5ec3dbb1bf741obrazek.pngSvětlo světa Marie spatřila ve Stockholmu roku 1804 v rodině slavného italského baletního mistra a choreografa Filippa Taglioniho, její matkou byla švédská balerína Sophie Karsten, rovněž pocházející z uměleckého prostředí. Brzy se rodiče i s dcerkou přestěhovali do Vídně, kde její otec působil jako věhlasný pedagog a choreograf.
 
5ec3dbc321079obrazek.pngFilippo Taglioni měl pověst přísného učitele a na svou dceru byl ještě drsnější než na kteréhokoliv ze svých žáků. Tvrdý dril ale přinesl své výsledky. Marie debutovala coby osmnáctiletá ve Vídni. Už tehdy nadchla diváky svým půvabem i kultivovaným tanečním výrazem. O rok později se už její kariéra rozjela naplno. Účinkovala v Německu i v Itálii, působila jako primabalerína v Pařížské opeře i v Divadle Jejího Veličenstva v Londýně. Odtud vedla její cesta do baletního souboru v ruském Petrohradu.

Začala vystupovat v nadýchané lehounké sukýnce sahající jen do půli lýtek, což způsobilo přímo poprask. Většinu skvělých choreografií ji vytvořil přímo na tělo její otec. Jeho zásluhou také jako první zařadila do svých vystoupení revoluční prvek - tanec na špičkách.
Během jejího angažmá v Petrohradu se z obdivu k ní stal doslova kult. Po jejím posledním představení její tamní obdivovatelé zakoupili za dvě stě rublů její baletní špičky. Nechali je uvařit a poté je i se speciální omáčkou snědli!

V roce 1832 se tanečnice tajně provdala za francouzského hraběte Jean-Pierra Victora Alfreda Gilberta de Voisins a nějakou dobu žila v jeho zámcích na jezeře Como. Měli spolu dceru Eugénii Marie Edwig, nicméně ani ona jejich manželství nezachránila.
O několik let později se narodil nemanželský syn Georges Philippe, jehož otce Marie nikdy neprozradila. Její bývalý manžel se ale ukázal jako formát, syna přijal za vlastního, dal mu své jméno a on pak zdědil titul hraběte.S tancem se Marie rozloučila v roce 1847 ve svých třiačtyřiceti letech. Na nějaký čas si pronajala Ca ’d’Oro, proslulý palác na Canal Grande v Benátkách.
Poté se usadila se svou matkou a dětmi ve své nádherné vile v Bleviu na jezeře Como. Tady vedla čilý společenský život. Tehdy se pustila do riskantních finančních spekulací na akciovém trhu, které nemohly skončit dobře. Významně jí v tom „pomáhal“ i její otec.
5ec3dc10e03c5obrazek.png

5ec3dd83365adobrazek.pngFoto: Wikipedia

A tak byla Marie donucena znovu vydělávat. Vrátila se tedy do Paříže, kde učila ve své baletní škole. Od roku 1870 pak žila v Londýně, kde vyučovala držení těla a elegantní chůzi a tanec už jen okrajově. Největší zájem o tuto její specifickou výuku měli kupodivu advokáti.
Na stará kolena ji to táhlo na jih, a tak se přestěhovala do Marseilles. Tady polozapomenutá zemřela 22. dubna 1884den před svými osmdesátými narozeninami. Vůbec netušila, že její tanec okouzlil spisovatele Honoré de Balzaca a Williama Thackerayho natolik, že ji nezávisle na sobě zvěčnili ve svých povídkách…
5ec3de7146ca2obrazek.pngMohli jste si u nás také přečíst:

Reklama