Taky si někdy kladete otázku, proč se nám některé situace v životě opakují, i když by nám bylo na první pohled bez takových nepříjemných zkušeností daleko lépe? Mohou za to prý určité dispozice v našich horoskopech, které mají za úkol nás posunout ve vývoji dále...

S kartářkou Markétou Vostrou jsme si tentokrát povídaly o problémech, které se nám v životě opakovaně stávají, a snažily jsme se přijít na to, proč tomu tak je a hlavně - co se s tím dá dělat.

Markéta Vostrá

Sešly jsme se na Malostranském náměstí, kousek od domu, kde Markéta dává svým klientům nahlédnout pomocí karet do jejich nitra. Nedovedu si představit pro tuhle činnost lepší místo, než právě tuto magickou a tajemnou část Prahy s bohatou historií. Jako kdyby zde na člověka minulé generace přímo hovořily a nabádaly nás, ať se poučíme z chyb, abychom si svou nepříjemnou minulost nemuseli prožívat znova a znova.

Markéto, je známo, že ženy, které žili s alkoholikem či tyranem, si za nového partnera „vyberou“ opět podobný typ muže. A stejně tak kolikrát ženy, které jako děti zažívaly kvůli otcovi pijanovi hrozné dětství, vybírají si za partnera někoho, kdo má obdobné charakterové vlastnosti toho zatracovaného otce. A nemusí jít tak ani o tyhle krajní případy, často stačí jen nějaká drobnější „vada“ jako urážlivost, přehnaná pořádkumilovnost, absence empatie, neschopnost projevit cit, atd. Proč se nám ve vztazích stále vracejí stejné věci?
Je to pravda a můžeme se takto CYKLIT až do doby, než pochopíme svoje individuální chování a svoji karmu - zákon příčiny a následku, kam patří kolikrát i rozhodnutí minulých generací, které vlastně vytvořily platformu našeho bytí.

Já roky zkoumám díky svým klientům, často i velmi známým a mediálně populárním, tyhle tzv. karmy. Je jich několik typů a odvíjí se od lunárních uzlů v horoskopu. A občas se to celé sesype (směje se). Není to vůbec jednoduchá „věda“. Karma musí být vždy zasazena do kontextu osobního horoskopu a díky tomu lze pak vyčíst takové zásadní věci, jako ODKUD JSEM, KAM KRÁČÍM a hlavně jaké je řešení dostat to někam výš, abychom už my a také další generace po nás to neblahé „dědictví“ překonaly.

Co pro to udělat? Jde to nějak laikovi vysvětlit?
Jednoduše bohužel ne. Je totiž 12 typů karmy, a jelikož se tím, jak už jsem řekla, hodně zabývám a napsala jsem o tom dokonce celou knihu, kde jsou popsány konkrétní případy a situace (Markéta Vostrá: Dračí stezka, poznámka redakci), tak vím, že to není vůbec snadné.

Bylo by to povídání na dlouhou dobu, ale vyberu jako příklad jednu kombinaci, aby si čtenářky mohly udělat představu, o čem se vůbec bavíme.

Markéta Vostrá

Vezměte si, že má někdo sestupný uzel v Panně a vzestupný uzel v Rybách. Takový jedinec obvykle vychází z nesmírně seriózního prostředí, které bylo velmi pragmatické, ale bez citu. Jako kdyby byl vychováván v nějakém ústavním zařízení, akorát to proběhlo v rámci v rodiny. To jsou ty situace, kdy se rodiče po příchodu dítěte ze školy neptají JAK JSI SE MĚL, ale JAK TI TO ŠLO.

Stále se v takové rodině sleduje výkon, výsledky a snaha nevybočit ze systému. No a takového člověka tady čeká nelehký úkol – tuhle atmosféru rozvolnit do té míry, aby tam byl také ten cit, laskavost, soucit, láskyplnost. Aby v něm proběhlo vyrovnání, kde zůstane část toho systému, ale přibude také kus určitého chaosu nebo lépe řečeno spontánnosti.

V praxi to tedy je třeba udělat jak? Na co takový člověk nejvíce naráží a co mu komplikuje ten nalinkovaný život, z kterého má vykročit?
Změna právě probíhá skrze partnery. On vyžaduje od své partnerky to, na co je zvyklý, ale ona může být chaotička, která mu ten systém totálně rozhazuje. A když to dopadne dobře a on na to přistoupí a pochopí to, tak se dostanou do rovnováhy, kde je tak akorát jeho systému a tak akorát její spontánnosti. Je to vlastně aktivita vs. pasivita.

Panna je příliš aktivní, pořád něco přerovnává, vyhledává chyby, u Ryby převažuje lenost, pasivita, neschopnost akce.

A je to vyrovnání vůbec v lidských silách, aniž by se ti dva nerozešli?
To by mě také zajímalo (směje se). Ale určitě to jde v rámci té každodennosti. Vyžaduje to ovšem pochopení toho problému a nahlédnutí do nitra prostřednictvím osobního horoskopu. Když to necháme ležet, budeme se dál cyklit v blbých manželstvích a litovat se, jakou máme smůlu.

I tady zřejmě platí, že bez práce nejsou koláče. Děkuji za rozhovor.

Přečtěte si také:

Reklama