Poslední příspěvek k dnešnímu tématu je od čtenářky mařinky, která zatím nevidí důvod, proč by měla dávat své děti na školu soukromou, když i ta jejich státní toho hodně nabízí.

O placené škole pro své děti bych uvažovala jen v případě, že by chtěly studovat to, co běžně na školách chybí. Jeden čas jsme například zvažovali, zda nezkusit dát dítko do lesní školky, kde jsou děti celý den v přírodě a učí se poznávat stromy, kytky, zvířátka...
Státní školy dnes ale nabízí opravdu mnoho, spoustu kroužků, aktivit, výletů, ..., zatím tedy nevidím důvod, proč platit soukromou školu. Možná až na střední či spíše vysoké škole.

Také bych měla  obavy, jak by to vypadalo. Pamatuji si jedny naše známé, kteří měli dítě na soukromé střední škole před cca patnácti lety. Kluk se neučil, rodiče z něj byli zoufalí, protože žádné domluvy, zákazy ani nic takového nepomáhalo, a aby měl aspoň tu maturitu, šel na soukromou školu. Tam učitelé přivírali oči, vždyť co žák, to finance pro školu. Kluka nechali prolézt, sice s čtyřkami, ale hlavně, že měl maturitu. Na takovou školu bych dítě dát nechtěla. Ale snad se za ty roky už něco změnilo.

Jedna naše známá má dítko na soukromé škole, protože synek byl na státní šikanován, ale ani třídní, ani ředitel to nechtěli řešit. Na soukromé škole má klid, navíc je to nějaká „elitní“, neberou každého, takže jsou tam děti přibližně stejně inteligentní a výuka je mnohem intenzivnější. Jediný problém je, že tatínek se nemůže srovnat s tím, že synek občas donese dvojky. Přeci jen je mezi chytrými dítky, nejsou tam ti čtyřkaři jako na státní škole, takže mít samé jedničky dá mnohem větší práci. Ale jinak jsou spokojení, učitelé se mnohem víc snaží, berou to jako poslání, dětem se intenzivně věnují, ...

Myšlenka placeného vzdělání mi nevadí. Během studií na VŠ jsem bohužel potkala až příliš lidí, kteří na škole jen „vegetili“, oddalovali nástup do zaměstnání a studium jim bylo ukradené, byl to jen prostředek, jak získat pár let strávených večírky a rodiči zajišťovaného bydlení a stravy navíc. Zapisovali si předměty, k jejichž ukončení stačilo párkrát přijít na přednášky nebo jen vypracovat referát (který si ovšem stáhli od lidí ze starších ročníků) a podobně. Setkala jsem se i s případem, kdy si jedna slečna nechala napsat bakalářskou práci svým kamarádem. A ač to její vedoucí zjistila, stejně titul získala - za práci dostala A.

No kde to jsme? Mám pocit, že když je studium zdarma, tak si toho příliš mnoho lidí neváží.

mařinka

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

_________________

Jak kteří, záleží opravdu na tom, o jakého člověka, tedy konkrétně žáka nebo studenta, jde.
Ale jinak jste to napsala moc hezky.
Děkuji za příspěvek a ať se dětem ve škole daří.
Saša

Téma dnešního dne: Školy soukromé versus státní

  • Jaký je váš názor na školy státní a školy soukromé?
  • Jsou soukromé školy podle vás jen pro vyvolené, nebo jsou dostupné všem?
  • A nevyrovná se školné ve školách soukromých pomalu už k učebním pomůckám ve školách státních?
  • Na jakou školu chodí vaše děti?
  • Pokud na soukromou, od jaké třídy? Už od první základní?
    Nebo až na střední, na vysokou?

Těším se na vaše příspěvky a taky, že se něco nového dozvím :)

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jendu ze čtenářek odměníme pěkným dárkem: Vlastivědnou knihou: Putování s knihou a meruňkovým šamponem Garnier (ten je pro děti)

ddd

Reklama