Podle výsledků celoevropského výzkumu zdravotního stavu obyvatelstva, které má k dispozici Ústav zdravotnických informací a statistiky, trpí v Česku 72 procent lidí starších patnácti let některou z vážných chronických chorob. V pátečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes.
Jedná se o lékařem uznané diagnózy cukrovky, rakoviny, vysokého krevního tlaku, astmatu, alergií, žlučových kamenů, a řady dalších chronických a nepříjemných nemocí. „Přitom 53 procent lidí v posledním roce užívalo léky kvůli své chronické nemoci a nemoc v běžném životě nějakým způsobem omezuje každého druhého z těch 72 procent lidí," uvádí Šárka Daňková z ústavu zdravotní statistiky.
„Zdravotní stav populace z hlediska výskytu chronických onemocnění je nečekaně špatný. Čekal bych, že ten poměr bude spíš obrácený," konstatuje lékař Tomáš Karhan. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky patří mezi nejčastější chronické neduhy, které trápí české pacienty především problémy s bederní páteří, které postihují 26,8 procenta nemocných, u 24,4 procenta je to vysoký krevní tlak a dále pak problémy s krční páteří, které se vyskytují u 21 procent pacientů.
Věříte statistikám, nebo si myslíte, že je ve vašem okolí víc hypochondrů než nemocných? A jak slouží zdravíčko vám?
Nový komentář
Komentáře
Hm, to jsem zvědavá, jak to bude až půjdu do práce. Zatím jsem první den na VŠ a se mnou je to tak, že někdo kýchne a já to chytím. Většinou jsem s každou rýmou zůstávala doma, protože když ne, zvrtla se v nepříjemný zánět dutin s vysokými horečkami vždycky. Když jo, tak asi v 50%.
Lidi by neměli SMĚT chodit mezi ostatní když jsou nemocní. Ze zákona. Je to zlo. Já žiju zdravě, jím vitamíny, imunitu mám v pořádku (prý) a stejně všechno chytnu. Tomu člověku nemusí být ani nijak zle, ale já a mě podobní to vždycky odnesou.
Některý lidi asi mají vše s komplikacemi. Třeba mononukleóza, která pro většinu lidí končí týdenní neschopenkou a dietou u mě málem způsobila selhání jater - tzn 3 týdny nemocnce, 3 měsíce doma, půlrok dieta, rok léky. Asi budu přešlechtěná.
vladka006 — #59 Člověče, jen by mě zajímalo, který lékař je takový jasnovidec, že z pitvy pozná, že to byly přechozené chřipky. Chápu, že to uvede jako jednu z možných příčin. To jo. Ale jako příčina smrti je to přinejmenším podezřelé.
Mně připadá, že většina diskutjících si vyložila název článku špatně. "Marodit" se tady užívá ve smyslu "trpět nějakou chronickou nemocí", nikoli "být na neschopence". A i z reakcí tady je jasné, že takto marodících je poměrně dost.
... nemluve o tom, ze bez Senatu si tady prezident ani nepsoukne. Takze to, co Bush posral, neni jen JEHO vina! A ze krize a tyhle veci - to byl pro zmenu soudruh Clinton, kterej vyrvaval : kazde rodine dum! Tak banky pujcovaly....
vladka006 — #64 To bylo furt kecu : Amerika vola po zmene! Tak maji zmenu, hnupi. Obamovi silene klesla popularita (a ja doufam, ze bude klesat tak, az po 4 letech skonci ) a zacina se vzpominat na Bushe. Jo, Bush toho hodne posral, to vsechna cest. Ale uz se nejak nemluvi o tom, ze napr. ty kliniky pro chude jsou jeho prace atd. On nedelal jen boty. Delal i dobry veci.
Eva_Fl — #62 Jo jasně, Amerika je jeden břeh a takový komunistický stát je břeh druhý. Evropa je asi někde mezi. Tady u nás to nikdy jako v Americe nebude. Na to je právě potřeba to kulturní prostředí a nátura lidí a my jsme pořád blíže Evropě, i když někteří politici teď Amíkům skáčou do prd*le s rozeběhem.
