V letošním roce oslaví zpěvačka Marta Kubišová významné životní jubileum. Je toho už plná Praha. Z plakátů se na nás usmívá tvář krásné ženy, u které zřejmě popletli datum narození.

martadva

To datum nepopletli. To jen paní Marta je o poznání klidnější, optimističtější a vyrovnanější. Život jí nabízí vrchovatou měrou to, co jí bylo léta odepřeno. Zaslouženou slávu a obdiv. Obojí přijímá s pokorou sobě vlastní.

Stojím na chodbě Vyšší odborné školy u nástěnky a prohlížím si termíny zápočtů. To nedám. „Ale dáš,“ ozve se vedle mě usměvavá černovláska z vyššího ročníku. V tu chvíli mi vůbec nedochází, že si povídám s dcerou Marty Kubišové. Od doby, co jsme se potkaly na chodbě, a díky tomu jsem měla možnost osobně poznat i Martu Kubišovou, uplynula už dlouhá řada let. Tehdy na mě paní Marta působila tak trochu smutně a ustaraně. A dnes?

fotojedna

Radost a optimismus z vás přímo září, a to i vzhledem k neuvěřitelnému pracovnímu vytížení. Chtěla byste právě teď a tuto dobu zastavit?
Jsem moc ráda, že na lidi takto působím, ale mnohdy klamu tělem.

Přesto jsem zaregistrovala spoustu žen, které se vám snaží podobat.
A daří se jim to. Jednou jsem byla někde v restauraci na toaletách, přistoupila ke mně nějaká paní a povídá mi: „Vy jste tak podobná té zpěvačce Martě Kubišové.“ Tak jsem ji při tom nechala, jenom teď nevím, jestli jsem vypadala tak dobře, nebo tak špatně.

Já myslím, že dobře. Jste zářný příklad toho, že spokojenost se na vzhledu ženy velice odráží. Jistě na tom má zásluhu i klid a dobré zázemí. Třeba právě v pražském Divadle Ungelt, jehož jste už nějaký čas stálicí.
Ano, Divadlo Ungelt mi poskytuje klidné zázemí, ale jinak se mi zdá, že i tak se můj život stále odehrává v kotrmelcích.

Ale snad už ty kotrmelce nejsou tak krkolomné jako před lety? Nikdy jste se netajila svým postojem k událostem z roku 1968, a pak přišel na dlouhou dobu zákaz.
Asi rok poté začal tehdejší ředitel Pragokoncertu všude ukazovat fotku, na které byla nahá dlouhovlasá holka s mladým klukem, a tvrdil, že jsem to já, přestože mi ta holka nebyla vůbec podobná. Ale fáma se už rozjela. Kvůli podvržené pornofotografii byl důvod k zákazu na světě. Rozvázali se mnou všechny smlouvy, sebrali pas, zarazili peníze. Zůstala jsem bez práce, bez financí. Zřejmě všechny ty náhlé události měly za následek, že jsem v roce 1971 potratila a prožila klinickou smrt. Můj první manžel (režisér Jan Němec, pozn. red.) později emigroval do USA.

portret

portrét z roku 1969

To je strašné. Co jste pak dělala?
Byla jsem doma a vydělávala jsem si lepením sáčků na hračky. Potom se na mě „usmálo štěstí“ a dostala jsem práci v podniku Výstavba sídlišť.  V roce 1974 jsem měla druhou svatbu, mým manželem se stal režisér Jan Moravec. V roce 1979 se nám narodila dcera Kačenka, se kterou jsem byla převážně na chalupě na Vysočině. Když jí byly tři roky, nastoupila jsem do práce. Vrátila jsem se zpátky do podniku Výstavba sídlišť.

Mezitím jste také podepsala prohlášení Charty 77.
Někdy v září 1976 mi Pavel Kohout spolu s mým manželem přinesli prohlášení Charty 77, které jsem si přečetla, a přišlo mi, že to není nic, co by mohlo vzbudit nějakou nelibost. Tak jsem to v klidu podepsala a poté jsem to vypustila z hlavy. Co se děje, mi začalo docházet, až když začala honička na chartisty a z médií se začaly na jejich adresu hrnout nadávky. Dívala jsem se na to a říkala jsem si: „Bože, to jsem přece podepsala taky.“ No a za dva dny už přišli estébáci.

