Znáte to, právě jste po nekonečně dlouhé době našla pořádné zaměstnání a něco na vás leze. Než byste však přišla o práci, raději s horečkou, ucpaným nosem, kašlem a obřími krčními mandlemi, zasednete na své místo, rozhodnutá prostě tu pracovní dobu nějak přetrpět.
Paní Hana P. otěhotněla hned po maturitě a po mateřské nemohla, jako absolvent s malým dítětem, dlouho sehnat práci. Konečně se jí to podařilo, avšak hned první dny musela zalehnout s hnisavou angínou a horečkami, které ji k lůžku prostě připoutaly. Zaměstnavatel po skončení neschopnosti nelenil a dal jí ještě ve zkušební době výpověď.
Nebo snad máte práci už léta, ale váš šéf nekompromisně vyžaduje vaší přítomnost za každého počasí a za jakéhokoliv rozpoložení? Bojíte se jít marodit, protože vám někdo neustále o hlavu otlouká, že na vaše místo už za dveřmi nedočkavě čeká dalších dvacet zájemců?
Lenka (25) říká: "Hned při nástupu do zaměstnání mi bylo oznámeno, že pokud snad budu nemocná, mám nárok na tři dny neschopnosti. A tak to taky funguje. Pokud někdo u nás často marodí, je prostě za určitou dobu dohnán k výpovědi. Firma se nechává slyšet, že neproduktivní lidi nepotřebují. A já to musím, pokud si chci to místo udržet, respektovat, i když vím, že to není správné.”
Dana P. k tomu dodává: “Vzít si “volno” na ošetřování malého dítěte je absolutně nemyslitelné. Pokud je prostě potřeba, musím to řešit přes babičky.”
Máte podobnou zkušenost? Máme pro vás pár zákonů, jejichž znalost by se vám mohla hodit:
- Nárok na pracovní neschopnost není vázán žádnou čekací dobou, jako je to třeba u dovolené. Máte na ni nárok ihned po nástupu do zaměstnání.
- V době trvání neschopnosti vám nesmí zaměstnavatel dát výpověď.
- Pokud v době trvání neschopnosti pracovní poměr skončí, vyplácí se nemocenská až do skončení nemoci (nejdéle však po dobu podpůrčí doby - tj. max. 1 rok).
- Skončíte-li pracovní poměr a nenastoupíte hned do nového, začíná vám po dobu 42 dní běžet tzv. ochranná lhůta. Onemocníte-li v této době, uplatňujete nemocenské dávky u posledního zaměstnavatele.
Ale také byste měli vědět, že nárok na výplatu nemocenských dávek nevznikne, pokud jste si jej přivodili:
- úmyslným poškozením zdraví
- zaviněnou účastí ve rvačce
- jako bezprostřední následek opilosti nebo zneužití omamných látek
Pokud porušíte léčebný režim, pak vězte, že příslušná správa rozhodne o sankci. Z mé zkušenosti je to většinou snížení výplaty nemocenských dávek o 25 %.
Pokud si snad myslíte, že onemocníte-li ve zkušební době a budete marodit po celou její dobu, přelstíte ji. Pak vězte, že zkušební doba se od 10. dne neschopnosti prodlužuje.
Avšak těch, co zalehnou do postele při útoku nějaké nemoci, je opravdu poskrovnu. Jedním z faktorů jsou výše zmíněné podmínky v zaměstnání. Druhým, docela určitě nezanedbatelným faktem, jsou nízké nemocenské dávky. Tím, že se rozhodnete chřipku nebo angínu přechodit, si nejen zaděláváte na další a mnohem komplikovanější problémy, ale zároveň jste bacilonosič a bezohledným způsobem můžete nakazit ostatní kolegy v práci.