S tím Obamou to sleduju a taky moc nechápu. Byl docela oblíbenej, než ho zvolili a teď se to nikomu moc nelíbí. Jestli ho nevolili, že je alespoň na rozdíl od Bushe koukatelnej
.
Eva_Fl — #61 Ale práci si musí udělat, možná před výplatama tam bývá dýl
vladka006 — #59 ano, Amerika je nejmene socialni stat, jaky si vubec muzes predstavit. Ale jak je videt, lidi to tak chtej ( a ja to tak taky chci ) a ted se nestaci divit, ze kdyz si zvolili za presidenta socana, ten se snazi prosadit socialni zmenu ve zdravotnictvi. I kdyz to mel ve svem programu. Takze jeho volici ted couraj po Americe s transparenty, ze socialismus v US teda ne, ale otazka je, proc ho teda volili, ze jo....
Julča — #60 kdepak. Ver mi, ze ta se nestrhne.Ale dela za prd penize, sedi ve mzdovce soukr.firmy a je rada, ze ma vubec praci.
Eva_Fl — #46 Jestli švagrovka nešla domů, když odešla šéfka proto, že jinak dělá přesčasy, které možná má zaplacené, možná jen část. Tady je to totiž běžné, dělají se dost přesčasy a ten luxus odejít dřív si lidé dovolí právě proto, že šéfka je nebude potřebovat.
Rikina — #53 Před 2 lety mi zemřel známý, náhle a nečekaně, bylo mu 30, měl dvouleté dítě a další dítě na cestě. A víš co ukázala pitva? Že jsou to přechozené chřipky. Kluk byl manažer a prostě si nemohl dovolit marodit. Nechtěl přijít o slušně placenou práci - 50 táců měsíčně, pracovní doba sice od nevidím do nevidím, ale rodinu si mohl dovolit uživit. Vdova po něm se nevzpamatovala dodnes. Sama říká, že v práci ho nahradili do měsíce, ale rodina bude tátu postrádat napořád.
Reforma je nutná. Jak se do toho nechce? Jaký před volbama? Copak cikáni chodí volit
?
Z některých příspěvků mám pocit, že se tady pletou jablka s hruškama.
Mateřská a marodný jako výdobytek socialismu?
Sociální stát není socialistický stát. V dost zemí EVROPY je mateřská i nemocenská a v těchto zemích komunisty nebyli.
Prostě US mají úplně jiný právní, kulturní základ než Evropa.
Ale jsem ráda, že jsem se dozvěděla jak to chodí v USA. Myslím, že není zas tak velký rozdíl mezi ČR. Když marodíš s vážnější nemocí nebo často, můžeš se spolehnout, že až se vrátíš, dostaneš padáka. Jak se zmíníš, že chceš na MD, dostaneš ho taky. MD, nemocenská a rodičák není nikterak vysoká, takže velká část populace si na dítě šetří. Stejně tak jako si šetří na případnou nemoc. Když chceš v nemocnici lepší péči, tak si připlatíš. Některé operace si hradí pacient zcela sám.
Mě by se líbilo mít celou vejplatu, očištěnou od daně, ale SZP by se neplatilo a místo toho si šetřila třeba na nějakém mém soukromém fondu. Si stejně myslím, že zrovna já nikdy od státu nedostanu tolik, kolik mu sypu. Zatímco jiní v životě nemáknou a stát stojí hromadu peněz.
cicinka — #54 Uááá! Tak to je běs. Ale třeba to brala jako rehabilitaci
Rikina — #53 Jo a naprosto souhlasím s koncem tvého příspěvku
Ono tu je jaksi pořád před volbami
Rikina — #53 Ale ona ta obrovská únava a sesypání organismu přichází u většiny lidí s určitým věkem, i u těch marodících. U nich často ještě víc, protože jsou zvyklí se poddávat. Věř mi, opravdu lidi, kteří víc pracují, které baví práce, kteří jsou jí pohlcení v dobrém slova smyslu, statisticky méně marodí.
