O metresách francouzských králů byly popsány tuny papíru. V tomto směru bývá považován za největšího prostopášníka Ludvík XIV., neméně proslulé však byly i avantýry jeho pravnuka a nástupce Ludvíka XV. A přitom ho prý zpočátku ženy ani v nejmenším nezajímaly. Do manželství vstupoval jako panic a své zákonné manželce Marii Leszczyńské byl věrný více než sedm let, což byl prý v dějinách francouzské monarchie ojedinělý případ…

Svatba patnáctiletého francouzského krále Ludvíka XV. s polskou princeznou Marií Leszczyńskou (1703-1768), která se uskutečnila 4. září 1725, vzbudila na evropských dvorech údiv i překvapení. Vždyť Marie nebyla zrovna žádná atraktivní krasavice, navíc o sedm let starší. Podle tehdejších měřítek už jako nevěsta měla nejvyšší čas.

Marie LeszczyńskaJeden z nejznámějších Mariiných portrétů – tento visí na zámku Książ v jižním Polsku

Její otec Stanislav Leszczyński sice z královského rodu nepocházel, přesto byl polským králem zvolen hned dvakrát a dvakrát o trůn také přišel. Nakonec dožil jako vévoda lotrinský v Nancy, kde ho připomíná velká socha na po něm pojmenované náměstí v centru města.

Princezna prakticky do manželství nic nepřinášela a už vůbec ne nějaké výhodné spojenectví, což bývalo v té době základem politických sňatků. Jenže to právě princ de Condé, první ministr krále Ludvíka XV., v jehož hlavě se plán na sňatek zrodil, sledoval. Hledal nevěstu z královského rodu, která by porodila co nejvíce dětí, aniž by Francii přinesla nějaké politické komplikace.

Marie Leszczyńska

Marie v době korunovace - Wikipedie

Marie byla laskavá, upřímná, taktní a nenápadná žena, navíc vděčná, že se jí dostalo té ohromné cti stát se francouzskou královnou. Na Ludvíkův vkus byla příliš zbožná a manželské povinnosti moc nemilovala. Zpočátku bylo manželství šťastné, nakonec bylo obdařeno deseti dětmi, dvěma syny a osmi dcerami. Děti se narodily v prvních dvanácti letech manželství, poslední přišlo na svět v roce 1737. Tři z nich zemřely v raném věku a zajímavostí je, že všechny dcery, kromě té nejstarší, zůstaly svobodné. Možná je odradil matčin těžký úděl. Všechny děti totiž Marii jako matku nesmírně milovaly a vždy při ní stály – i proti otci či metresám.

Neustálá těhotenství a porody Marii totálně vyčerpávaly, a tak se začala uchylovat ke lsti, aby nemusela být tak často po vůli králi, který byl jako mladší stále při chuti. Vymlouvala se na nevolnosti (nejspíš ji „bolela hlava“), večer se prý modlila tak dlouho, až manžel usnul. Říkala, že se bojí tmy, a tak chtěla, aby ji služebná držela za ruku. Také po porodech manžela odmítala tak dlouho, co to jen šlo… Nemůžeme se tedy Ludvíkovi malinko divit, že ho taková odmítnutí odradila a že začala Marii zanedbávat. Zpočátku sice vysedával s přáteli nad skleničkou šampaňského a kartami, ale brzy začal hledat i jinou útěchu.

Nancy

Nancy, metropole Lotrinska, je krásné historické město - zde centrální náměstí se sochou Mariina otce

Navíc Ludvík byl vysoký a pohledný, takže se mu ženy samy nabízely ještě před svatbou. Nikdy je nesváděl, vlastně to ani neuměl či nepotřeboval. Očekával iniciativu od nich. S nevěrami začal tedy poměrně pozdě, ale od té doby se nezastavil… Všechno dohnal. Počet žen, které prošly jeho ložnicí (navštěvoval i nevěstince pochybné pověsti), je nezjistitelný. Mluví se o několika stovkách, známých je ale asi deset. Nejčastěji se uvádějí dvě – madame de Pompadour a Jeanne du Barry, obě velmi krásné, chápavé i inteligentní a obě neurozeného původu. Jako král sice Ludvík vystupoval okázale, ale jako člověk toužil po přirozenosti. Vedle aristokratek tedy většina jeho milenek pocházela z lidových vrstev.

A co na to nešťastná Marie Leszczyńska? Tiše trpěla! Nezbylo jí ovšem, než se se vším smířit! Na Ludvíkovu obranu nutno říci, že ji po celý život respektoval a nikdy ji neponižoval. Nebránil jí také ve styku s jejími rodiči, ani v podpoře svých krajanů žijících ve Francii, mezi nimiž a vlastně i mezi Francouzi byla velice oblíbená. 

Saint-DenisOpatství a katedrála Saint-Denis, kde je pochována většina francouzských panovníků

Marie zemřela v pětašedesáti letech a její manželství, byť už jen formální, trvalo 43 let. Byla pochována v tradiční hrobce francouzských králů v Saint- Denis, dnes v severní části Paříže. Její srdce ale spočívá v katedrále v Nancy, kde jsou pochováni Mariini rodiče.

 

Foto: Jiří Lády

 

 

I o těchto zajímavých ženách jste si mohli na našem webu přečíst:

Reklama