Srdce posluchačů si před třemi lety získal baladou Ztrácíš. Mezi jeho další hity patří také písně Levná instituce, Něco končí, Je to zlý a Pohádky. Brzy bude mít na kontě třetí album a rozhodně se nepovažuje za zpěváka jednoho nebo dvou hitů. O muzice, ženách, nastávajícím otcovství a životě vůbec jsem si tentokrát povídala s dívčím idolem Markem Ztraceným.

Marek Ztracený

Mezi čtyřma očima

Poprvé jsme se s Markem setkali v pražském Paláci Charitas na Karlově náměstí. Přišel zatančit charitativní zumbu, jejíž výtěžek pak putoval organizaci APLA, která pomáhá lidem s autismem. Pro dobro věci se převlékl do tepláků a statečně se připojil k houfu vlnících se žen. Po počátečních rozpacích, a přestože zumboval úplně poprvé, ve finále předvedl docela slušný výkon.
Na rozhovor jsme se však s Markem sešli o několik dnů později v kavárně nedaleko jeho bydliště. Popsat Marka Ztraceného jednou větou by bylo naprosto nemožné. Marek ZtracenýDobře namíchaná směs romantika, zlobivého i drzého rockera, bohéma milujícího život i zdvořilého gentlemana mu maximálně sedí. Naše debata se sice poněkud rozohnila, když došlo na otázku muž na mateřské, dokonce jsem byla osočena z feminismu, ale protože se při tom Marek roztomile chechtal, nemůžu se na něj v žádném případě zlobit...

Brzy se tobě a tvé expřítelkyni narodí potomek. Jak se připravuješ na roli tatínka?
Samozřejmě se těším. Už víme, že to bude malý Mareček. Nakupují se nějaké věci a s Marcelou vycházíme dobře, takže je vše v pořádku.

Předpokládám, že jméno jsi vybíral ty?
Tak trochu, ale kdyby to měla být holka, tak by určitě hlavní slovo měla maminka, a i kdybych se postavil třeba na hlavu, byla by to Agneska.

Chceš být u porodu?
Já myslím, že bych tam být neměl. Všichni mi za to nadávají, ale ti, které mám rád a kterým důvěřuji, říkají, že muž u porodu je jednak zbytečný, a jednak tam působí spíš jako rušivý element. Samozřejmě chci být na blízku a hrozně se těším, až si ho poprvé pochovám v náručí.

Jako dítě jsi byl docela divoký, nebojíš se, že se ti teď  všechno na synkovi vrátí jako bumerang?
Je mi úplně jasné, že to schytám, ale zasloužím si to už kvůli tomu, co jsem prováděl rodičům.

Jak ti to šlo ve škole? Jedničku z chování jsi asi moc často neměl, že?
Ne, tu jsem měl jen jednou, myslím, že v první třídě. Jinak jsem se ale učil docela dobře. Teprve v devítce jsem měl nějakou trojku. Nemusel jsem se naštěstí nikdy moc šprtat.

Pocházíš z věřící rodiny, jak na zprávu, že budeš nečekaně otcem s bývalou přítelkyní, reagovali tví rodiče?
Mí rodiče mají skvělý vztah, což je krásné, až inspirující. Škoda, že já tyhle věci moc neumím… Samozřejmě, že to byl pro všechny šok, rodiče mě v tom moc podporují a já si toho hrozně vážím.Marek Ztracený

Nějakou dobu o tobě nebylo moc slyšet, kam se Marek Ztracený ztratil?
Měli jsme s kapelou čtyřměsíční pauzu, protože toho bylo už opravdu moc. Takže jsme se v listopadu rozhodli vypnout. Jen jsme se váleli, odpočívali, čerpali inspiraci a já jsem doma skládal nové písničky. V tuhle chvíli už je ale všechno v plném proudu. Bude deska a máme už domluvených spoustu koncertů. Přiznám se, že už mi to chybělo. 

Tvůj první velký hit Ztrácíš tě doslova přes noc vynesl mezi hvězdy, následoval zájem médií, spousta koncertů, rozhovory, fanynky... teď je kolem tebe docela klid. Jak to vnímáš?
To, co se děje teď, mi přijde naprosto přirozené. Je samozřejmě fajn, že se povedl ten velký boom, i když písnička Ztrácíš nám ve finále trochu ublížila, protože byla tolik oblíbená a tolik hraná, že cokoliv jsme udělali potom, už bylo trochu v jejím stínu, ačkoliv písničky Něco končí, Je to zlý, Pohádky a Levná instituce byly chvílemi hrané víc než Ztrácíš. Fanoušků máme ale zatím spoustu a já jsem rád, že je o naši hudbu stále zájem a můžeme vydávat desky. Na tom, že teď nejsem pořád v bulváru nebo dvakrát týdně v televizi, nevidím nic špatného.

