5e4d1d7c6b634obrazek.pngAno, řeč bude o plenkových kalhotkách a jejich vynálezkyni Marion Donovanové. Byl to její první, ale zdaleka ne poslední vynález. Tento je ale bezesporu nejznámější!

Staří Egypťané či Římané prý používali listy, kožešiny nebo mech vložené do látkových pruhů, do nichž balili malé děti. Hrozná představa… Jiné národy, žijící v teplých krajích, nechávaly prý děti jen tak nahé. Také nepředstavitelné … Obrovským pokrokem tedy bylo pozdější balení dětí do pruhů lněného plátna, které pak bylo nahrazeno bavlnou.

Marion se narodila v roce 1917 na malém městě ve státě Indiana do rodiny vynálezce. Její tatínek Miles O’Brian si spolu se svým bratrem Johnem vybudoval firmu na výrobu hlavní do pušek a nechali si patentovat stroj na broušení automobilových převodovek. Marion byla u nich ve firmě pečená vařená, zvláště proto, že jí v sedmi letech zemřela maminka. Byla to velice zvídavá a zručná dívenka a tatínek ji v jejích nápadech podporoval.

Vystudovala anglickou literaturu na univerzitě a po promoci v roce 1939 pracovala jako redaktorka v módních časopisech 5e4d1d5e41525obrazek.pngHarper’s Bazaar a Vogue v New Yorku. Když se ale vdala, přestala pracovat a starala se o rodinu.
A jako žena v domácnosti a matka tří dětí měla práce nad hlavu. Už jí pomalu docházela trpělivost neustále převlékat nejen děti, ale i jejich postýlky. Musí přece na něco přijít! A tak jednoho dne si sedla k šicímu stroji a ušila vodotěsné plenkové kalhotky. Prvním materiálem, který použila, byl závěs ze sprchy. Svůj výtvor nazvala „boater“, protože tak trochu připomínal lodičku, která zachycovala čurání. Kalhotky izolovaly mokré plenky od ostatního oblečení, a přitom nezpůsobovaly dětem vyrážky. Brzy objevila lepší materiál - jemnější padákový nylon. K tomu na uchycení začala používat tehdy začínající suché zipy.

Když začala svůj nápad nabízet, žádná firma nejevila zájem ho koupit, což byla pro Marion výzva. Založila si tedy sama firmu na výrobu plenkových kalhotek a začala je prodávat jednomu obchodnímu domu na Páté avenue v New Yorku. Úspěch byl okamžitý! Americké maminky byly nadšené! V roce 1951 si nechala Marion tento vynález patentovat. O několik let později získaný patent i s firmou prodala nejvyšší nabídce - za milion dolarů. Ta přišla od společnosti Keko Corporation.

Tímto to ale neskončilo. Přemýšlela dál a jako další úkol si vytýčila vymyslet jednorázové pleny či plenkové kalhotky - z papíru. A to nebylo vůbec tak jednoduché, jak by se nám mohlo zdát. Najít vhodný savý materiál, který by odváděl vlhkost a neměl negativní vliv na jemnou dětskou pokožku, to byla pro činorodou Marion opět výzva. Když pak navštívila několik amerických papírových společností se svojí nabídkou, nikdo se nechtěl do výroby plen na jedno použití pustit. Nevěřili, že by to mohlo mít budoucnost.
5e4d1daa7a363obrazek.pngA pak se po deseti letech našel někdo, kdo její nápad, který neměla patentovaný, využil a upravil. Svůj vynález testoval v 50. letech na svých vnoučatech. Ten muž se jmenoval Victor Mills a pracoval jako chemický technolog pro firmu Procter & Gamble Co. Je považován za duchovního otce plen Pampers, na nichž vydělal skutečný balík.

5e4d1df497786obrazek.pngI když nebyla Marion vynálezkyní z povolání, stihla toho opravdu hodně. Mezi její další praktické vynálezy patří například mezizubní nit, inkontinenční plenky pro ženy, organizér skříní nebo papírové kapesníčky v balíčku a mnohé další. Během let 1951 – 1996 si nechala patentovat asi dvacet vynálezů či zlepšovacích návrhů.

Pak se rozhodla, že se už jako matka tří dětí vrátí do školních lavic a začala studovat architekturu na prestižní Univerzitě Yale. Tam promovala v 41 letech. Pak si navrhla vlastní dům, který si nechala postavit. Vedle toho běžně pracovala – řadu let v pojišťovně nebo v několika nemocnicích. Když jezdila v 50. letech na univerzitu, zabudovala si do auta magnetofon a učila se francouzsky. Hrála ochotnické divadlo, vedla taneční kurzy.

Člověk musí smeknout, kolik toho tato mimořádná žena za svůj život stihla! Skutečně nepromarnila ani minutu! Zemřela v 81 letech v roce 1998.
Teprve v květnu 2015 se jí posmrtně dostalo zaslouženého ocenění – byla zvolena do Národní síně slávy vynálezců.

Další slavnou ženu minulosti představíme příští čtvrtek!

Foto: Wikipedie a youtube.com

Na našem webu jste si mohli také přečíst o dalších zajímavých ženách:

Reklama