Včera jsem vám slíbila fotoreportáž z výstavy o Marilyn Monree, která dnes otevře své brány návštěvníkům v Jízdárně Pražského hradu. Doporučuji všem, kteří Marilyn milují, ale i těm, kteří ji dosud považovali za bezduchou hvězdičku. Možná změní názor...

Přiznám se, že Marilyn Monroe nepatřila k mým nejoblíbenějším herečkám. Vždycky jsem si o ní myslela, že to byla taková roztomilá koketka, které pobláznila hlavu všem mužům, co ji kdy spatřili. Včetně amerického prezidenta. Možná jsem o ní nechtěla vědět víc, byla mi příliš vzdálená. Filmy, ve kterých jsem ji viděla hrát, mi nepřišly zrovna duchaplné. Kromě dnes už kultovního Někdo to rád horké, kde hrála opět atraktivní, ale hloupoučkou pipinku.

Ale na té výstavě mi došlo, že můj obrázek byl zkreslený a ve skutečnosti jsem se v ní dost mýlila. Ano, byla to krásná a obdivovaná „holčička“, ale zároveň nešťastná žena s tragickým osudem.

Během hledání materiálů k výstavě se našla spousta nových dokumentů, které odhalují víc z jejího soukromého života. To vše ji staví do mnohem pozitivnějšího světla, než jsme byli zvyklí vnímat. Málokdo ví, že se zajímala o historii, umění, psala básně a měla bohatou knihovnu. Její nejoblíbenější knihou prý byla Paní Bovaryová od Gustava Flauberta. Jak symbolické.

V duchu se Marilyn omlouvám. Zřejmě i to byl účel této výstavy. Ukázat tuhle ženu nejen v její kráse, ale i v rozporuplnosti, ne nepodobné tragickým hrdinkám její oblíbené literatury.  

Ale víte co, přijďte se podívat na výstavu a udělejte si obrázek sami.

Já vás teď zvu obrazem do expozice a přeji pěkné podívání!

Reklama