Bylinka s roztomilým názvem Mařinka vonná je právě v plném rozkvětu a nabízí nám nejen svoji příjemnou vůni, ale i léčivou sílu. Tu kdysi dodávala i vojákům při bitvách v poli.

Výskyt

Mařinka

Mařinka vonná, jak už napovídá sám název, je vytrvalá bylinka s příjemnou vůní, jejíž domovinou je Evropa. Odtud se pak rozšířila dále do Ameriky a Asie.
Obvykle ji najdeme v okolí dubových, bukových a habrových lesů. Je vysoká asi patnáct centimetrů, má drobné bílé hvězdičkové květy, které kvetou od poloviny jara do léta (květen, červen, začátek července).

Uklidňující účinky Mařinky vonné

Mařinka vonná je v lidovém léčitelství značně oblíbená nejen pro svoji příjemnou vůni, ale také pro rozsáhlé léčebné účinky.
Pro rostlinu je charakteristický kumarinový glykosid, ze kterého se uvolňuje kumarin, jenž má na lidský organismus uklidňující účinky. Dále Mařinka obsahuje také třísloviny, hořčiny, organické kyseliny a vitamín C, tedy další komplex blahodárných látek.
Lidoví léčitelé Mařinku vonnou hodně používali proti nespavosti, dále také proti bolestem břicha, nadýmání, nebo při menstruačních potížích.
Proti nespavosti se Mařinka používá v podobě nápoje, který je vynikající nejen na spaní, ale i na celkové uklidnění. S plátkem citronu se doporučuje také při stresu z přepracování.

Mařinkový nápoj
Jedna a půl lžičky sušené mařinkové natě se na hodinu namočí v půl litru jablečného moštu, nebo obyčejné pitné vodě. Poté se nápoj přecedí, dobře vychladí a pije po malých doušcích.

Mařinka

Vůně Mařinky odpuzuje hmyz

Sušenou nebo čerstvou Mařinku můžeme používat také zevně, a to ve formě obkladů či jako přísadu do koupele. Je účinná při zanícení ran, ulevuje kůži s hnisavými vyrážkami. Mařinku vonnou dříve nosili vojáci na helmách, aby jim přinesla štěstí v bitvách. A možná také proto, aby si ji přiložili na hnisavé rány.
Další předností této bylinky je i její schopnost odpuzovat hmyz, a to díky své atypické vůni.

Mařinku si můžete vypěstovat také sami

Mařinka se v přírodě vysévá sama, ale lze ji vypěstovat i ze semen. Jednodušším způsobem je však množení nebo dělení kořenovými řízky. Namnožené rostliny se vysadí na předem připravený záhon ve vzdálenosti asi dvacet pět centimetrů od sebe. Vysazují se do vlhčích půd v lehkém polostínu. Mařinku lze vysazovat i do větších nádob. Použitelná část mařinky je kvetoucí nať, která se sklízí na jaře a počátkem léta. Suší se při teplotě 35 stupňů, nebo na slunci.

Mařinka

Posvátná bylina druidů

Mařinka vonná je označována jako posvátná bylina druidů - keltských duchovních. Tuto bylinku u sebe nosili, aby mohli předvídat vítězství. Později ji nosili do boje již zmínění vojáci.
Pokud ji budete u sebe nosit dnes, měla by vám prý pomoci odstranit veškeré překážky. Ovšem neuvádí se, zda jen ty u lesní cesty, anebo ty životní.

Použitý zdroj: www.lecive-bylinky.cz a Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Přečtěte si také:

Reklama