Markéta to v životě neměla zrovna lehké. Vyrůstala v části Brna zvané Bronx – to proto, že zde žijí lidé ze sociálně znevýhodněného prostředí. Její máma propadla alkoholu, což mělo negativní vliv i na ni. Markéta měla problémy ve škole i mimo ni. Díky pomoci Sdružení Petrov, které s dětmi z rizikového prostředí pracuje, se ale malá Markéta zapojila do nejrůznějších aktivit, zlepšila svůj prospěch škole, a nyní dokonce pomáhá s organizací kroužků a administrativou.

Markéta začala navštěvovat Dětský domov Zábrdovice, který Sdružení Petrov provozuje, ve třetí třídě. Ve škole tehdy propadala ze tří předmětů, navíc měla problémy i s chováním. Trable se jí zkrátka lepily na paty. Když přišla do domova, mnoho lidí si myslelo, že přísný režim, který děti v rámci projektu musí dodržovat, nezvládne. „Při její první návštěvě jsem si řekla, že to jedna z nás dvou nepřežije,“ vzpomíná sociální pracovnice Lenka Sládečková, která dostala Markétu na starosti, „dávala jsem jí maximálně týden. V rámci doučování je totiž nutná pravidelná docházka do školy i na doučování, práce na sobě samém i snaha o zlepšení známek,“ dodává.

Markéta

Markéta ale mile překvapila všechny okolo. Díky volnočasovým aktivitám i doučování už neměla čas na trávení času doma nebo za školou. Její nové povinnosti ji naopak motivovaly k neustálému zlepšování se. „Když jsem do organizace přišla poprvé, byla jsem nejistá. Ale pak se to zlepšilo. Poznala jsem, že paní učitelka Lenka je sice moc přísná, ale spravedlivá a snaží se nám pomoct. Našla jsem si tady postupně i kamarádky a kamarády a začalo se mi tu líbit,“ říká o svých začátcích.

Markéta si postupně opravila známky a především chování a základní školu ukončila s vyznamenáním. Na střední škole sice stále bojuje s některými předměty, doučování jí ale pomáhá vše zvládat. Stále navštěvuje dětský domov, kde se aktivně podílí na organizaci kroužků pro své vrstevníky a vypomáhá i s administrativou. „Nejvíc mě baví tancování, protože jsem tam našla sama sebe. V tanci můžu vyjádřit svoje pocity,“ svěřuje se Markéta. V budoucnu by chtěla dokončit střední školu a najít si dobrou práci. „Mým cílem je měnit svět k lepšímu. Chtěla bych, aby tady po mně něco zůstalo,“ říká o své budoucnosti.

Dětský dům Zábrdovice, který je provozován Sdružením Petrov, pracuje se sociálně znevýhodněnými dětmi a rodinami. Projekt funguje již několik let, nabízí dětem každý všední den doučování. Zajišťuje pro ně volnočasové aktivity, výlety i pobytové akce. Úzce také spolupracuje s rodinami, pedagogy a s OSPD (Orgánem sociálně-právní ochrany dětí). Vytvářejí tak funkční síť, díky které mohou efektivně pracovat s celou rodinou.

www.nadacnifondalbert.cz

Reklama