Doma neznámá, v cizině snad slavnější než Ema Destinnová. Že vám toto neobvyklé jméno nic neříká? Přesto se stalo ve světě hudby pojmem. Patří jedné z nejslavnějších sopranistek, která sklízela úspěchy v mnoha evropských operních domech a v Metropolitní opeře dokonce vystoupila ve třech stovkách představeních!

Narodila se do úplně obyčejné a velmi početné brněnské rodiny v roce 1887 jako Maria Jedličková. Už jako malá holčička projevovala velký hudební talent, a tak získala místo sboristky v tehdejším brněnském městském divadle. Tradovalo se, že na sebe upozornila v šestnácti letech, když při představení Verdiho Aidy náhle hostující vídeňské zpěvačce odešel hlas a ona ji pohotově zastoupila. A díky této události jí bylo nabídnuto angažmá v Olomouci. Jenže na Moravě jí bylo asi hned od začátku velmi těsno.

Další její kroky proto vedou oklikou přes Mnichov do Vídně, hlavního města monarchie. Těžko říci, kolik pravdy je na tom, co se povídalo. Prý se o ní doslechl sám císař František Josef I. a zařídil její přijetí do Dvorní opery ve Vídni. Císař jako mladý moc divadlo „nemusel“, prý tam chodil jen z povinnosti, aby byl viděn, a údajně odcházíval po prvním jednání. Když se jeho přítelkyní stala paní Schrattová, přece jen vydržel v divadle déle. Nicméně nyní to už byl stařičký, více než osmdesátiletý mocnář, takže tento „příběh“ možná bude spíš patřit do říše pohádek…

Maria JeritzaV každém případě Maria slavila ve Vídni obrovský úspěch, nejdříve ve Volksoper (Lidové opeře) a pak teprve v prestižnější Dvorní opeře, jejíž členkou byla do roku 1935. A zároveň začala dostávat nabídky k hostování na nejvěhlasnějších operních scénách – v Paříži, Stuttgartu, Londýně a v Metropolitní opeře. A právě v New Yorku proslavila neznámého Leoše Janáčka, především operu Jeho pastorkyňa. V Metropolitní opeře měla pohádkové honoráře, které jí mnohé kolegyně záviděly.

Byla nejen skvělou pěvkyní, ale i výbornou dramatickou herečkou. Až do pozdního věku to byla mimořádně krásná žena s nádhernou blond hřívou. A byla si toho vědoma! Odmítala paruky, protože její účesy byly dokonalé. Třeba černou by si nikdy na hlavu nedala, věděla, co jí nesluší. Milovalo ji nejen publikum, ale také řada hudebních skladatelů. Přátelila se s Giacomo Puccinim či Richardem Straussem, kteří si jejího umění velice považovali.

Těžko říci, nakolik byla šťastná v osobním životě, ale vdaná byla celkem čtyřikrát. O prvním manželovi se ví jen to, že se jmenoval Wiener a že se s ním po dvou letech rozvedla. Ve dvaatřiceti letech se pak provdala za rakousko-uherského barona Friedricha Leopolda Salvatora Freiherra Poppera z Podhrágy,  majitele bankovního domu Hermann Korti & Co. Ani toto manželství nevydrželo. Díky americkému podnikateli a filmovému magnátovi Winfieldu R. Sheehanovi, viceprezidentu Fox Film Corporation, který se stal jejím manželem v roce 1935, získala možnost natáčet v Hollywoodu.

Tehdy střídavě žila v Americe a ve Vídni, kde po skončení války výrazně přispěla na opravu zdevastované Wiener Staatsoper. Tři roky po smrti třetího manžela se pak v roce 1948 provdala naposledy za obchodníka Irvinga Seeryho z New Jersey, kam se také toho roku přestěhovala. Děti neměla žádné. Nejspíš na to neměla díky své kariéře čas, i když sama pocházela z osmnácti sourozenců!

I když se celý svůj profesionální život pohybovala v německém či anglickém prostředí, nikdy nezapomněla, odkud pochází a hrdě se hlásila ke svému rodišti. Dožila se krásného věku 94 let.

 

Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto zajímavých ženách:

Reklama