m

Neznám nikoho, (kdo něco pěstuje), komu by nevadili tito slizcí a nenasytní tvorové. Ačkoliv jsou pomalí, naši úrodu sklízí s neuvěřitelnou rychlostí. Zbavit se jich úplně, je asi nemožné, takže vítáme každou metodu, která jejich „nájezdy“ alespoň na čas zastaví nebo zpomalí. Způsobů je mnoho. Vyzkoušela jsem jich několik a ráda se s vámi podělím o své poznatky.

Kde se vzali, tu se vzali: slimáci. Nepamatuji se, že by si kdysi moje babička stěžovala, že jí sežrali květiny a úrodu na zahrádce. Dnes neznám nikoho, kdo by s nimi nesváděl nerovný boj všemi možnými prostředky. V naší přírodě nemají slimáci španělští dost nepřátel, ale dočetla jsem se, že menší slimáky likvidují ježci, žáby, kosi, drozdi a slepýši. Jenomže „nabídka“ zřejmě převyšuje „poptávku“ a tito užiteční tvorečkové na likvidaci takového množství slimáků nestačí.

Když jsem pěstovala jen květiny, stačily mi „zázračné“ granulky a měla jsem relativně pokoj. Ale teď, když se snažím být potravinově soběstačná (to je samozřejmě humor), musela bych být blázen, abych slimáky likvidovala chemickou cestou. Stačí si spočítat, kolik stojí granule a kolik svazek ředkviček, kedlubny nebo košíček jahod. Když jsem na ochranu své nebohé úrody vyhodila pár stovek, řekla jsem si dost a začala hledat jiné postupy.

  • Fyzická likvidace je sisyfovská práce, která se nehodí pro víkendové pěstitele ani útlocitné duše. Tento způsob se mi příčí, ačkoliv ke slimákům nechovám žádné sympatie. Posbírat možná, ale házet je do soli? No fuj!
  • Slimák jako potrava. Lidé jsou vynalézaví a zkoušeli předhazovat slimáky domácí drůbeži. Jenomže nepochodili. Jediným druhem, který slimáky požírá, jsou kachny - indičtí běžci. Ale chov kachen v mém případě nepřichází v úvahu. Kdo by se o ně staral přes týden?
  • Chemická likvidace je jednou z nejúčinnějších metod, ale jak už jsem zmínila, stojí moc peněz, které nehodlám investovat.
  • Vytváření překážek, které jsou pro plže „nepřekonatelné“. Vyzkoušela jsem drcené vaječné skořápky. Nic. Známému se osvědčil dřevěný popel nasypaný kolem záhonu. On si to pochvaluje, ale já to zkusím, až selže další metoda, která zatím funguje.
  • Měděný drát. Měď prý reaguje se slimáčím slizem tak, že slimák dostane elektrický šok, což ho odradí. Je to piplačka, obkroužit každou rostlinu, ale snad díky němu jsem ochutnala svou první jahodu a těším se na kedlubny a cukety.

kedlubna

cuketa

Jen se děsím, že si najdou cestu, jak se dostat dovnitř kruhu a dál si pochutnávat na plodech mé usilovné práce.

Jak likvidujete slimáky vy, milé ženy-in. Máte něco, co zde nezaznělo a můžete doporučit? Napište nám do diskuze pod tento článek

foto: autorka

Čtěte také:

Reklama