Zachránit vztah, který se rozpadá, se snaží každý jiným způsobem. Ovšem taktiku, kterou zvolila přítelkyně Martina je hodně zvláštní. Dala mu nůž na krk, jestli odejde, zabije se.

Martin je ve vztahu s Martou již pátým rokem. Vše bylo krásné, ale poslední rok se snaží svou přítelkyni opustit. Správně, snaží… Oznámil jí, že se chce rozejít, ale ona to nechápe. Možná chápe, jen nechce, aby partner odešel. Rozhodla se tak k velmi zvláštnímu řešení partnerské krize. „Marta byla úžasná ženská. Vlastně furt je. Já si ale uvědomil, že takhle už žít nechci. Ani nevím, co mě k tomu vedlo. Prostě jsem jí řekl, že se rozejdeme. Že už s ní nechci být. Prvně brečela, ptala se proč, atd. Po pár dnech, kdy jsem si řešil jiné bydlení, přišla s tím, že pokud odejdu, půjde a lehne si na koleje.“ vypráví Martin.

Sebevražda je zločin. Sebevrahové by měli být znovu přivedeni k životu a přísně potrestáni.
Valeriu Butulescu

nemuu

„Koukal jsem na ní a nechápal. Ona vždy byla v pohodě. Dost mě to zarazilo a vyděsilo.“ Martin se snažil se svou přítelkyní o tom popovídat, ale ona nechtěla. Řekla mu, ať to vezme na vědomí a postaví se k tomu, jak chce. Dál své postavení k rozchodu neřešila. „Jsem z toho špatný. Vždy, když se zpozdila, byl jsem na nervy. Ač jsem chtěl, nemohl jsem se s ní rozejít, vlastně furt nemůžu. Nevezmu si přeci tohle na triko.“ Martin dokonce pozval na večeři svou kamarádkou, která pracuje jako psychiatrička. Což jeho přítelkyně nevěděla. Té řekl, že se jedná o kolegyni z práce. „Řekla, že se zdá být Marta v pořádku. Že mě ale očividně velmi miluje. Snažil jsem se téma rozchod nahodit za poslední měsíce ještě párkrát. Nejdřív hrozně vyváděla, pak se uklidnila, ale odpověď byla a je vždy stejná. Prý beze mě nechce žít. Chtěl bych to nějak řešit, ale vlastně se stydím to někde venku vytáhnout a popovídat si o tom.“ Martin se nachází v situaci, která ho ničí. Absolutně neví, co má dělat. Jedno ale ví, nechce, aby se kvůli němu přítelkyně pokusila vzít si život.

Jak takovou situaci řešit?

Na tuto otázku jsme se zeptali Bc. Karin Řehákové, www.karinrehakova.cz

dsf„Rozchod je vždy pro toho, od koho druhý odchází, velmi traumatickou životní zkušeností. V rámci „boje“ o partnera se tento typ psychického vydírání často objevuje. Posoudit, zda jde o projev psychické závislosti či duševní lability je náročné. Ten, který rozchod takto těžce zvládá, by měl navštívit terapeuta či zkušeného psychologa. Nemá cenu setrvávat ve vztahu, který „funguje“ pouze na základě vynucené přítomnosti a ohleduplnosti, to platí pro obě strany.

Každý rozchod sebou nese rizika. Slovy Malého prince - Vše co  k sobě připoutáš, jsi za to zodpovědný. Vyhrožování sebevraždou je však velmi nezralé a manipulativní chování, avšak nelze podcenit již zmiňované faktory. V každém případě je dobré odkázat na možnost psychoterapie, eventuálně párového sezení. Zde může s rozchodem pomoci zkušený terapeut a následně opečovat toho, pro koho je rozchod trauma, které je nutno ošetřit. A jako u všech duševních bolestí - nejlépe hojí čas.“

Čtěte také:

Reklama