„O dítě se snažíme tři roky a dlouho jsme si s manželem nechtěli připustit, že by mohla být někde chyba. Brali jsme to tak, že někomu to prostě trvá déle. Jenže roky ubíhají a dva roky neúspěšného snažení už nám přeci jen přišly trochu dlouhé, a tak jsme navštívili odborníky,“ popisuje Nikola.

Lékařka na reprodukční klinice páru nejprve doporučila inseminaci. Absolvovali několik pokusů, ale ani jeden bohužel nevyšel. Manželé jsou z toho už zoufalí a chystají se na umělé oplodnění in vitro. Ani v tomto případě ovšem samozřejmě nemají jistotu, že to vyjde. Nápor na psychiku ještě zesiluje jejich okolí, které oznamuje jedno těhotenství za druhým.

63690b8f1f46fobrazek.png
Foto: Shutterstock

„Jedna kamarádka je ve třetím měsíci, druhá má před porodem a třetí má doma měsíční miminko. Ještě jsem se na něj ani nebyla podívat, protože se bojím, že to nezvládnu. Je mi smutno i z fotek, které nám posílá do společného chatu, a přestože už mě několikrát zvala na návštěvu, vždycky jsem se na něco vymluvila,“ říká Nikola.

Ta moc dobře ví, že za její problémy nikdo nemůže, ale to, že se ostatním párům daří, ji velmi zraňuje a nedokáže to tak úplně zakrýt. „Nedávno mi další ránu zasadil brácha. Se ženou o dítěti nikdy moc nemluvili, spíš to vypadalo, že zůstanou bezdětní, aby mohli cestovat a žít podle svých představ a bez omezení. No a na poslední rodinné oslavě z nich vypadlo, že čekají miminko. Rozhodli se tomu dát volný průběh a vyšlo to hned napoprvé. Nezvládla jsem to a s brekem jsem utekla, takže si teď polovina rodiny myslí, že jsem závistivá mrcha. A asi jsem. Nemůžu si pomoct, vím, že moje pocity jsou špatné, ale nepřeju jim to. Těhotná mám být já, když si to tak moc přeju a už tak dlouho se snažíme,“ svěřuje se žena.

Nikola zažívá hrozné chvíle i kvůli neempatickému okolí. Když potká bývalou spolužačku nebo někoho známého, často se řeč stočí na děti a mnozí se podivují nad tím, jak to, že Nikola s manželem ještě žádné nemají. „Cítím se v tu chvíli, jako kdyby mě někdo bodal do zad,“  uzavírá.

Zdroje: respondentka Nikola

Čtěte také: