Na ctitele si rozhodně nemohla stěžovat, přesto zemřela ve svém luxusním pařížském apartmánu zcela osamělá. Proslavil ji nejen krásný soprán. Pověstné byly i její hvězdné manýry, drastické zhubnutí a milostný vztah, který ji poznamenal do konce života. A to v době, kdy bulvár nebyl zdaleka to, co dnes…

Narodila se v roce 1923 jako Maria Anna Sofia Cecilia Kalogeropoulou v New Yorku v rodině řeckého lékárníka. Na své dětství příliš ráda nevzpomínala. Rodiče, kteří si změnili jméno na Callas, se prý často hádali. Brzy totiž zjistili, že se nebudou mít v Americe o nic lépe než v rodném Řecku. Maria to neměla jednoduché ani se svými spolužáky, kteří se posmívali její tloušťce. Komplexy měla také díky své krásné sestře Jackie. Trpěla tím, že ji mají rodiče radši.

Maria CallasZpěvu se sice začala věnovat v hudební škole na Manhattanu, pak však ambiciózní matka rozhodla, že se spolu s ní i její sestrou vrátí do Řecka. Otce nechaly v New Yorku. To bylo Marii čtrnáct let. Měla štěstí! Na aténské konzervatoři se stala její profesorkou sopranistka Elvíra de Hidalgo. Ta na ni vzpomínala jako na skvělou studentku, která dokázala zazpívat všechno. Maria již v patnácti letech debutovala na prknech nově otevřené Královské opery v Aténách. Byla se sebou ale trvale nespokojená, a tak se po čase rozhodla, že se vrátí k otci do USA a že zkusí štěstí tam. Nikdo tam na ni nečekal! Skutečný úspěch zažila ve svých dvaceti letech. Dostala nabídku na roli Giocondy do veronské Arény.

Amfiteátr ve Veroně

Amfiteátr ve Veroně – zde zažila Maria Callas  první velký úspěch

Zazářila! Nejdůležitější ale bylo setkání se dvěma muži – šéfem veronského operního souboru Tuliem Serafinem a milionářem Giovanni Battistou Maneghinim. Ten první jí pomohl nastartovat kariéru, za druhého, který byl o třicet let starší než ona, se v roce 1949 provdala. Zahrnul ji luxusem a jako její impresário jí vyjednával astronomické honoráře.

V roce 1951 už sklízela úspěchy v proslulé milánské La Scale. Nebyla tam jedinou hvězdou. Tradovalo se o jejím nepřátelství s jinou sopranistkou - Renatou Tebaldi. Těžko říci, kolik na tom bylo pravdy… Jistá však byla obrovská rivalita fanoušků obou táborů. Například jednou po představení La Traviaty přijímala Maria Callas nadšené ovace. Byla silně krátkozraká, a tak ani nepostřehla, že místo malých kytic rudých růží dopadají na jeviště svazky ředkviček…  Jindy podplacené klaky přerušovaly představení pískáním, dupáním či bučením.

La Scala

Milánská La Scala – zpívat v ní je snem všech pěvců

Na začátku padesátých let si Maria uvědomila jedno. Jen skvělý hlas nestačí, musí něco udělat se svojí postavou. Jak se jí podařilo zhubnout pětatřicet kilo, je dodnes tak trochu záhadou. Jedna americká firma se chlubila, že to bylo díky konzumaci jejich těstovin…

Muzeum La ScalaMuzeum La Scala – Mariin portrét zde nemůže chybět

V každém případě se Maria stala atraktivní ženou, o kterou se praly ty nejlepší operní domy. Metropolitní opera v New Yorku, benátská La Fenice, Covent Garden v Londýně… Je na vrcholu své kariéry. Když si šéf Metropolitní opery sir Rudolf Josef Bing troufne podotknout, že Maria či její manžel žádají peníze, jaké nedostává ani prezident USA, dostane se mu odpovědi: „Ať vám tedy zazpívá on!“ Když byla přesvědčená, že její výkon nebude dokonalý, klidně zrušila představení. Toho se mnozí ředitelé permanentně obávali. Například 1. ledna 1958 nechala odejít domů publikum včetně italského prezidenta po prvním dějství opery Norma. Trochu to přehnala s oslavami konce roku a ztratila hlas. Získávala pověst náladové a nespolehlivé primadony.

Díky přátelství se slavnou organizátorkou večírků Elsou Maxwellovou byla zvána na akce mezinárodní smetánky. Tak se seznámila s milionářem Aristotelem Onassisem, který ji pozval na svou jachtu Christina. Zklamaný manžel nechtěl přistoupit na rozvod. Apeloval na to, že v době jejich seznámení nebyla ani hezká, neměla peníze, nic neznamenala.

Onassis se Mariu snažil získat nákladnými dary. Až se mu to povedlo, začal se chovat sadisticky, ponižoval ji před přáteli i svými dětmi, které se s novým otcovým vztahem nikdy nesmířily. Spekulovalo se, že Onassis donutil Mariu jít na potrat, či že dokonce porodila jejich syna, který prý ale dva dny po porodu zemřel… Fámy? Maria Onassise bezmezně milovala - a on se oženil s Jacquelinou Kennedyovou! Dozvěděla se to tři dny před jeho svatbou! Nikdy se z toho nevzpamatovala.

Na konci šedesátých let natočila s režisérem Pasolinim filmovou verzi Euripidovy antické tragédie Medea, ten ovšem nebodoval ani u diváků, ani u kritiky. Ani poslední operní turné, k němuž ji přesvědčil tenorista Giuseppe di Stefano, neznamenalo návrat mezi elitu. Marii slábne zrak, objevují se i jiné zdravotní problémy.

Když se Onassisovo manželství hroutilo a on už byl těžce nemocný, Maria mu jeho zradu odpustila. Opět navázali kontakt. Onassis poznal, jak velký omyl byla svatba s Jacquelinou. Bohužel to už bylo pár měsíců před jeho smrtí v roce 1975.

O dva roky později zemřela v Paříži i Maria. Oficiální příčinou bylo selhání srdce. Objevily se různé spekulace a fámy o předávkování antidepresivy, protože se vědělo, že trpěla depresemi. Byla podezřele rychle zpopelněna a urnu uložili na hřbitově Père-Lachaise. Později – v souladu s Mariiným přáním – byl její popel rozptýlen u řeckých břehů v Egejském moři...

V seriálu o zajímavých ženách jste si také mohli přečíst:

Reklama