Také ráda mlsáte a milujete vše sladké? My téže. Proto jsme se spojily s cukrářkou, jejíž výtvory jsou naprosto úchvatné a už z fotek máte chuť se do dortů zakousnout. Markéta Sukupová má neuvěřitelný talent a je vidět, že svou práci dělá s láskou, což dokazují i její slova níže.

sdMarkéto, vy děláte naprosto úchvatné dorty a jiné pochutiny, jak jste se k tomu dostala?
Děkuji za chválu! Můj první dort jsem upekla dcerce Terezce k prvním narozeninám… Tenkrát to bylo proto, že jsem měla konkrétní představu, jak by měl dort vypadat, ale bohužel neznala jsem nikoho, kdo by mi ho vytvořil. Rozhodla jsem se do toho pustit sama. K druhým narozeninám to byl další dort a pak pomalu za mnou začaly chodit kamarádky a chtěly dorty pro své děti, pak kamarádky kamarádek a ani nevím jak, byla jsem v kolotoči pečení, zdobení a modelování. Uvědomila jsem si, že ke svému životu potřebuji kreativní práci, kde můžu popustit uzdu své fantazii a v dortech jsem se našla. Došlo mi, že v kanceláři, ve které jsem od maturity na střední škole pracovala, jsem vlastně nešťastná, že vytvářím jen hromady papírů, a to mě vůbec nenaplňovalo. Vnitřně jsem cítila, že tam ztrácím čas a něco mi uniká. Postupem času jsem si začala říkat, jestli dorty nebudou pro mě ta správná cesta, kterou se dát. A tenkrát moje srdce zvítězilo nad hlavou a rozhodla jsem se dát v zaměstnání výpověď a začít se věnovat mé vášni – dortům :-).  Svoji práci miluju a velmi mě baví, že prostřednictvím mých dortů můžu dělat radost jiným lidem. Když zákazníkovi odevzdávám dort a vidím ty rozzářené oči a že dort udělal radost a potěšil, to je pro mě ta největší odměna a povzbuzení do další práce :-).

Jaké byly pro vás začátky, měla jste chuť to vzdát? Přeci jen jste od základů změnila povolání.
No nebyly jednoduché, žádné začátky nejsou… Ale vzdát jsem to nikdy nechtěla, já se totiž nevzdávám. :-)

Pracujete sama, nepřemýšlela jste, že byste najala další pomocné síly?
Ano, v současné době dělám sama, nemám žádné pomocníky. Rozhodla jsem se jít cestou kvality a ne kvantity. U svých dortů chci zachovat kvalitu a standard, na který jsou mí zákazníci zvyklí. Mám strach, že toto by se mi nepodařilo udržet, kdyby se mnou na dortech pracoval i někdo druhý. Jsem totiž hrozná puntičkářka, vše musí být dokonalé :-). Což je svým způsobem pro mě svazující, ale prostě to tak je. Nevylučuji, že do budoucna na to změním názor, že opravdu budu potřebovat pomoc. Uvidíme, všechno má svůj čas…

Kde berete inspiraci? Vaše dorty jsou totiž vážně krásné, samozřejmě nejen dorty :-).
Moc děkuji za chválu, mám radost, že se vám líbí. Inspirace je všude kolem, v přírodě, módě,… Stačí se jenom pozorně dívat.

df

sd

Jistě často ochutnáváte svá díla, jak to, že jste stále jako proutek? :-)
No popravdě až tak moc neochutnávám :-). Ona totiž cukrařina je spíše o přesném vážení, než o ochutnávání. Není to jako při vaření, kdy kuchař tu přidá, tam ubere… Tady se musí dodržet přesné váhy a postupy. Ochutnávám především, když zkouším nové příchutě, kombinace a upravuji si recepty.

Máte jistě hodně spokojených zákazníků, ale máte i nějaké nespokojené?
Ano, spokojených zákazníků mám - zaplať Pán Bůh - velmi mnoho. To je taky pro mě ta největší odměna, když mi pak napíšou nebo třeba pošlou fotečku, že dortík ode mě obdarovaného potěšil a chutnal. Nespokojení nevím, asi taky nějací budou, nikdy se člověk nezavděčí všem. :-)

Už toho máte hodně za sebou, co je pro vás ta nejhorší vzpomínka, která vám utkvěla v paměti?
Dodnes vzpomínám, když v létě o prázdninách, kdy bylo 38°C, jsem pekla dorty na téma pohádek Ledové království a Maková panenka. Bylo tak horko, že se mi všechno topilo pod rukama, cukrové sněhové vločky se samy rozpouštěly, motýlu Emanuelovi nedržely křídla,… Bylo tak příšerné horko a tak velká vzdušná vlhkost, že cokoliv jsem udělala, tak se samo rozpouštělo a já nad tím seděla a brečela a nevěřila, že dorty dodělám tak, aby vypadaly tak jak mají. Nakonec to dobře dopadlo, protože jak vždycky říkám: „vždycky to musí nějak jít“ :-) …ale byly to nervy.

Podléhají dorty nějakým trendům, jako tomu je například v módě?
Ano, samozřejmě i dorty módě podléhají. Zvláště ty svatební. U dětských a narozeninových dortů bych řekla, že ani tak ne, tam je většinou jasně dané téma, třeba nějaké pohádkové nebo oblíbená činnost toho, pro koho je dort určený. Ale mám pocit, že u nás zákazníkům zatím chybí odvaha, zkoušet něco nového. Nevěsty stále vyžadují květinky, kraječky, jemný styl zdobení, vintage styl. V loňském roce hodně frčely tzv. nahaté (naked) dorty a taky krémové dortíky. Já bych ale ráda tvořila více dortů v glamour stylu, výrazné květy, výraznější zdobení, lesk, třpyt,… Třeba časem :-).

ds

sd

Existují u nás v ČR nějaké kurzy, nebo je to vše svépomoci a stylem pokus-omyl?
Mám pocit, že v poslední době se v ČR roztrhl pytel s kurzy ať už na zdobení dortů, modelování dekorací nebo květin. Některé z nich jsou opravdu velmi kvalitní, pod vedením lektorů, kteří svým umem a prací uchvacují u nás i v zahraničí. V době, kdy jsem se já učila pracovat s marcipánem, tu ale žádné kurzy nebyly, nebo jsem o nich nevěděla.  Takže u mě to bylo učení přesně, jak píšete stylem pokus – omyl :-). Ale i tento způsob učení měl něco do sebe. Musela jsem si na spoustu věcí přijít sama, jít do hloubky věci, promyslet technologické postupy, jak „to“ udělat, aby „to“ fungovalo. Takto jsem si vytvořila jakýsi svůj rukopis a styl práce.

Máte ještě vůbec ráda vy osobně sladké? :-)
Kdo mě zná, ví, že když přede mě postaví talíř s dobře upraveným masem, tak tomu prostě nikdy neodolám :-). To sladké si ale taky ráda dám. Miluju dobrou čokoládu, ale i úplně obyčejnou buchtu nebo štrúdl. Ocením a pochutnám si na čemkoliv, co někdo druhý připraví, vím totiž, kolik je za tím práce a úsilí.

Vaše dorty už nyní mají hodně příznivců, jak se chcete dále rozvíjet?
Plánů do budoucna mám spoustu, ale nerada bych je prozrazovala, abych to nezakřikla… :-)

sd

sd

Více na www..uzasne-dorty.cz

Čtěte také:

Reklama