O čínské medicíně se tvrdí, že léčí příčiny, nikoli následky nemocí, jako to dělá ta klasická západní. Přečtěte si rozhovor s Markétou (28), kterou zklamali nejen naši lékaři, ale i ti čínští...

Věříte našim lékařům? Člověk je z nich někdy trochu nesvůj, když na něj vychrlí latinské pojmy, kterým nerozumí, a léčí chřipku stejně dlouho, jako by si ji léčil sám. Pak ještě nechá půl výplaty v lékárně...

China

Není se co divit, že mnoho lidí hledá různé alternativy. Kromě té naší západní medicíny je v nabídce i medicína čínská, a není to žádné šarlatánství. Vždyť třeba akupunktuře se dnes věnují i mnozí „západní“ lékaři.

Když jsem se doslechl, že moje kamarádka Markéta navštívila čínského lékaře, hned mě zajímalo, jak ta návštěva proběhla, a jestli je spokojená. Na úvod rozhovoru bych rád upozornil, že šlo o lékaře, na kterého měla několik kladných referencí. Přesto jí čínská medicína moc nepomohla.

 

Pokud se rozhodnete léčit pomocí čínské medicíny, máme pro vás důležitou informaci, že v ČR byla nedávno ustanovena Komora Tradiční čínské medicíny, která sdružuje ověřené terapeuty. Její webové jsou zde:

V čem vám mohou stránky pomoci? Najdete zde například: informace pro veřejnost – základní informace o čínské medicíně a jejích metodách, rady, jak si najít terapeuta, podrobný seznam praktiků TČM i s kontakty na ně či na centra, ve kterých pracují... a mnoho dalších cenných informací.

Markéta u čínského doktora

S jakými problémy jsi navštívila čínského lékaře?
Těch problémů byla, bohužel, celá řada. Nejzávažnější však byl chronický zánět močového měchýře.

Jak návštěva probíhala?
Ve velmi pěkném přijímacím salonku jsem dostala přezůvky a kalhoty na převlečení a počkala jsem, než si mě lékař zavolá do ordinace. Doktor byl drobný usměvavý Číňan, který mluvil roztomile lámanou češtinou. (“Máte bublinky?“ například znamenalo, zda trpím plynatostí...) Ptal se na některé zásadní a předvídatelné věci, jako zda jsem byla operována, a zda jsem už rodila, ale také například jaké je přesné datum mého narození.

Kalhoty na převlečení?
Šedivé tříčtvrteční kalhoty z nějakého neskutečně příjemného materiálu.

Kdo vlastně byl přítomen u vyšetření krmě lékaře, má nějakou sestřičku?
Jen doktor a dalším personálem byla jen ona slečna na recepci.

Kdybys to měla srovnat s návštěvou klasického lékaře?
Klasický lékař se určitě nebude ptát na přesné datum narození ani vysvětlovat, že z hlediska čínské medicíny je v hlavě oheň, v nohách chlad a střed těla vyrovnává. Ani akupresura, akupunktura a baňkování nepatří k běžným léčebným metodám. Hlavně ale byla tato návštěva hodně komerční. Jako by to bylo spíš masážní centrum.

Jinými slovy chceš říct, že to bylo drahé? Kolik jsi za návštěvu zaplatila?
Moc. Devět set jen za návštěvu a k tomu ještě dalších devět se za různé preparáty. Ale kolik bude stát návštěva, jsem věděla dopředu.

Zaujala mě ta akupunktura - bolelo to?
Na to, že jde o zarážení jehliček pod kůži, to nebolelo skoro vůbec. Sem tam nepříjemně štípalo.

Měla návštěva nějaký zdravotní výsledek?
Ne. Lépe mi nebylo. Jenže po první návštěvě se asi nic takového ani nedalo očekávat. Na druhou stranu vyletěly dva tisíce komínem a nic z toho.

Jasně, že první prohlídka asi moc neukáže. Budeš nějak léčena dále, nebo stačí jen ta jedna návštěva a měla bys být zdravá? Tedy, jsi objednaná?
Jsem, ale zvažuji, zda to má cenu.

Co tě tak demoralizovalo? Byla jsi s něčím nespokojená?
Když jsem přišla, tak jsem si na recepci všimla tří různých druhů krabiček. Jen tří. Na odchodu jsem dostala dva z nich. To mi tedy přišlo podezřelé. Jako kdyby každý dostal plus minus ty samé „zázračné tabletky“. Navíc je už beru měsíc, a nic z toho. Lépe mi není. Bez potíží nejsem.

Kolik času jsi vlastně u čínského lékaře strávila?
Hodinu.

A proč jsi vůbec zvolila tuhle cestu - přirozeně inklinuješ k východní medicíně, nebo tě zklamala ta západní?
V poslední době mě nesmírně zklamala západní medicína. K doktorovi přijdete s bolením hlavy a dá vám modrou tabletku, po které vás bolí žaludek. Řeknete mu to a k modré tabletce dostanete žlutou proti bolení žaludku. Po žluté tabletce však trpíte plynatostí, a tak dostanete tabletku červenou... Neléčí se příčina, ale potlačují se následky. Navíc je to vše velmi drahé.

Ale i čínský lékař byl podle tebe drahý, jak to vychází v porovnání?
Čínský lékař byl nepoměrně dražší. Medikamenty vyjdou tak nastejno.

Jaký máš teď pocit - že ses rozhodla správně, nebo jsi dál zklamaná?
Upřímně? Asi spíš lehce zklamaná. Zázrak se rozhodně nekonal. Změnu nevidím. Ale asi není na místě čekat zázraky hned po první návštěvě. Jenže co když ani druhá a třetí nepomohou? Jak dlouho bude člověk sypat peníze, než pochopí, že je to podfuk? Co když přesně z tohoto žijí? Z lidí, kteří sypou peníze, dokud nepochopí, že jim to nepomáhá. Mezitím přichází další...

Čtěte také...