Když se tu nedávno řešilo téma Nobelovy ceny, okamžitě mi naskočila Maria Curie-Skłodowska.To bude ta pravá žena pro dnešní povídání! Ta je s touto cenou spjatá dokonce dvakrát - a to více než zaslouženě! Úžasně vzdělaná, a přesto tak nesmírně skromná! Neměla jednoduchý život ani v rodném Polsku, ani na studiích či po nich v Paříži.
Marie přišla na svět v roce 1867 jako páté dítě do učitelské rodiny. Její otec, profesor matematiky a fyziky, byl zástupcem ředitele na gymnáziu, matka ředitelkou vyšší dívčí školy v tehdy ruské Varšavě. Polsko už vlastně v předchozím století fakticky zmizelo z mapy Evropy – bratrsky si ho rozdělily tři evropské velmoci – Rusko, Rakousko a Prusko. Mariini rodiče byli katolíci a velcí vlastenci. A tak vychovávají i své nadané děti. Rodina je však chudá, poměry se ještě vyhrotí po onemocnění Mariiny matky. Její léčení spolyká zbytek skromných úspor. Přesto umírá na tuberkulózu. Marii je necelých jedenáct let.
Konečně Marie dokončí první část svého studia, získává další stipendium a je jí svěřen průzkum magnetických vlastností různých druhů oceli pro jednu francouzskou společnost. Jenže nemá laboratoř. Jednou je pozvána na večeři k profesoru Kowalskému a k jeho ženě, s níž se zná ještě z Varšavy. Mají pro ni překvapení! Seznamují ji s Pierrem Curiem, o osm let starším doktorandem z laboratoře Henri Becquerella. Slibují si od toho, že jí Pierre pomůže najít prostor k výzkumu. Marie a Pierre našli k údivu svých hostitelů okamžitě společnou řeč. A nejen to!
Vědec Pierre se zamiloval tak, že Marii brzy žádá o ruku. Marie váhá. Chce se přece vrátit do Varšavy! Pierre je však rozhodnut opustit vědu a následovat Marii do Polska. Natrvalo. Ne, takovou oběť po něm nemůže Marie chtít! Co by v nesvobodném Polsku dělal? Zahodil svůj talent a učil francouzštinu? Je potřeba, aby jí dával větší důkaz své lásky? Ne. Je rozhodnuto. Vdá se za milovaného muže a zůstane s ním v Paříži! Je zachráněna pro vědu! Jednoho červencového dne v roce 1895 si Marie oblékne nové šaty a na radnici v Sceaux přijme Pierrovo jméno. Sňatek je jen občanský, Pierre je totiž bez vyznání, což těžce nese Mariina rodina. Brzy Marie otěhotní, ale pracuje dál.
Pierre a Marie Curie při práci v laboratoři
Curieovi bydlí velmi skromně a milující Pierre je velmi tolerantní muž. Ctí Mariin zájem o vědu, nevyžaduje od ní, aby se věnovala domácnosti, vařila složitá jídla a přijímala návštěvy. Marie totiž dále studuje, i když potají nakukuje i do kuchařských knih. V červenci 1897 skládá doktorské zkoušky a za pár dní se jí narodí holčička, která dostává jméno Irène. Na mateřské radosti, ale ani starosti nemá Marie moc času. Má tak trochu vlastně štěstí. Dědeček Curie, Pierrův otec, je venkovský lékař. Moc příjemný muž. Je v důchodě, nedávno ovdověl. Nabídne se, že bude manželům pomáhat s péčí o domácnost i o malou Irenku.
Marie se může věnovat své práci, k níž ji i inspiroval Pierrův šéf Henri Becquerell. K výzkumu se přidává i Pierre. Jejich úsilí přináší ovoce! Spolu objevují dva radioaktivní prvky. Pro první zvolili vlastenecky latinský název Mariiny rodné země – polonium. Později tak trochu litují, že si toto pojmenování nenechali pro objev prvku ještě významnějšího - ten nese jméno radium. Jejich spolupracovník ještě odhalí další prvek – aktinium. A poprvé se objevuje i termín radioaktivita.
Vše je ale stále v teoretické rovině. Teď nastává mravenčí práce – získat radium ze smolince, jsou to měsíce obrovské dřiny. Rodina však, ač velmi skromná, neustále zápasí s finančními problémy. Pierre dostává zdánlivě lukrativní nabídku pracovat na katedře fyziky v Ženevě. Dokonce ji přijme, jenže na místě zjistí, že by se s Marií museli vzdát výzkumu radioaktivity. Vše tedy zůstane při starém. A Marie si přibírá další úvazek - učí na gymnáziu v Sèvres.
V roce 1902 konečně slaví úspěch! Mají první gram radia! Ze světa přicházejí gratulace. Ve Francii jsou však nedoceněni. Pierre stále není jmenován profesorem na Sorbonně. Řád čestné legie – jakousi náplast – odmítne.
Teprve rok 1903 přináší změnu. Manželé Curieovi získávají spolu s Henri Becquerellem Nobelovu cenu za fyziku za teorii radioaktivity. Finanční odměna jim pomůže zbavit se některých pracovních povinností brzdících další výzkumy. Zůstávají však i nadále skromní. Sláva jim nestoupne do hlavy.
