Markéta z Valois (1553 – 1615) přišla na svět jako sedmé dítě Jindřicha II. a Kateřiny Medicejské. Otce, který žil s o 20 let starší milenkou Dianou de Poitiers, ztratila v šesti letech, matka proslula jako známá intrikánka a travička.

Rodinnou lásku či pohodu tedy vůbec nezažila. I když jí její bratři říkali tlustá Margot, v mládí prý byla krásná a žádoucí. Zamilovala se do katolického vévody Jindřicha de Guise a dokonce plánovala se za něj provdat. Jenže její matka i bratr král Karel IX. byli jiného názoru. Karel viděl v Jindřichovi de Guise ohrožení své vlády, a tak ženicha Margot vytloukli z hlavy. A to doslova. Údajně ji tloukli až do bezvědomí. A pak rozhodli, že ji musí co nejdříve provdat.

5a8350a3f0f5fobrazek.png
Volba nakonec padla na vůdce hugenotů Jindřicha Navarrského. Markéta se provdá ve státním zájmu a sňatek bude zpečetěním smíru mezi katolíky a hugenoty, takto to naplánovala Kateřina Madicejská. Svatba se konala 18. srpna 1572. Snoubenci dávají okázale najevo svou nevoli a nezájem. Ženich jako protestant většinu katolického obřadu prostál před katedrálou Notre Dame. Oddávajícím byl kardinál Karel Bourbonský, sice katolík, ale zároveň strýc Jindřicha Navarrského. Na jeho otázku, zda si bere dobrovolně ženicha, nevěsta zarytě mlčí. Nakonec to vyřeší král Karel, který ji zatahá za vlasy, čímž ji donutí kývnout, což je bráno jako souhlas. Manželství je uzavřené. Aspoň se to tak traduje.

Svatbou se ale atmosféra nezklidnila. Šest dnů nato - na svátek sv. Bartoloměje - došlo v Paříži ke krvavému masakru hugenotů, kteří ještě v Paříži zůstali od svatby. Signálem k tomu byl o dva dny dříve atentát na admirála Colignyho, který byl sice hugenot, ale měl sympatie francouzské královské rodiny, což popuzovalo jak katolíky, tak hugenoty. Tento den vešel do dějin jako „bartolomějská noc“. Původně mělo jít jen o likvidaci několika hlavních hugenotských vůdců, ale nakonec se řádění zvrhlo a trvalo tři dny. Na jeho konci byly stovky mrtvých hugenotů i katolíků nejen v Paříži, ale po celé Francii.

Sám Jindřich Navarrský smrti unikl jen díky tomu, že ho ve svých komnatách spolu s několika dalšími prominentními hugenoty zachránila právě Margot. Jindřich je ale královskou rodinou donucen přestoupit ke katolictví a vězněn, protože je nařčen ze spiknutí proto králi. Teprve po třech letech se mu podaří uprchnout do Navarry, kde vše odvolá.


Markéta si mezitím „užívá“. Střídá milence jednoho za druhým, ale nemusí se bát, že by jí to manžel vyčítal. Tomu je to srdečně jedno, ani on si na věrného nehraje a vůbec to neskrývá. Markétino chování ale popouzí jejího bratra Karla, který ji dokonce vykáže z královského dvora a nazývá ji nejhorší děvkou. Ani jeho nástupce, bratr Jindřich III., který se stal králem v roce 1574, nemá pro její rušný život zrovna pochopení. A ten ji dá dokonce domácí vězení na hradě Usson. Je to ale také kvůli tomu, že Markéta intrikuje proti němu se svým bývalým milencem Jindřichem de Guise. Toho dal pro jistotu Jindřich III. zavraždit.
Domácí vězení Margot příliš nevadí, udělá si ze žalářníka milence a žije tu docela poklidně. Pak dokonce její bratr Jindřich III. uzavře politické spojenectví s Jindřichem Navarrským a určí ho jako jeho nástupce. Margot už není vězněná, ale žije na zámku Usson jako svobodná paní.

Mezitím boje mezi hugenoty a katolíky dosáhly svého vrcholu a král Jindřich III. byl roku 1589 zavražděn. Tím vymřel rod Valois po meči. Novým králem byl prohlášen Jindřich Navarrský jako manžel Margot, která se tím stala legálně královnou Francie. Prakticky ale i nadále zůstávala na zámku Usson.  A čím se bavila?
Tedy kromě užívání si s milenci psala své memoáry. I když vyšly až dlouho po její smrti, vzbudily nebývalé pohoršení. Vylíčila v nich nejen všechny své avantýry (a že nich nebylo málo), ale také mnohé příběhy z nezřízeného života svého manžela i svých královských bratrů. Například i to, že jejím prvním milencem byl její bratr, pozdější král Jindřich III., s nímž udržovala incestní vztah několik let.

Na zámku se jí dobře vede, neskutečně se přejídá a nabývá „barokních rozměrů“. Mezitím si její manžel uvědomí, že by potřeboval dědice, a tak žádá papeže, aby manželství s Margot rozvedl. Rozvod se táhne docela dlouhou dobu. Margot nakonec souhlasí, ale nechá si za to pořádně zaplatit. A pak srdceryvně papežskému vyslanci líčí, jak byla k sňatku donucena a že vlastně ani se sňatkem nesouhlasila.
Král se konečně může znovu oženit! Chce si vzít svou dlouholetou milenku, krásnou Gabrielle d’Estrées, s níž už má tři děti a čeká další. To se Margot vůbec nelíbilo! Gabrielle, která je v pátém měsíci těhotenství, ale umírá těsně před svatbou na eklampsii, což jsou bolestivé křeče v těhotenství, které mohou skončit hlubokým bezvědomím i smrtí. Jindřich Navarrský se pak oženil s Marií Medicejskou, „tlustou bankéřkou“ z Florencie, o níž jsme tu už také psali.

A Margot? Ta už se vdát nechce, té Jindřich Navarrský udělil na její žádost titul vévodkyně z Valois.

Když potom Margot opustila Usson a odjela do Paříže, bylo setkání s bývalým manželem šokem pro oba. Margot tak ztloustla, že dokonce nemohla projít některými dveřmi. Ani Jindřich nevypadal příliš vábně, vyžilou tvář měl samou vrásku a vlasy už úplně bílé.

Margot se teď snaží vylepšit svou pošramocenou pověst. Stala se mecenáškou umění a podporovala chudé. Je zajímavé, že dobře vycházela s Marií Medicejskou, měla hezký vztah k jejím dětem a pomáhala je vychovávat spolu s některými dětmi Jindřichových milenek, hlavně pak po Jindřichově zavraždění.
Jindřichův nejstarší legitimní syn, budoucí Ludvík XIII., si prý Margot velice zamiloval, matka Marie Medicejská se totiž k němu chovala víc než chladně a příliš nevěřila v jeho schopnosti.
Margot, nyní už ne královna, ale jen vévodkyně, přežila svého bývalého manžela o pět let. Byla poslední příslušnicí rodu Valois. Jestli se vám zdá, že je v životě Margot poněkud „přejindřichováno“, máte pravdu. Jindřich se jmenoval otec, bratr, milenec i manžel. Ještěže neměla manželského syna. Byl by to beztak Jindřich. Kolují sice zvěsti, že jednoho nemanželského syna neznámého jména měla, ale podle většiny historiků byla neplodná.

Foto: Wikipedie

Mohli jste si přečíst i o těchto zajímavých ženách:

Uložit

Uložit

Reklama