Na kartářku Markétu Vostrou jsem dostala „náhodou“ tip asi před deseti lety, když jsem sháněla zajímavý článek o tarotu. Jsme v kontaktu dodnes a už mnohokrát mi pomohla cennou radou, kterou nevyčetla ovšem jen z karet. Má totiž obdivuhodné znalosti přírodních cyklů, na které jsme my -moderní ženy - tak nějak zapomněly.

Jak už bylo řečeno, není to pouhý balíček karet, jenž Markéta Vostrá používá pro rozklíčování problémů, s kterými za ní chodí její klienti. Rozumí astrologii, mrkne se na postavení planet, použije kyvadélko i šestý smysl. A hned je jasno (smích). Kromě toho má ale také velmi zdravé a praktické názory na řadu věcí. Posuďte samy.

Markéta Vostrá, www.marketa-tarot.cz

Markéto, jestli to dobře chápu, tak vše v přírodě a v našich životech má svůj čas. Vzpomněla bych zde jako příklad tvé tvrzení, že novoroční předsevzetí jsou vlastně nesmysl, že nejlepší čas pro změnu je jaro, nikoliv ponurý leden ...
Ano, konkrétně období po dvacátém březnu, kdy se dostává ke slovu znamení Berana. To je symbolem zrodu a nové naděje. Co započneme v tomto období, to má velmi dobrou šanci na úspěch. Jarní „úklid“ těla nám navíc po zimních měsících vyloženě prospěje, proto ty různé půsty a očisty. Učme se od našich předků, jejich činění mělo smysl.

Když už jsme u té lidové moudrosti, měsíc květen je spojován tradičně s láskou. Jsou i zde nějaké logické souvislosti?
Květen je skutečně doba, kdy je nejvíce zatěžováno srdce, symbol lásky. Uvědomujeme si více než jindy potřebu lásky a právě tyto naše pocity, ať už vědomé, nebo nevědomé, mohou naše srdce dost potrápit. Ke slovu přichází také sluneční znamení Býk, kterému vládne ženská planeta Venuše, jak jinak... (úsměv). Je třeba si uvědomit, že výrazný vliv na naše srdce mají emoce, což potvrzuje i čeština a její mluva. Říkáme například, že někomu se leknutím zastavilo srdce, nebo že někdo má srdce z kamene. Některé věci jsou nám srdečně jedno, srdečně se zasmějeme, nebo také s bolestí v srdci oznamujeme. Srdce je zprostředkovatelem - vciťujeme se do druhých, prožíváme sebe i je, vnímáme krásu, ale i bolest a strach.

Markéta Vostrá, www.marketa-tarot.cz

Markéta Vostrá píše poučné knihy pro dospělé i děti

Zde bych určitě zmínila také přehnanou přecitlivělost, která nám - ženám - dokáže pěkně otrávit život. Často míváme pocit, že si náklonnost druhých musíme nějak zasloužit, že musíme něco obětovat... Stejným problémem pro srdce je očekávání, že za vše, co dáváme, něco dostaneme. Druhým extrémem je pak neschopnost přijímat projevy citu. Těžká zklamání mohou přerůst až do ne-citlivosti.

Při tvém povídání si čím dál víc si uvědomuji důležitost emocí a rozumím věcem, které jsem třeba před tím nechápala. Člověk se hned na chování - své i ostatních - dívá úplně jinak. U toho srdce je to přímo čítankové. Které orgány mohou ještě trpět a v důsledku EMOCE způsobit NE-MOCE?
Stačí opět vzpomenout lidová spojení, jejich význam si ani kolikrát neuvědomujeme a používáme je intuitivně: leze mi to krkem, nemám na to žaludek... Tělo vydrží obrovskou zátěž, ale když se pak orgány ozvou, zbývá velmi málo času na nápravu. Ukázkovým příkladem je třeba trávení. Emoce se mohou výrazně podepsat na celém trávicím traktu. Nejen co jíme, je podstatné, protože z toho se tvoříme, obnovujeme, ale také to, v jakém stavu jsme byly, když jsme jedly. A pokud bychom se vrátily k našim ročním cyklům, tak zmíněné trávení by mělo dostat svou pozornost zejména v červnu, kdy je v popředí zájmu speciálně tenké střevo. Nelekejte se, trávení můžeme nesmírně pomoci i tak jednoduchým způsobem, jako je správné žvýkání.

