Rozhodla jsem se představit vám postupně ve volném pokračování několik žen, s nimiž mě váže přátelství. Každá je výjimečná něčí jiným a jejich život není úplně běžný. Společný mají dar optimismu. Tryská z nich na rozdíl od ostatních žen ohromná pozitivní energie, která by mohla být inspirativní pro řešení našich vlastních životních situací.

marta2

První výjimečnou ženou, kterou vám chci představit, je rodilá Moravačka jižního temperamentu i vzhledu. Od malička přesně věděla, co chce - žít v cizině…

Již v dětství uvažovala o emigraci

Od narození divoká a nespoutaná Marta se o sebe dovedla postarat vždycky:  vyprávěla, jak v dětství sbírala šneky, na export do Francie, aby si vydělala na kapesné.

Už už se chystala prchnut z Česka ještě před dosažením plnoletosti, ale nevyšlo jí to - nastala revoluce a ona mohla jezdit, kam chtěla. Velmi často se alespoň vydávala s kamarádkou na dobrodružné výpravy po Evropě,  jen tak s baťůžkem. Děvčata se toulala tak vydatně, že Marta sice dokončila čtvrtý ročník střední školy, ale nestihla odmaturovat. Ovšem ve znalostech cizích jazyků byla jednička: Zvládla jich naprosto skvěle za svůj život pět: angličtinu, němčinu, francouzštinu, italštinu a španělštinu (tiše závidím – já ani jeden).

A tak se stala turistickou průvodkyní

Seznámila jsem se s ní i v jižním Mexiku,  na poloostrově Yucatan. Její služby nám doporučila kamarádka. Přihlásili jsme se na tři její celodenní výlety a nelitovali jsme. Vozila nás po starověkých městech, vesnicích domorodých Indiánů či zajímavých ostrovech. Veškerý čas s ní strávený znamenal pro nás nezapomenutelný zážitek – ochutnali jsme díky Martě několik druhů tequily a také to nejlepší mexické jídlo z celé dovolené.

marta3

Dozvídali jsme se věci, které nikde nenajdete. S napětím jsme poslouchali její „pohádky“ o životě starých i současných Mayů, kterými nám krátila dlouhé přemisťování v mikrobusu. O historii Mexika ví Marta opravdu všechno a dovede vyprávět tak poutavě, že se vám tají dech! Kam se hrabou její mexičtí kolegové, jak jsme mohli později posoudit.


Jak to má Marta s muži?

Úplně normálně – vdávat se prý nechce a po dětech zatím také netouží. Marta žije se Španělem, o 15 let starším charismatickým Enrikem. Momentálně  v létě ve Španělsku a v zimě v Mexiku. Prostě tak, jak se střídá sezona.  Na jaře a na podzim se Marta občas objevuje v Evropě. V květnu dorazila i do Prahy. Pozvala jsem ji na večeři a opět se s ní skvěle pobavila, stejně jako před třemi měsíci na dovolené. Marta má velmi svérázné názory, specifický humor a postoje k všemu okolo.

marta4

Zajímalo mě, v jakých zemích dříve pracovala a jaké vztahy měla před Enrikem:
Dva s Italy, s každým asi tak 4 až 5 let a s každým z nich byl i poklidný rozchod. Sbalila jsem kufry a jela, vše se obešlo bez větších scén. (Takže nuda).
No a země, které jsem navštívila, myslíš ty, ve kterých jsem pracovala? Itálie, Francie, Španělsko, Kanáry, Malta, Dubai a Mexiko. Jo a ještě asi týden v Německu, když mi bylo 18, z práce mě vyhodili za špatnou pracovní morálku, no jo, Německo, nic pro mě...

Dokážeš si představit, že bys žila v Česku?
Určitě, ale jedině v Ostravě či Praze. Vodila bych turisty po památkách, nebo bych vymyslela ještě něco jiného… Tady je úplný ráj oproti poměrům lidí v Itálii či Španělsku! Máte se tu tak dobře! Přitom si tu každý jen stěžuje – nechápu!

Ve chvíli, kdy píšu tento článek, skládá Marta maturitu – potřebuje ji pro mexické úřady – tak jí moc a moc držím palce!

Znáte osobně také nějakou výjimečnou ženu? Chcete, aby se s ní seznámily i další čtenářky? Napište mi na můj e-mail nebo do diskuse pod článek!

Reklama