-Viktor-Dvorak-.jpg

Co byste obětovaly pro pravdu a lásku?
Celovečerní film Havel přináší příběh jedné z nejvýraznějších osob naší historie Václava Havla z jeho disidentských dob, kdy ještě nebyl slavnou osobností. „Portrét státníka nečekejte,“ slibuje režisér Slávek Horák. Film se soustředí na Havlův bouřlivý osobní život, kterému dominuje boj za pravdu a správnou věc, pronásledování, věznění a také milostné vztahy, vlastní pochyby a humor. V centru všeho je pak neobvyklý a o to silnější vztah s manželkou Olgou.

Film Havel se odehrává mezi roky 1968 a 1989 a zachycuje dlouhou cestu a proměnu hlavního hrdiny od lehkovážného a úspěšného dramatika šedesátých let, přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vůdčí osobnost sametové revoluce a celosvětovou ikonu. Dějiny jsou ale až v druhém plánu, film Havel nabízí především velký, vzrušující a málo známý příběh, jakých není ve světě mnoho.

5f0ee1441972aMartin-Hofmann-jako-Pavel-Landovsky3.jpg

Foto: Film Havel