Je mi jasné, že i když víte, na co máte nárok, víte, že pokud marodíte, nestojí to firmu ani korunu, přesto všechno existuje spousta firem a podnikatelů, kteří mají své vlastní zákony. Pak nezbývá, než pamatovat na to, že zdraví je to nejcennější…
Nový komentář
Komentáře
petruška 2: kdo radí? a kdo nedodržuje? a není to jejich problém? já bych se tím vůbec nevzrušovala...
Korálek: to já si taky nemyslím
ať ti nezaskočí drobeček
petruška: pročpak se tak vztekáš?
petruška 2: ono je pochopitelně jednodušší a pohodlnější svést vinu za svoje problémy na životní prostředí nebo geny, že
gryzli: dělala jsem na mateřské účetnictví. Pracovala jsem jak mi to prostě vyšlo, ale zmákli jsme to.
Podle mě prostě jen "stahuješ kalhoty, když brod je ještě daleko"
Jeremi: o tom nepochybuju
man-mimo: To je fakt pech, že jste se s gryzlim oba tak špatně oženili.
Žádná Ž-I taková mrcha není.
Jeremi: 116 jo, jste
státní zaměstnanci mají jen závratné příjmy
136
gryzli: No, a ty snad nemáš nikde životní pojistku?
Oni to zpravidla nabízejí jako připojištění k ní.
gryzli: 162 - nechápu smysl
přiznávám že mi ty výpočty nic neříkají, nemarodím často, max. chřipka, a to si raději vezmu dovolenou a je to vyřešeno
gryzli: co znamená ta poznámka o navigování v autě? Čeho se to týká?
gryzli: 154. to ano.
gryzli: produkt se jmenuje u každé pojišťovny trochu jinak, konkrétně třeba u Allianz (kde ses údajně dozvěděl, že nic takového neexistuje
) je to to "připojištění pro případ ušlého výdělku při pracovní neschopnosti"
gryzli: jo a to připojištění pro případ ušlého výdělku při pracovní neschopnosti jsem našla v nabídce Allianz
gryzli: a nebo hledej "připojištění pro případ ušlého výdělku při pracovní neschopnosti"
gryzli: To mi neříkej, že bys nevyšel kdyby jsi se "hodil" marod. Rok jsem zůstala rozvedená se dvěmi dětmi (bez přítele) na mateřský. Žili jsme jen z mateřský, alimentů a sociálu. Platila jsem z toho nájem i veškerý složenky. Nikdy jsme si nemuseli půjčovat, vždy jsme vyšli. Nemocenská snad nemůže být nižší než to co jsem měla.
gryzli: http://www.google.com/search?hl=cs&q=poji%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD+u%C5%A1l%C3%A9+mzdy&lr=
gryzli: prosímtě, kde to hledáš?? mně to na Googlu našlo 342 odkazů na "pojištění ušlé mzdy"
že tys to napsal špatně
Penízky si stát bere od každého, ale kde jsi přišel na to, že by je měl nějak vracet, když to člověk potřebuje?? To jako že bych si napsala na sociálku žádost typu "prosím vás, já teď potřebuju peníze, nmohli byste mi vrátit to, co jsem vám loni poslala?"
gryzli: Fakt o tom moc nevíš - nemusí dělat jako OSVČ, ale normálně jako zaměstnanec.
je to 25% z denního vyměřovacího základu po první tři dny a 69% z denního vyměřovacího základu po zbylé dny. Denní vyměřovací základ se vypočítává z příjmu za předchozích 12 měsíců a částka do 480,- Kč na den se započítává plně, z částky od 480 do 690 Kč se započítává 60%... A vůbec tady je odkaz http://www.mpsv.cz/scripts/clanek.asp?lg=1&id=278#vypocet
ještě pracuje.
Jinak velice děkuju, že mě platíš ze svých daní a že mi (považ ta hrůza!) dokonce umožňuješ, abych se povalovala s chřipkou doma.
P.S.: Tu pojišťovnu z hlavy nevím a
vlastně ne ženy, ale osoby, může to být i muž.