Když pije chlap, je to hrozné, když pije ženská, je to ještě horší. Většina žen sáhne po flašce v zoufalé životní situaci či nějaké osobní krizi. U Marty je to bohužel i záležitost dědičná.

Život s alkoholičkou

Honza s Martou jsou manželé středního věku, jemu je 39, jí 36 let, mají dvanáctiletou dceru Janu.

woman

Seznámili se spolu před lety na místní zábavě. Marta se tehdy Honzovi strašně líbila, ale on ji moc nezaujal. Přesto mu dala telefonní číslo, ať se někdy ozve.
Ozýval se pořád, až ji nakonec dostal. Kamarádi i známí ho varovali
„Honzo, Marta je kočka, to je fakt, ale celá ta jejich rodina je nějaká divná, fotr věčně nalitej, její matka si taky ráda přihne, druhou dceru, Martinu ségru, má bůhví s kým.“
„Marta je jiná,“ bránil ji Honza, a opravdu tomu tak zpočátku bylo.

„Víš, Honzi, já bych chtěla mít úplně jinou rodinu, než jsou naši, věčně se hádají, my takoví nebudeme, viď?“ říkala mu často Marta.Honza si občas na pivo zašel, ale jinak alkoholu neholdoval, takže Martino „přání“ bylo pro něj samozřejmostí.

Narození Janičky

Když se jim narodila dcera Jana, nebylo snad šťastnějšího chlapa pod sluncem.
S Honzovými rodiči se stýkali normálně, ale k rodičům Marty moc nechodili. Oni stejně o vnučku moc zájem nejevili a už na svatbě si všichni nějak nepadli do noty.

Marta se v počátku manželství opravdu snažila, starala se o Janičku, vařila, domácnost jakž takž zvládala.
Pak ale začala Janička chodit do školky, následně do školy a Marta do práce. Vydávala jídla v místní velké potravinářské firmě, která měla svoji závodní jídelnu. Byla to dobrá práce, za symbolickou cenu si mohla nosit domů jídlo, a nemusela tak aspoň vařit večeři. A s myšlenkou na to, že nemusí hned domů, tak ani nebyl problém se z práce o hodinku, o dvě opozdit.
„Kde jsi zase byla?“ zeptal se Honza, když už asi 14 dní po sobě chodila z práce později a později.
„Co zase máš? Kde bych byla? Nesu jídlo? Nesu. Byla jsem si sednout s kámoškou, to musím trčet pořád doma jen proto, že tobě se nikam nechce?“
„I kdyby se mi chtělo, holka tu nebude sama, když přijde ze školy.“

„Ále, holka se o sebe postará, je už dost velká, já jsem se v jejím věku musela o sebe také už postarat,“
mávne rukou Marta a jde si lehnout, protože se jí nějak točí hlava.

Hospodské dýchánky

Martiny příchody domů z práce byly čím dál opožděnější, ale ne kvůli nevinnému vysedávání „s kámoškou“, ale kvůli vysedávání v nedaleké hospodě s chlapy se závodu, kterým už také padla. A některým padla dokonce úplně, neboť pobírali už jen podporu v nezaměstnanosti, kterou pak rozházeli v hospodě s Martou.

O jejich hospodských dýchankách si už špitali vrabci na střeše, jen Honza neviděl, neslyšel. Nebo spíš nechtěl vidět. Bylo mu líto holky, která, byť byla často svědkem mámina pozdního „příchodu z práce“, tak se na ni těšila.

Došlo to tak daleko, že Martu po několikerém varování propustili z práce, protože i ráno chodila pozdě, a když vydávala obědy, tak to z ní ještě táhlo.
Honzovi došla trpělivost: „Rozvedu se s tebou a holku si vezmu do vlastní péče.“
„Dítě patří matce!“
„Copak ty jsi matka? Jsi stejná jako ta tvoje. Holka tě vůbec nezajímá, vidí tě jen ožralou, taháš se s chlapy, každý normální soud uzná, že ty bys ji nevychovala.“

Současnost

Honza žádost o rozvod skutečně podal. Jenže zase ji stáhl. Marta vždy začne chvilku sekat latinu, stane se z ní na pár dnů vzorná matka i manželka a Honzu „ukecá“.
A tak to jde pořád dokola.

Nedávno proběhla mezi manželi opět velice zuřivá hádka a Honza, byť je dobrák od kosti, Martu uhodil.
„Měl jí dát par facek už dávno, třeba by to nedošlo tak daleko,“ soudili známí, kteří je znali.
Marta přísahala, že se polepší, a je ochotna se i léčit. Místo slibu se však na druhý den sbalila a odstěhovala zpátky ke svým rodičům, čímž de facto jejich vztah definitivně pohřbila, protože tam ji nic dobrého nečeká.

Pozn. red. Křestní jména byla pozměněna

Přečtět si také:

Reklama