Jak patrno v titulku, naše čtenářka s nickem mařinka má s nechtěnými dary nemálo zkušeností. V jejím příspěvku si přečtěte, jak to řeší a zda se jí to daří.

Dobrý den, posílám příspěvek k dnešnímu tématu.

S nechtěnými dary mám nemálo zkušeností. Bohužel. V rodině i mezi pár přáteli se stále drží zakořeněný zvyk, že se na Vánoce MUSÍ něco dát. Dárek se dát musí (i když o to obdarovávaný nestojí) a musí to být něco trvalého, něco, co se hned nesní. Takže nevítané dárky řeším každý rok. Mrzí mě to, je to zbytečné vyhazování peněz, navíc já o kupované dárky opravdu nestojím, ale vysvětlujte jim to, když to ani po tolika letech nechápou. :( Můžu i na plnou pusu říct, že ta či ona kosmetika mi dělá vyrážku, stejně ji dostanu - když už ji berou od jisté „lady“ pro tu a onu kamarádku či sestru, vezmou i mně, ať mají dárky pro všechny jedním vrzem z krku.

Většinu nevhodných dárků vyřeším v krátké době. Máme výhodu, že začátkem roku v rodině slavíme hodně narozenin a svátků, takže dárky putují dál, přesně podle rčení „dvakrát darovaný dárek udělá dvojí radost / přináší víc štěstí“. Nejvhodnější je kosmetika - ideální dárek pro předání dál. Oblečení - to většinou nedostávám, a když už, tak od sestry, s níž máme stejnou postavu a i zná můj vkus, takže se vždy trefí. U tzv. lapačů prachu jsem si už přestala hrát na hodnou holku. Máme toho doma už tolik, že když to děti chtějí na hraní, dám jim to - ať to klidně zničí. Doufám, že když rodina uvidí, co se s takovými dárky děje, konečně je přestane dávat. A představte si, ono to zabírá! :) Lapače prachu už nedostáváme.

A co se elektrospotřebičů týče, tak na to jsme také vyzráli. Tvrdíme, že vaří manžel (a on opravdu často vaří, je mnohem lepší kuchař než já a baví ho to). A dávat chlapovi mixér, šlehač a podobně? To nejde. Takže ani těmito nevhodnými dárky se nemusíme trápit.

I tak nás ale rodina vždy překvapí, co nového si vymyslí. Někdy mám pocit, že neposlouchají, co si přeju (i když to říkám otevřeně), a dávají jiné, dražší dárky, navíc takové, aby mě utvářeli k obrazu svému. Abych si malovala oči (i když je mám citlivé a nechci-li vypadat ubrečeně, stíny a tužka nepřichází v úvahu), abych pekla domácí chleba, abych nosila takové či onaké oblečení, abych... Jediné, co se dá dělat, je donekonečna opakovat, že nic nechci, a nevhodné dárky dávat bez výčitek svědomí pryč.

Ještě zvažuji, jestli jít do těžšího kalibru. Někteří z rodiny mi totiž taky tvrdí, že nic nechcou, takže přemýšlím, jestli jim opravdu nedat žádný dárek, jen peníze v obálce. Vím, že by je to zamrzelo, protože to „nic nechci“ je jen póza, ale je to poslední možnost, jak jim ukázat, aby konečně byli upřímní a přestali si na něco hrát. Jo, a takové to „abych zkusila nenápadně zjistit, co by si mohli přát“ v tomto případě nepřichází v úvahu. To bychom se museli vídat víckrát než jen párkrát do roka na rodinných oslavách. A to nemluvím o vzdálených příbuzných, s těmi si naštěstí dárky nedáváme. Uvidíme, mám na rozhodnutí téměř celý rok. A do té doby můžu také doufat, že se aspoň někteří z nich změní či přehodnotí to „dárky se dávat musí“... Kéž by. Kéž by těch nevhodných dárků bylo minimum, nebo ještě lépe - kéž by nebyly žádné.

Mějte se krásně :) mařinka

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

__________________

Uf, vy jste to ale rozsekla! Myslím, že ti, kteří vás chtějí obdarovat, to nemají zrovna jednoduché :)
Ale moc děkuji, že jste napsala.
Mějte se krásně
Saša

Téma dnešního dne: Nechtěné dárky

Napište nám, jestli jste někdy vy nebo někdo z vaší rodiny dostal nějaký nechtěný dárek.

  • Jak jste na něj reagovaly?
  • A co jste s ním nakonec udělaly?
  • Leží dodnes hluboko ve skříni?
  • Nebo je to dárek putovní?
  • A jste si vědoma toho, že jste vy sama někdy někoho obdarovala dárkem, který se nehodil, byl nevhodný?
  • Zažila jste i nějakou úsměvnou historku nebo trapas s nechtěným dárkem?
  • A jaké máte zkušenosti s výměnou a reklamací?

 

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvek odměníme pěkným dárkem: kosmetickým balíčkem Fa Shower + Lotion

kosmetika.

Reklama