Historie líčí Marii Terezu jako nudnou a nepříliš hezkou. Prý byla přesně taková, jak ji pamatujeme z prvního dílu Angeliky, kde ji král po očku srovnává s hlavní hrdinkou. Ačkoli ji nemiloval, choval k ní Ludvík úctu.
Ludvíkovo srdce už dříve získala Marie Mancini (1639 -1715). Spolu se svými sestrami a sestřenicemi se jim v Paříži říkalo Mazarinky. Byly totiž neteřemi kardinála Mazarina, prvního ministra a nejvlivnější osoby v době vlády Ludvíka XIV.obrazek.pngMarie se narodila se v Římě a vyrůstala v početné rodině spolu se šesti sestrami a třemi bratry. Její matka Geromina, která se provdala za římského aristokrata Lorenza Manciniho, se rozhodla po smrti manžela přestěhovat s dcerami do Paříže, aby se díky vlivu jejího bratra výhodně vdaly. To se v podstatě všem podařilo.

Z Mariiných sester byla nejznámější o rok starší Olympie, která se v Paříži stala krátce i milenkou Ludvíka XIV. a která se provdala za Evžena Mořice Savojského. Jejich synem byl slavný vojevůdce Evžen Savojský. Ten dříve než nabídl své služby Habsburkům, se neúspěšně  pokoušel udělat vojenskou kariéru na francouzském dvoře. Ačkoli zlé jazyky tvrdily, že je Ludvíkovým synem, pravda to nebyla.

Marie Mancini prý nebyla v dětství ve srovnání se svými sestrami, které platily za velké krasavice, vůbec hezká. Matka ji poslala do kláštera, kde získala slušné vzdělání. Vzepřela se osudu řeholní sestry, jak si přála její matka i starší sestry.
V dospívání se z ošklivého káčátka vyklubala krásná labuť. Marie byla vyšší než Ludvík (měřil pouhých 162 centimetrů a doháněl to vysokými podpatky a parukami), měla velké tmavé oči a krásné černé vlasy. Když přišla do Paříže, bylo jí šestnáct. O rok staršího krále okouzlila nejen krásou, ale také moudrostí a literárními znalostmi, které načerpala v klášteře.

Ludvík měl oči jen pro. Trávil s ní veškerý svůj volný čas, otevírala mu nový svět. Díky ní se začal zajímat o umění, literaturu a hudbu.Vážně uvažoval o tom, že se s Marií ožení. Tomu ale zabránila jeho matka Anna Rakouská s kardinálem Mazarinem. Marie nebyla společensky vhodnou nevěstou pro francouzského krále. Marně Ludvík kardinála opakovaně žádal o ruku jeho neteře. Přes jeho protesty donutili Marii opustit Paříž.

V roce 1661 se Marie se vdává za italského šlechtice Lorenza Colonnu. Ten byl o svatební noci překvapen, že je Marie dosud panna. To nečekal!
Po porodu třetího dítěte a manželově nevěře, kterou Marie nedokázala odpustit, se vztah mezi manželi zhoršil natolik, že Marie v obavách o svůj život manžela raději opustila. Do Itálie se pak vrátila teprve po jeho smrti 1689.

Na Ludvíka XIV., svou velkou lásku, Marie nikdy nezapomněla. Zemřela několik týdnů před jeho smrtí v roce 1715.

Foto: Wikipedie
 
Na našem webu jste si mohli také přečíst:
Anne Golon a markýza andělů
Navštívili jsme: Schloßhof, zámek na Moravském poli
Markéta Maultasch aneb Jak Češi přišli o Korutany a Tyrolsko

Reklama