Tak o tom bych mohla vyprávět a myslím, že my všechny, které drobíme do klávesnice a očima přitom těkáme po monitoru s myšlenkou, že čas běží příliš rychle...
Přitom krása života spočívá v umění dopřát si pro sebe dostatek času. Ten, kdo si umí vychutnat život, umí žít přítomností a krásou chvíle, tak si vychutná i každé sousto svého jídla. Zajatci své minulosti, jež vytváří strach z dnů budoucích, většinou ani neví, co konzumují. A stejné to mají i v životě. Plácají jednu chuť přes druhou, až nakonec skončí v hluboké depresi. Rozhlédněte se kolem sebe - způsob jídla vypovídá hodně o přístupu k životu.

Pomůže nám tedy, když budeme pomaleji jíst?
Svým způsobem zde můžeme skutečně vědomě měnit své špatné návyky a „převychovat se“. Dopad to bude mít nejen na fyzické tělo, kterému tím usnadníme trávicí proces, ale i na naši emoční sféru. Stejně jako po jídle je potřeba jít na záchod, tak je důležité po nějaké době zjistit, co má pro nás stále opodstatnění a co je již zbytečnou zátěží minula, která tělo zatěžuje a oslabuje. Občas se totiž stáváme smetištěm již nepotřebného a nezpracovaného. A to pak bohužel formuje naše tělo.

Narážíš asi na věčný boj některých žen s nadváhou?
Kila jsou do určité míry vázány na emoce. Pokud vyřešíme své emoční odpadky jako nezpracované vztahy, křivdy, bolesti, naše váha se při správném stravování a přiměřeném pohybu sama upraví. Prostě se již nebudeme potřebovat obalovat se před životem ze strachu, že nás někdo opět raní.

S nadváhou se mi vybavil o pocit těžkých nohou, kterým také trpí nejedna z nás a nemusí být ani nějak obézní. S čím souvisí tento problém?
Krevní oběh a cévní systém, „letní téma“ - i když nás může pronásledovat celý rok. Na úrovni fyzického těla se potíže krevního oběhu a cévního systému mohou projevovat právě pocity těžkých nohou, ale také poruchami srdečního rytmu, pocením.

Fyzická úroveň naší bytosti má své další součásti - svět mysli, svět emocí a svět duchovní. Čím méně věnujeme pozornosti těmto oblastem, tím výrazněji se ozývá tělo. Zabývat se aspoň svými pocity rozhodně není ztráta času! Zkuste se samy sebe zeptat, nakolik jste spokojené se svým životem. Neustrnula jste třeba na místě? Otázek byste jistě vymyslely stovky. A všude tam, kde se objeví ve vaší odpovědi slova jako překážka a hromadění, je pravděpodobné, že přiděláváte potíže svému oběhovému systému. Ten totiž potřebuje být pružný a volný. Proto se učme přizpůsobit se, změnit vnitřní postoj, pustit... Typickou ukázkou strnulosti a neschopnosti zbavit se starých vzorců myšlení jsou křečové žíly...

Takže žádná dědičnost?
Ale samozřejmě že ano! Je to přece klasická ukázka předávání vzorců myšlení a chování z generace na generaci. Dcera opakuje stejné chyby jako matka, předtím babička... velmi častý jev, i když si dovedu představit, jak si v pubertě říkáme, že nikdy nebudeme jako naše matka...

Což mě přivádí na další typický problém - když máme těžké období, s kterým se nedokážeme vyrovnat, pobolívá řadu z nás žlučník.
Žlučník je spojený s nepříliš dobrými emocemi, jako jsou zlost, hněv, neústupnost, a dokonce až agrese. Mohou to být prožitky poměrně čerstvé, ale většinou si na ně „zaděláváme“ delší čas, u někoho najdeme důvody třeba až v jeho dětství. Čím více hořkosti cítíme, tím jsme více nerudné, věčně na něco nadáváme a jsme zkrátka otrávené (nejvíc samy ze sebe). Kdo tyto emoce dlouhodobě potlačuje a utápí se v nich, je známo, že se mu udělá mezi obočím kolmá vráska, tzv. „mračivka“.

To je asi téma na celý další článek, tak jen stručně: můžeme si aspoň nějak ulevit?
Na emoční stavy spojené se zlobou - na ostatní, ale hlavně na sebe (úsměv) se výborně hodí citrusové éterické oleje, zvláště pomerančový, citrónový, nebo bergamotový. Tyto velmi příjemné vůně uvolní zatarasené emoce a rozproudí zdravý pohled na život. Samozřejmě to není tak snadné, a pokud se to nahromadilo, musíme pracovat v hloubce, např. pomocí EFT.

Děkuji za rozhovor.

Kontakt: www.marketa-tarot.cz

Přečtěte si také:

Reklama