Marný boj s parazity potrápí každoročně mnoho rodin. Přestože se tento problém týká hlavně dětí, které se často pohybují v kolektivu, nevyhýbá se ani dospělým.

Barnys

Veš dětská (Pediculus capitis) žije ve vlasaté části hlavy. K jejímu přenosu dochází při fyzickém kontaktu hlav a její výskyt se díky rychlému množení neustále zvyšuje. Dospělí jedinci sají krev z pokožky hlavy 4–5× denně, což způsobuje svědění, jehož následkem se děti škrábou a může tak dojít k vzniku infekce. Larvy vší sají krev zhruba 3×denně a v dospělé jedince narostou zhruba za 10–12 dní od nakladení vajíček – hnid. Přilepené hnidy se šamponem nesmývají, zůstávají ve vlasech a pro jejich odstranění je zapotřebí mechanického působení – např. důkladným vyčesáváním hustým hřebenem.

Běžné prostředky už nestačí

Veš dětská je velice adaptabilní, což dokazuje její snadné šíření a osvědčené přípravky, které fungovaly dlouhé roky, již nejsou dostatečně funkční. Vši jsou vůči přípravkům stále více odolné a ani po opakovaných aplikacích nedochází k jejich úplnému vyhubení. Doposud se používaly především insekticidy, jejichž účinnost je založena na poškození nervového systému vší. Jejich nevýhodou bývají alergické reakce. Ukazuje však, že přestávají být účinné, neboť si na ně vši vytvořily rezistenci. Lidé často sahají po šamponech s obsahem esenciálních olejů, u nichž bohužel dochází k ředění účinné složky vodou, a proto je lze doporučit jen jako doplněk k samotné léčbě.Barny´s Effective

BarnysNaprosto nový směr udávají přípravky působící čistě mechanicky - vši zadusí a lepkavou vazbu mezi hnidami a vlasy uvolní, což umožní jejich snadnější vyčesávání. K usmrcení vší dochází jednoduše zadušením a to díky olejům – nejčastěji Tea Tree, Eucalyptus, Ylang–Ylang, Citronella a další. Na tomto principu funguje například Barny´s Effective (cena v lékárnách cca 250 Kč, na stránce www.barnys.cz). Součástí balení tohoto přípravku je hustý kovový hřeben určen speciálně k vyčesávání vší a hnid. Přípravek představuje bezpečnou cestu jak se zbavit vší, je šetrný, založen na přírodní bázi a vhodný i pro citlivou dětskou pokožku. Důležitá informace je, že na Effective nevzniká rezistence vší, takže je možné ho s jistotou používat kdykoli je potřeba.

Chcete-li se vyhnout opakované kontaminaci vší nezapomeňte na dezinfekci hřebenů a na okamžité převlečení přikrývek a vyprání oděvů. Je to náročné na čas, ale vyplatí se to.

Reklama