Znáte to, právě jste po nekonečně dlouhé době našla pořádné zaměstnání a něco na vás leze. Než byste však přišla o práci, raději s horečkou, ucpaným nosem, kašlem a obřími krčními mandlemi, zasednete na své místo, rozhodnutá prostě tu pracovní dobu nějak přetrpět.

Paní Hana P. otěhotněla hned po maturitě a po mateřské nemohla, jako absolvent s malým dítětem, dlouho sehnat práci. Konečně se jí to podařilo, avšak hned první dny musela zalehnout s hnisavou angínou a horečkami, které ji k lůžku prostě připoutaly. Zaměstnavatel po skončení neschopnosti nelenil a dal jí ještě ve zkušební době výpověď.

Nebo snad máte práci už léta, ale váš šéf nekompromisně vyžaduje vaší přítomnost za každého počasí a za jakéhokoliv rozpoložení? Bojíte se jít marodit, protože vám někdo neustále o hlavu otlouká, že na vaše místo už za dveřmi nedočkavě čeká dalších dvacet zájemců?

Lenka (25) říká:  "Hned při nástupu do zaměstnání mi bylo oznámeno, že pokud snad budu nemocná, mám nárok na tři dny neschopnosti. A tak to taky funguje. Pokud někdo u nás často marodí, je prostě za určitou dobu dohnán k výpovědi. Firma se nechává slyšet, že neproduktivní lidi nepotřebují. A já to musím, pokud si chci to místo udržet, respektovat, i když vím, že to není správné.”

Dana P. k tomu dodává: “Vzít si “volno” na ošetřování malého dítěte je absolutně nemyslitelné. Pokud je prostě potřeba, musím to řešit přes babičky.”

Máte podobnou zkušenost? Máme pro vás pár zákonů, jejichž znalost by se vám mohla hodit:

  • Nárok na pracovní neschopnost není vázán žádnou čekací dobou, jako je to třeba u dovolené. Máte na ni nárok ihned po nástupu do zaměstnání.
  • V době trvání neschopnosti vám nesmí zaměstnavatel dát výpověď.
  • Pokud v době trvání neschopnosti pracovní poměr skončí, vyplácí se nemocenská až do skončení nemoci (nejdéle však po dobu podpůrčí doby - tj. max. 1 rok).
  • Skončíte-li pracovní poměr a nenastoupíte hned do nového, začíná vám po dobu 42 dní běžet tzv. ochranná lhůta. Onemocníte-li v této době, uplatňujete nemocenské dávky u posledního zaměstnavatele.

Ale také byste měli vědět, že nárok na výplatu nemocenských dávek nevznikne, pokud jste si jej přivodili:

  • úmyslným poškozením zdraví
  • zaviněnou účastí ve rvačce
  • jako bezprostřední následek opilosti nebo zneužití omamných látek

Pokud porušíte léčebný režim, pak vězte, že příslušná správa rozhodne o sankci. Z mé zkušenosti je to většinou snížení výplaty nemocenských dávek o 25 %.

Pokud si snad myslíte, že onemocníte-li ve zkušební době a budete marodit po celou její dobu, přelstíte ji. Pak vězte, že zkušební doba se od 10. dne neschopnosti prodlužuje.

Avšak těch, co zalehnou do postele při útoku nějaké nemoci, je opravdu poskrovnu. Jedním z faktorů jsou výše zmíněné podmínky v zaměstnání. Druhým, docela určitě nezanedbatelným faktem, jsou nízké nemocenské dávky. Tím, že se rozhodnete chřipku nebo angínu přechodit, si nejen zaděláváte na další a mnohem komplikovanější problémy, ale zároveň jste bacilonosič a bezohledným způsobem můžete nakazit ostatní kolegy v práci.

Je mi jasné, že i když víte, na co máte nárok, víte, že pokud marodíte, nestojí to firmu ani korunu, přesto všechno existuje spousta firem a podnikatelů, kteří mají své vlastní zákony. Pak nezbývá, než pamatovat na to, že zdraví je to nejcennější

Reklama