„Fenku Máju máme dva roky. Stala se naším miláčkem. Přiznám se, že jsem ji i trochu rozmazlila. Se mnou sice strávila víc času než s Martinem, ale vím, že ji taky miluje. S Martinem jsme se ale před měsícem rozešli. Přestali jsme si rozumět a myslím, že dlouho byla jediným důvodem, proč jsme ještě spolu právě Mája,“ vysvětluje Hedvika.
blobid0.png

Velké dilema

Teď již bývalí partneři se od sebe po rozchodu logicky odstěhovali. Naštěstí se rozešli v dobrém, takže se nekoná žádné drama. Hedvika bydlí prozatím u své sestry. Asi půl hodiny cesty od Martina. Ex-partneři ale řeší, co s Májou.

„Momentálně u nás funguje střídavá péče. Týden je u mě a týden u Martina. S tím, že mám stále klíče od domu, takže ji chodím venčit i během týdne, aby nebyla tolik sama. Mám kratší pracovní dobu. Ale netuším, jak to bude do budoucna. Nabídli mi skvělou práci v mém rodném městě, které je vzdálené dvě stě kilometrů, a kam jsem se chtěla vždycky vrátit,“ vypráví Hedvika smutně.

Střídavá péče může škodit

Hedvika a Martin jsou teď na vážkách, jak vzniklou situaci vyřešit. Jezdit se psem každý týden dvě stě kilometrů není snadné, a častá změna prostředí navíc zvířatům neprospívá. Může se projevit například změnou jejich chování. Zcela proti střídavé péči je Pavel Bradáč, poradce pro vztah člověka a psa.

Opakovaná změna prostředí může mít na psa devastační vliv. Během své praxe jsem řešil několik psů, u kterých se kvůli střídavé péči výrazně zhoršilo chování. Pes si musí neustále zvykat na nové prostředí. Někteří to samozřejmě zvládají dobře, ale zdaleka ne všichni. Problém je v tom, že každý člověk psa vychovává trochu jinak,“ uvádí Pavel Bradáč.

Martin a Hedvika tedy stojí před zdánlivě neřešitelnou situací. Ani jeden se nechce svého miláčka vzdát, na druhou stranu nechtějí svým rozchodem Máje škodit.
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Co byste Martinovi a Hedvice poradili?

Reklama