LONDÝN - Zakázat, nebo povolit užívání marihuany je otázkou dráždící mnohé politiky i veřejnost. Ať už je však tato droga požívána legálně, či nelegálně, bude mít vždy stejně zničující účinky na lidskou nervovou soustavu. Podle londýnských psychiatrů většina pravidelných uživatelů marihuany končí s těžkou schizofrenií v psychiatrické léčebně.

"Studie potvrzují naše předpoklady, že poškození mozku a rozvoj schizofrenie hrozí sedmkrát častěji pravidelným uživatelům marihuany než lidem, kteří drobu vůbec nepožívají. Jen za posledních osmnáct měsíců se desítky studií věnovaly účinkům marihuany a rozvoji schizofrenie. A výsledky těchto prací nemohou být opomíjeny," tvrdí profesor Robin Murray z Psychiatrického institutu v Londýně.

Studii profesora Murraye podporují podobné výzkumy ze Švédska, Holandska a Nového Zélandu. Zvláště pak nizozemští odborníci, v jejichž zemi je požívání marihuany legální, zaznamenali během posledních tří let sedminásobný nárůst psychicky nemocných lidí mezi uživateli marihuany.
Studie londýnského institutu jsou dotovány britskou vládou, která chce v příštím roce přeřadit marihuanu ze skupiny drog B do skupiny drog C.
Pak by policie uživatelům, kteří by byli chyceni při kouření či držení malého množství drogy, i toto malé množství marihuany zabavila. Provinilec by však domů místo předvolání dostal pouze oficiální varování.