Marie Ludovika Španělská (1745-1792) porodila stejně jako její tchyně šestnáct dětí. Jenže – z toho bylo 12 synů! Vymření Habsburkům tedy už od té doby nehrozilo! Tato pozdější císařovna a zároveň česká i uherská královna není příliš v naší historii známá. Pocházela z rodu Bourbonů, světlo světa spatřila jako dítě neapolsko-sicilského královského páru, a když jí bylo čtrnáct let, stal se její otec španělským králem. Její cena tím na sňatkovém trhu rozhodně stoupla. Původním jejím ženichem se měl stát Karel Josef, v pořadí druhý syn Marie Terezie. Ten však zemřel v 16 letech na neštovice, obávanou metlu Habsburků. Jeho náhradníkem se pak stal o dva roky mladší Petr Leopold, zvaný Poldík, u nás známý především jako Leopold II., k jehož pražské korunovaci českým králem roku 1791 složil V. A. Mozart korunovační operu Titus.
Foto: Portrét Marie Ludoviky Španělské z roku 1775 (autor Anton Raphael Mengs)
Anton Raphael Mengs, Public domain, via Wikimedia Commons
Marie Ludovika byla o dva roky starší než její manžel Leopold. Jejich první svatba - v zastoupení – se konala v roce 1764 v Madridu. Poprvé se však viděli až o rok později na oficiální svatbě v Innsbrucku. O Marii Ludovice kolovaly zvěsti, že je ošklivá a zrzavá. O to příjemněji byl Leopold překvapen, když v Innsbrucku stál proti své nevěstě, půvabné a štíhlé blondýnce, která se mu na první pohled zalíbila. Svatba ale měla mimořádně smutný průběh. Ženich dorazil ve velice zuboženém stavu, na nevěstu neudělal zrovna dobrý dojem. Trápily ho silné průjmy, které neustávaly, takže se prý dokonce mluvilo o funusu a posledním pomazání pro Leopolda. Ani počasí příliš nepřálo, byl silný vítr, takže musel být zrušen plánovaný svatební ohňostroj. A to stále nebylo všechno, nejhorší rána teprve přišla. O pár dní později totiž zemřel po návratu z divadelního představení František Štěpán Lotrinský na mozkovou příhodu. Příliš mnoho nepříznivých znamení pro mladé manželství!
A přesto toto manželství bylo šťastné a pro Habsburky požehnané! Tolik synů, to už se snad nikdy neopakovalo. Vždyť vznikla jedna hlavní a pět vedlejších rodových linií. Prvním společným domovem se manželům stalo Toskánsko, které Leopold zdědil vlastně hned po svatbě po smrti svého otce. Manželé tu byli velmi oblíbení, obyvatelé je opravdu milovali. Leopold, ač ho matka v dětství dost „dusila“ a považovala ho za vzpurné dítě, vyrostl v nekomplikovaného člověka, který se snažil na rozdíl od bratra Josefa II. s každým vyjít. Manželství s Marií Ludovikou se hodně podobalo tomu, co vídal Leopold doma. Stejně jako František Štěpán ani Leopold nebyl úplně věrným manželem. Měl ale štěstí, že ho nepronásledovala žárlivá manželka jako Marie Terezie Františka Štěpána.
Foto: Marie Ludovika a velkovévoda Leopold s rodinou ve Florencii v roce 1776
Johann Zoffany, Public domain, via Wikimedia Commons
Marie Ludovika byla mimořádně tolerantní žena a Leopold si toho cenil. I když jich bylo možná více, historicky doložené jsou jen jeho dvě milenky. Jedna anglická šlechtična a pak krásná římská tanečnice Livia Raimondi. Říkalo se, že oč byla horší tanečnice, o to byla lepší milenka. Leopold ji velkoryse zahrnoval dary a hýčkal ji a ona se mu odvděčila tím, že mu porodila syna, ke kterému se samozřejmě hlásil. Když musel v roce 1790 po smrti Josefa II. převzít vládu ve Vídni, činil tak velmi nerad! Vůbec se mu z Toskánska nechtělo, bylo mu tam tak dobře!
Foto: Portrét velkovévody Petra Leopolda, pozdějšího císaře Leopolda II. (1747-1792)
Anton Raphael Mengs, Public domain, via Wikimedia Commons
Vztah s Livií ale odjezdem z Toskánska neskončil. Leopold ji vzal do Vídně i se synem. Ubytoval je blízko Hofburgu, a to dokonce i s Liviinými rodiči a bratry. Leopold to s lidmi zkrátka uměl. Dokázal, že jeho tolerantní manželka se s jeho o dost mladší milenkou dokonce dobře snášela! Tak to by Marie Terezie nedokázala!
Bohužel idylka dlouho netrvala. Císař Leopold II. zemřel naprosto nečekaně 1. března 1792 údajně na srdeční selhání. Nebylo mu ještě 45 let! Okamžitě se objevily zkazky, kdo všechno ho mohl otrávit. A Marie Ludovika? Ta zemřela stejně nečekaně jako její manžel, jen o pouhé dva a půl měsíce později…
Zdroj info: Čechura Jaroslav a kol: Královská trilogie, 2006, Größing Sigrid-Maria: Tu felix Austria, 2012
V seriálu o zajímavých ženách jste si na našem webu mohli také přečíst:
Nový komentář
Komentáře
Oba zemřeli velmi mladí. Děkuji za zajímavé čtvrteční čtení.
Pro mě moc zajímavé čtení
Opět moc pěkná historie, děkuji.
Děkuji
Další zajímavý článek ????
Děkuji