Pak jste se stala dokonce mluvčí.
Zvolili mě, aniž bych o to nějak usilovala. Jednou přišel manžel s tím, že jsem byla vylosována jako mluvčí. Bylo to v době, kdy zatkli Václava Havla. Funkci jsem ale po třinácti měsících složila. Hned jak jsem zjistila, že jsem těhotná.

Teď nedávno běžel v televizi dokument „Neobyčejné životy“, výpověď vašeho života. O první dítě jste přišla, druhé, Kačenka, to byl zázrak.
Už jsem se bála, že další mít nebudu. Dodnes nevím, a divil se i porodník, jak ta Kačenka do mě „propadla“. Byl to prostě zázrak. My už jsme uvažovali i o adopci, manžel si usmyslel, že adoptujeme dvojčata, holčičky z Vietnamu. Ale známí nás zrazovali, přijdou sem z úplně cizí země, do Evropy, tehdy jich tu ještě tolik nebylo, byl tu rasismus, a tak jsme od toho nápadu nakonec upustili. Mělo to tak být, protože po čase jsem zjistila, to mi bylo 37 let, že jsem znovu těhotná.

Kdo vybral jméno Kateřina?
No to taky bylo! Celá rodina, kdo jen do toho mohl mluvit, tak všichni, že to bude Jeníček. O tom jsem nechtěla ani slyšet. V celé naší rodině byli samí Jeníčkové. První muž Jeníček, druhý muž Jeníček, bratr, otec, tchán. Schválně jsem si vymyslela, ale jen jsem to tak zkoušela, že to bude Vavřinec. Samozřejmě jsem měla vymyšlené normální jméno. Líbil se mi David nebo Samuel. Abych pravdu řekla, na holčičku jsem neměla přichystané žádné jméno.  Když mi řekli, že máme dceru, vůbec jsem nevěděla, jak ji pojmenovat, ale vzpomněla jsem si, že mému muži se líbilo jméno Kateřina. A bylo rozhodnuto. Jsem přešťastná, že ji mám.

kacenka

s Kačenkou na Vysočině, rok 1980

A co role babičky? Ta by se vám už nelíbila?
Já už o tom raději nikde nemluvím, pouze s obavami hledím na ostatní babičky v mém okolí, které jsou podstatně mladší, a přemýšlím o tom, jestli tu roli ještě za pár let zvládnu.

Zmínila jste vašeho prvního manžela, tím byl režisér Jan Němec, který emigroval. Proč jste tehdy neodešla s ním, když se k vám v této zemi tak nehezky zachovali? 
To prostě nešlo. Měla jsem tady maminku i babičku a také „nejlepší obložené chlebíčky na světě“. K mojí mamince mě pojil velmi silný vztah, neopustila bych ji. A navíc, byla jsem tu doma. Proč bych to měla být já, kdo bude ustupovat, odcházet někam do neznáma.

Takže ani dnes byste nedokázala žít v jiné zemi?
Možná ano, nevím. Ale obávám se, že by se mi hodně stýskalo.

Nám také. Byli bychom ochuzeni o nové písničky, ale i o ty, které nestárnou, které byly na dlouhou dobu zakázány. Jaký byl pak listopadový návrat?
Já jsem byla v tom roce 1989 tak zaskočená, že když mi volali ze Supraphonu, ať si přijdu podepsat smlouvu na další vydání Songů a balad, tak jsem jim řekla: „Ne, ne, já za vámi nejdu, já se vás bojím. Pošlu za vámi svého právníka.“ Ten ke mně potom přišel, ať jen něco podškrábnu. Tehdy jsem si řekla: „Tak a zase jsem zpěvačkou.“

Vzpomenete si ještě, kdy jste byla tou zpěvačkou úplně poprvé? Nemyslím teď doma v koupelně, ale kdy jste měla první veřejné vystoupení?
Moje první veřejné vystoupení bylo na kolonádě v Poděbradech. A vlastně ještě dřív, na gymnáziu. Jednou jsem zaskočila za spolužačku, která chodila do dramatického kroužku. Já jsem do něj nechodila. Bratr mě šel tehdy doprovodit a říkal, že když jsem zpívala, tak jsem se celou dobu dívala do země, na jednu parketu, a vůbec jsem nezvedla oči. Prý to bylo strašné. Ale dozpívala jsem to.