Následující rok konečně Pierre získává profesorské místo na katedře fyziky a radiologie pařížské Sorbonny. K výzkumům ale potřebuje laboratoř. Ta, kterou nakonec získá, je ale neskutečně vzdálená od univerzity. A Marie mu v ní dělá asistentku. Pracuje, vůbec se nešetří a čeká přitom druhé dítě! Narodí se holčička Eva, Pierre je zvolen do Francouzské akademie.
Bohužel toto štěstí trvá pouhé dva roky. 19. dubna 1906 spěchá věčně zamyšlený Pierre ráno na univerzitu.
Při přecházení rue Dauphine se nerozhlédne a je sražen plně naloženou koňskou drožkou. Je na místě mrtev. Pro Marii je to zdrcující zpráva! Nesmí však propadnout smutku, má dvě malé děti, které ji potřebují! Ještě tři roky jí pomáhá přeochotný dědeček Curie.
Marie nastupuje na Pierrovo místo na univerzitě a je jmenována první řádnou vysokoškolskou profesorkou. V roce 1911 odjíždí do Švédska znovu. Tentokrát získává Nobelovu cenu sama, bez milovaného Pierra. Je jí udělena za chemii – za objev polonia a radia. V následujících letech pomáhá po celém světě zakládat ústavy pro léčbu rakoviny, dostává čestné doktoráty, jezdí přednášet na kongresy. Několikrát navštíví i rodné Polsko. Dokonce uvažuje o návratu do vlasti. Delegace polských vědců ji však přesvědčí, že její domov je ve Francii.
Zdatnou spolupracovnici má ve své starší dceři Irène. Ta spolu se svým manželem Frédéricem Joliotem dostává v roce 1935 rovněž Nobelovu cenu. Té se však už Marie bohužel nedožije. Je to už třetí cena do rodiny Curieových!
Ve třicátých letech se u Marie přihlašují vážné zdravotní potíže. Přestává vidět, podrobuje se operaci šedého zákalu. A bojuje s nemocí, která lékařům připomíná tuberkulózu Mariiny matky. Zdánlivě. Specialista ze Ženevy odhaluje její pravou příčinu. Verdikt zní: zhoubná anémie. Léta strávená v laboratoři při práci s radioaktivními látkami vykonala své! Tato geniální, a zároveň tak skromná žena umírá v červenci 1934.
Panthéon v Paříži – zde je Marie pochována
V roce 1995 jsou Mariiny a Pierrovy ostatky přeneseny do pařížského Panthéonu, kam právem patří! Dostalo se jí té cti jako vůbec první a dosud jediné ženě…
Nový komentář
Komentáře
peetrax — #24

Skvělá a skromná žena po celý život,dokázala ,že i ženy jsou v tomto oboru vynikající.
Na svoji dobu obdivuhodná žena.
S chutí jsem si přečetla, jen víc takových článků
zajímavý článek
dneska by to s jejími schopnostmi měla mnohem jednodušší
Jana Ládyová — #22 četla jsem obě a myslím, že s tím věkem a výslovností jména jsme na tom byly podobně.
Pan Curie, to byl aspoň chlap. Žádný "jestli se nenaučíš vařit, tak si tě nevezmu", jak je stále populární v Česku.
gerda — #20 Drby a bulvár tu byly vždycky, lid obecný to prostě zajímá
Ale když se člověk zajímá hlouběji, zjistí, že je tu spousta uznávaných lidí, kteří něco dokázali, nebo se snaží dokázat. Cena mladého vědce nebo cena AV, oceňování žen ve vědě, grantová ocenění, je toho hodně, jen to prostě netáhne tolik jako hvězdičky (ony tak krásně září
). Myslím, že ani před těmi sty lety to nebylo jiné
RosaGloriaDei — #2 telelot — #16 ladouch — #19 I mně se kniha Antonína Zhoře Tvrdohlavá Marie velice líbila. Jen jsem nechápala, jak někdo může mít tak zvláštní příjmení. A to ani nechtějte vědět, jak jsem si ho pro sebe tehdy četla - bylo mi 10.
Jinak asi nejznámější seriózní biografii s názvem Madame Curie napsala mladší dcera manželů Curieových Eva. Byla pianistkou, spisovatelkou, pracovala pro UNICEF
.
Je až s podivem, že zemřela téměř ve 103 letech, když její maminka prováděla dost riskantní výzkumy i v době, kdy s ní byla těhotná.
Pěkný článek
A teď to srovnejte s našimi VIP hvězdičkami, které řeší složité problémy typu zvětšování poprsí anebo ponožky v sandálech.
Myslím si ale, že kdyby se moc hledalo, našlo by se i u nás a teď. Ale to by se muselo jít jinam, než do televize nebo na přehlídky.
Obdivuhodná žena, četla jsem kdysi knížku Tvrdohlavá Marie a neměla jednoduchý život.
chytrá to žena
zaujímavý článok
četla jsem o ní knížku "Tvrdohlavá Marie".., hezká a smutná zároveň, byla to úžasně životaschopná ženská..
Moc díky za krásný článek, paní Curie moc obdivuji.
Trefa:znam jeji jmeno a rada jsem si precetla,jeji zivotopis.
Pěkný článek
Zajímavý článek o obdivuhodné ženě
, zase jsem se dozvěděl něco nového