Martin Fuksa je velmi talentovaným rychlostním kanoistou. Již v srpnu nás tento mladík bude reprezentovat na Letních olympijských hrách v Riu de Janeiru. My jsme si s ním popovídaly nejen o blížící se olympiádě, ale i sportovním dětství a ženách.

S Martinem jsem se potkala v pondělí odpoledne na pražské Náplavce v Kayak BeachBaru, který nedávno otevřel další sportovec Vavřinec Hradilek. Martin už na první pohled působí jako velký pohodář. Úsměv od ucha k uchu a jeho gentlemanství mě odzbrojilo.

sd
Foto: Balint Vekassy

Je dětství profesionálního sportovce náročné? Jaké si ho měl ty?
Já jsem se narodil do sportovní rodiny. Nebylo to ale tak, že by mě někdo do něčeho nutil. Naopak, bavilo mě to. Od malička jsem hrozně rád jezdil s babičkou a dědou na kolech. Začalo to výlety na kolech, pak jsem začal s hokejem, který jsem hrál celou základní školu. Na přelomu základky a střední školy jsem přešel právě ke kanoistice, kterou dělala celá má rodina. Jsem za to vážně rád, že to takhle dopadlo a já si vybral sport, který mě nesmírně baví dodnes.

Když se ohlédneš zpětně na své dětství, chtěl bys, aby i tvé děti žily od malička aktivním životem?
Rozhodně bych chtěl, aby mé děti měly aktivní dětství. Nebudu je ale do ničeho rozhodně nutit. Budu ovšem rád, když je budu moci ve sportu podporovat a budeme tak trávit společné chvilky.

Tvůj realizační tým je příbuzenstvo, jaké to je? Není to spíše na škodu?
Je pravda, že moc lidí nechápe, jak to můžu snášet, že mě trénuje děda s tátou. Nejsou to ale jen oni, nesmím zapomenout ani mámu s babičkou, které mi vyváří :-). Jsme jeden velký rodinný tým. Opravdu mi to nevadí. Samozřejmě jsou chvíle, kdy se naše názory liší, ale tak to bývá, a to nejen u sportu. Všichni máme jeden společný cíl, abych byl co nejlepší v tom, co děláme a všichni pro to děláme maximum. Přiznávám, že když jsem byl v pubertě, tak jsem asi nebyl úplně vzorový syn, toho jsem si vědom. Jak ale člověk stárne, mění se mu i priority. Nyní už vím, co chci, čeho chci dosáhnout, takže to teď klape.

sd
Foto:Barbora Žehanová

Máš vůbec čas na nějaký osobní život?
Většinu roku mi samozřejmě zabere sport. Já to beru tak, že sport je pro mě zároveň i zábava. To, že můžu naplno sportovat, je to, co mě baví a naplňuje. Je to pro mě vlastně i můj osobní život. Pokud se ale ptáš na nějaké party, tak to zklamu :-). Během přípravy chodím zcela minimálně, téměř vůbec. Snažím se, co nejméně pít alkohol. Je pravda, že po sezóně „slavím“ své úspěchy a je to fajn. Když už jdu na nějaký mejdan, tak tam chci jít s vědomím toho, že jsem za ten rok něco dokázal. Během dvou měsíců volna, mám vždy plno zážitků s kamarády, a to mi za ten rok úplně stačí. Dva měsíce dovádím a zbytek roku se věnuju tréninkům, atd.

Krásný mladý sportovec, s postavou po které ženský šílí. Co ty a ženy, která u tebe zaboduje?
Děkuju. Já nemám vyhraněný žádný typ žen. Je mi jedno, jestli je to blondýna či bruneta. Mám ale jedinou věc, kterou chci, aby má budoucí přítelkyně splňovala. Jelikož nevymetám každý večírek, byl bych rád, kdyby má budoucí holka byla taky taková. A rozhodně tam ale musí být chemie. To je asi tak nějak všechno. Já nejsem vybíravý ani náročný :-).

sd
Foto: Tomáš Třeštík

Máš vůbec čas na vztah?
Otázka je spíš, jestli nějaká holka to vydrží se mnou :-). Volného času mám na jednu stranu spousty. Nejsem zavřený v práci od – do, ale je fakt, že většinu dne trávím na tréninku, což asi není lehký. Čas by byl, ale je spíše těžký najít ženu, které by tohle nevadilo, a akceptovala můj sportovní život.

Čím bys chtěl být, kdybys nebyl sportovcem?
Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel. Od malička sportuju, takže to pro mě byla jasná a jediná volba. Vždy jsem si šel za tím, že chci být profesionální sportovec. To se mi zatím daří a jsem za to hrozně rád. Navíc se říká, že sportovci jsou jedni z nejšťastnějších lidí a je to vážně tak. :-) Nemám moc často blbou náladu nebo depky, takže já jsem naprosto spokojený. Co bych ale nikdy nechtěl, je pevná pracovní doba.

Čeká tě za pár týdnů olympiáda v Riu, jaké jsou nyní přípravy?
V plném proudu. Teď jsem na soustředění, kde tvrdě makáme. Ještě mě čekají cca tři týdny tvrdých tréninků. Čtrnáct dní před olympiádou budu už více odpočívat a relaxovat. Budu se věnovat spíše regeneraci, která je také velmi důležitá. 8. srpna letím do Ria, kde budu mít týden „pohody“ a 15. 8. mě už čekají závody.

Zeptat se tě, jak by ses chtěl v Riu umístit, je asi zbytečné, ale jak vidíš reálně své šance? Sice jsi talentovaný, ale přeci jen nováček…
Každý mě spojuje s tím, že jsem velká česká naděje na medaili. Já si to moc dobře uvědomuji, ale vím, že získat medaili není vůbec lehký, ale zase ne nereálný. Ono záleží na hodně okolnostech, jestli budu mít dobrý den, štěstí a jak se vyspím :-). Když vše klapne, tak si myslím, že by nějaká medaile mohla být. Pro mě je ale nejdůležitější, být se svým výkonem spokojený, ať už sáhnu po medaili nebo ne. Nedávám si velké cíle, například, že jedu do Ria jen vyhrát, nemám to moc rád, jedu tam s pokorou.

sd
Foto: ČOV
Www.martin-fuksa.cz Facebook . Martin Fuksa Instagram - Martin Fuksa

Martinovi děkuji za rozhovor. Magazín Žena-in mu bude držet palce na olympiádě.

Čtěte také:

Reklama