V letech 1966, 1968 a 1969 jste byla zlatou slavicí. To už jste se nedívala pouze na jednu parketu, těch parket bylo víc a hlavně, už jste se dívala nahoru. Kdo stál ve vašich prvních začátcích?
Maminka, která objevila náhodou v Literárních novinách konkurz na herečku a zpěvačku do pardubického Stop divadla. Zkusila jsem tam jít a vyšlo to, přijali mě. V té době, v roce 1962, začala má profesionální kariéra. V srpnu roku 1964 jsem získala angažmá v pražském Rokoku. A později, v roce 1968, začala slavná, i když poněkud krátká éra Golden Kids.

rokoko

snímek z divadla Rokoko, 1966

slavik

Zlatý slavík 1968

Prý jste chtěla být původně lékařkou?
To je pravda. Nejdříve jsem chtěla být lékařkou a posléze veterinářkou. Můj otec byl lékařem, internistou. Ve vykonstruovaném procesu ho spolu s několika dalšími doktory obvinili, že poškodil svůj privátní rentgen, aby ho nemusel nabídnout státnímu sektoru. Mně pak po maturitě řekli: „Heleďte, vy se ani nehlaste, jděte do továrny a oni vám dají doporučení.“  Tak jsem šla pracovat do poděbradských skláren. Třikrát jsem zkoušela žádat o přijetí na medicínu, třikrát mi ho nedali. Ale stejně teď zjišťuji, že bych na to asi vůbec neměla náturu.

Paní Marto, je něco, co byste dnes udělala jinak? Co by pak nemělo žádné následky?
Obávám se, že bych se zachovala úplně stejně…

V roce 2010 jste podpořila občanskou iniciativu Vyměňte politiky, protože vám připadalo, že poslední čtyři roky žijete v blázinci. Pořád vám to tak připadá?
Ano a je to snad ještě horší…

Byla jste blízkou kamarádkou Václava Havla, který byl mimochodem i kmotrem vaší dcery Kačenky, nebylo mu z toho všeho dění také smutno?
Myslím, že jeho zdravotní stav mluvil za vše.

havel

s Václavem Havlem v roce 1973

Chybí vám?
Samozřejmě! Moc mi chybí, a nejenom mně.

Když jsme si domlouvaly tento rozhovor, Kačenka (dcera) mě upozornila, že to bude složité, neboť jste hodně vytížená.  Necítíte se někdy unavená? Anebo je to naopak, publikum vás nabíjí?
Jedině na jevišti mám klid, nikdo po mně nic nechce, nikdo mi nevolá, nikdo mě neúkoluje, a mohu se tak soustředit pouze na sebe a na kapelu. Na jevišti se necítím unavená. Naopak.

Kromě lásky ke své práci a samozřejmě také ke své dceři je u vás na čelním místě i láska ke zvířatům. Stále máte doma tři kocourky, jednu kočičku a jednoho pejska?
Ano, a ještě nedávno jsem měla dva pejsky, ale v březnu tohoto roku jsem bohužel přišla, kvůli závažné nemoci, o moji milovanou azavačku Ganiet.

bijouaganiet

se svými dvěma pejsky, Bijou a Ganiet

Vaše láska ke zvířatům je očividná, třeba i prostřednictvím pořadu Chcete mě?, který už léta moderujete. Myslíte, že s němou tváří se člověk „domluví“ lépe než s člověkem?
Jak kdo. Někdo prostě nemá schopnost vnímat zvířata. Já tu schopnost díky Bohu mám.

skacenkoudva

schopnost vnímat zvířata zdědila i dcera Kateřina

Jak došlo ke vzniku tohoto pořadu?
S Jirkou Šebánkem jsme šli za tehdejším generálním ředitelem ještě Československé televize s myšlenkou udělat pořad o opuštěných zvířatech. Tehdy nebyly útulky, jen jakási domácí depozita. Soucitní lidé měli doma třeba deset nebo dvacet psů a krmili je z vlastní kapsy. Nápad se líbil, ale musel ho někdo moderovat.  A já, jelikož jsem netušila, co to obnáší, jsem to vzala. Později jsem zjistila, že to obnáší být v zimě, v létě venku, za jakéhokoliv počasí. Navíc nikdy nevíte, jak daleko a jak dlouho vlastně pojedete. Ale jsem sama se sebou spokojená, že jsem to vydržela dělat tak dlouho. Ten pořad měl a má docela velkou sledovanost. Od roku 2004 mi s reportážemi pomáhá i dcera Kateřina, která po mně zdědila lásku ke zvířatům.