V určitém věku se projeví na člověku stres. A ten překvapivě mají i ti, kteří poctivě každou nemoc vyleželi a zůstávali doma i s rýmou. To už je totiž zase jiná veličina. Jestli má člověk stres, nezávisí na objektivní skutečnosti, ale na tom, jak zvládá přicházející problémy. Někdo vydrží milionový propad v rozpočtu, někdo se zhroutí z toho, že dítě dostalo čtyřku.
Suzanne — #52 Tak to je taky pravda pravdoucí. Biti jsou na tom ti slušní, kteří fakt marodí až ,když se nemůžou hýbat.A jinak se o sebe starají a zdraví si hlídají. Já totiž říkám,že vychcanec, kterej bude chtít zneužívat neschopenky, si ten způsob najde vždycky.
taky mi vyprávěl gyndař, že měl maminu na rizikovém těhu a ona se ho přišla zeptat zda by mohla jet do Egypta.
Suzanne — #50 jo jo, pracovní adrenalin. Jenže tělo si to pamatuje, všechno to "musíš". Sčítá se to. Před 10 lety by mi to ani nepřišlo, dneska je ale každý takový výkon za cenu vyplavení pracovního adrenalinu znát. Nekonečná neskutečná únava, kdy se člověk probouzí ráno stejně vyřízený, jako když šel spát. Nižší pracovní výkonnost, a snaha to kompenzovat čímkoli, co by mohlo aspoň trochu pomoct, protože se prostě "musí". A co až to jednou nepůjde, a žádné přesvědčování sebe sama už nezabere? Až se ten organismus doopravdy sesype?
Podle mého názoru systém, jaký je dnes v tomto státě, rozhodně nemotivuje lidi, aby byli nemocní jen tak z plezíru, naopak řadu jich nutí fungovat právě na ten pracovní adrenalin, což je z dlouhodobého hlediska špatně. Vůbec celý systém jak zdravotní, tak sociální potřebuje změnu jak prase drbání ( a vůbec ne v ten smysl, že by se měly obnovit výdobytky socialismu), jenže do toho se nikomu nechce, je to jaksi politicky nepopulární, a tady je skoro furt "před volbami", takže znepřátelit si jakoukoli skupinu voličů se nehodí.
cicinka — #51 Já si to taky tak myslím. Ale velká dobrota vždycky přitahuje vychcandíry, a pak jsou bití všichni.
Eva_Fl — #47 Jo porodny a materska jsou dobre vynalezy. I ta nemocenska. Normalni rozumni lide toho nezneuzivaji a leci se sami jak to jde. Vychcanci to vzdy osuli.
Rikina — #29 Ona už Eva psala, že je to nadsázka. Ale on funguje pracovní adrenalin, jak tomu osobně říkám. Můžu lézt po čtyřech, ale mám termín a tělo prostě začne fungovat. Nos se uvolní, hlas funguje, mám energii, předvedu výkon. Musím. I přesto, že ještě včera jsem si říkala - ha, budu nemocná. Já vím, že nebudu, už vím, jak to funguje. Takhle to mají majitelé firem, kteří si to prostě nemůžou dovolit. Takhle to mají lidi na volné noze, kteří si to nemůžou dovolit, všichni, kteří mají úkol či termín. Takhle to máš evidentně i ty, která si nemůže dovolit přijít o práci, a spousta dalších. Řeč není, myslím, o cukrovce či zlomených nohách, na to pracovní adrenalin nefunguje, samozřejmě. Ale takové ty běžné viry a bacily prostě někdo chytne a někdo ne, popř. výjimečně. A tam už to znát je, kdo tzv. může a kdo omarodit "nesmí". Takhle jsem to myslela.