Kromě moderování se vám skvěle daří také v již zmíněném Divadle Ungelt, kde pořádáte už několikátou sezonu oblíbené recitály, nejen vaše, ale i pozvaných hostů. Je některý host vašemu srdci nejbližší?
To se tak nedá říct. Všichni hosté, které si zvu do recitálů, jsou blízcí mému srdci.

A ze zahraničních?
Těch je také hodně. Momentálně poslouchám nejraději Norah Jones. Jinak si ráda pouštím relaxační hudbu, např. Reiki se zvuky delfínů.

Když už jsem u zahraničí, s ředitelem Divadla Ungelt Milanem Heinem, se kterým vás pojí opravdové, dlouholeté přátelství, hodně cestujete. Kam se chystáte letos na dovolenou? A bude opět společná?
Letos výjimečně společná dovolená nebude, pokud tedy vůbec nějaká dovolená bude. Ale když to vyjde, tak se asi vydám jenom někam s dcerou a s naší jorkšírkou Bijou.

smilanem

s ředitelem Divadla Ungelt, Milanem Heinem

Paní Marto, dokážete odpouštět?
Dokážu odpouštět, ale nezapomínám…

Na závěr bych vám ráda položila ještě dvě, zcela odlišné otázky. Ta první: Co byste vzkázala dnešním politikům?
Vzkázala bych jim, že by měli více naslouchat lidem. Říká se přece „Hlas lidu, hlas boží.“

A druhá. Co chystáte nového? Kam se na vás můžeme přijít podívat?
Všechny srdečně zvu na Letní scénu Divadla Ungelt, kde na konci srpna plánuji šest koncertů se svými hosty (viz. www.martakubisova.cz ). Tentokrát jsme to pojali jako předoslavu mých narozenin.

Děkuji za rozhovor, přeji vám hodně úspěchů, hlavně zdraví, a ať se daří.

Medailonek:

 • Marta Kubišová se narodila 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích
 • V roce 1952 se rodina přestěhovala do Poděbrad, kde vystudovala gymnázium.
  (Je čestnou občankou tohoto města.)
 • Po maturitě pracovala v poděbradských sklárnách a amatérsky zpívat začala s taneční kapelou, kterou sestavili muzikanti z lázeňského promenádního orchestru Poděbrady.
 • V roce 1964 přišla do pražského divadla Rokoko – první premiérou na podzim toho roku bylo Schneiderovo pásmo Chan&Son.
 • O rok později se v tomto divadle poprvé setkala s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem, s nimiž v roce 1968 založila legendární trio Golden Kids.
 • Po okupaci vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 se stala její píseň Modlitba pro Martu doslova národním protestsongem. Znelíbila se režimu a od roku 1970 následoval zákaz umělecké činnosti.
 • Marta Kubišová byla jednou z prvních, kdo podepsal Chartu 77.
 • Poprvé, po době nucené odmlky, se v roli zpěvačky před davy lidí objevila 21. listopadu 1989 na Václavském náměstí. Po boku kamaráda Václava Havla zazpívala z balkónu Melantrichu Modlitbu pro Martu a hymnu. Od té doby se začala opět věnovat dřívější profesi.
 • Natočila spoustu nových alb a pravidelně uvádí své recitály v pražském Divadle Ungelt.
 • Marta Kubišová byla dvakrát vdaná, v druhém manželství s režisérem Janem Moravcem se narodila dcera Kateřina.
 • Bližší informace o Martě Kubišové, jejím životě i tvorbě naleznete na www.martakubisova.cz

Foto poskytla: Kateřina Moravcová

Čtěte také:

 

Reklama