Je pro mladého zpěváka těžké udržet se v hudební branži?
Nejsem sice znalec a můžu mluvit jen za sebe, ale já jsem spokojený. Samozřejmě to těžké je, každopádně je to taky hodně o štěstí, které jsem určitě měl a mám. U mě je to taková pohádka a já doufám, že nikdy neskončí. Jsem na scéně asi tři roky a za tu dobu jsme s kapelou měli v rádiu pět písniček, z toho dvě velmi úspěšné, což je na tak krátký čas strašný úspěch, alespoň pro mě ano. Lidi, kteří mě považují za zpěváka dvou hitů, si neuvědomují, že tu nejsem už deset let, ale že jsem teprve na začátku.

Hudbu i texty si skládáš a píšeš sám, co je pro tebe největší inspirací?
Ženy, večírky, rozchody, prostě všechno spojené s emocemi. Písničky v rádiu jsou sice romantické, ale na koncertech je to trochu jinak. Je to rocková záležitost a každý, kdo na nich byl, tak ví, o čem mluvím. Jezdíme s klukama dodávkou, spíme v hotelech, po nocích skládáme písničky a je nám moc  dobře. Je to přesně takový život, jaký jsem si vždycky přál, a jsem za něj rád.

Zpíváš česky, nepřemýšlel jsi někdy o tom, že to zkusíš také v angličtině a pokusíš se prorazit i v zahraničí?
Já mám Česko a český jazyk strašně rád. Navíc jsem trošku nešikovný na všechny ostatní jazyky. V podstatě ale musím říct, že Česko je pro mě srdeční záležitost, navíc jsem velký vlastenec, takže mě to ani nikam ven netáhne vyjímaje Slovenska, kde se písně hrají a plánujeme tam koncerty.

Marek ZtracenýNáš rozhovor přerušuje dáma, která se ptá, zda nám může vzít popelník. Sedíme sice v kuřácké části, ale Marek nekouří…

Přestal jsi kouřit?
Přestávám. Kvůli hlasu.

Co ještě kvůli hlasu děláš?
Pomáhá mi, když nepiju tvrdý alkohol, protože po něm pak hned chraptím. (Marek chraptí. Zpočátku sice mlží a snaží se mi namluvit, že neví proč, ale nakonec se přiznává, že se zrovna vrátil z domácí zabíjačky u rodičů, kde rozhodně neabstinoval.) Taky se snažím neřvat.

Ty umíš řvát? Já mám spíš pocit, že jsi nesmírně tichý gentleman…
To samozřejmě jsem, ale jakmile se setmí a já přijdu do nějakého podniku, kde hraje dobrá muzika, objednám si, začnu zpívat, křičet, shazovat ze sebe svršky a druhý den nemůžu uvěřit, co jsem to tam zase vyváděl.

Míváš okno?
Ne! Všechno si pamatuju, ale neumím se ovládat.

Už ses někdy svlíknul do naha?
Na to si radši ani nepamatuju. Ale jednou jsme v zimě měli s kamarády takovou sázku a já jsem prohrál. Pak jsem musel nahý běžet na policii a zvonit na ně.

Zpátky k ženám, protože jsme Žena-in, musím se tě prostě zeptat i na ženy. Čeho si u žen všímáš ze všeho nejdříve?
Všímám si očí, pak výrazných rtů a taky se přiznám, že koukám na zadek. Bude to znít hrozně divně, ale já moc nedám na krásu. Mám totiž zkušenost, že mé nejhezčí vztahy byly s holkama, které nebyly žádné modelky, ale měly v sobě takovou tu typickou ženskost, a právě ta těm krásným modelkám často chybí. Oceňuji, když si ženy nehrají na muže, což je zásadní problém mnoha dnešních žen. Mají pocit, že musí dávat najevo, jak jsou samostatné a jak všechno zvládnou. Líbí se mi, když jsou ženy ženami.

Jsi tradicionalista? 
Já na tradičním rozdělení mužských a ženských rolí nevidím nic špatného. A není to o tom, že by žena musela stát dennodenně u plotny a nemohla si plnit své sny. Nemám ale rád typy, které jdou přes mrtvoly, trvají na tom, že vše musí být padesát na padesát a podřizují vše kariéře. Můj sen je mít ženu, která by mě milovala a neměla tendence se před každým předvádět, jak je krásná a sexy, a chtěla by být krásná a sexy hlavně pro mě. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byla doma, věnovala se dětem a angažovala se v něčem smysluplném. Důležité je, aby ji to naplňovalo. Myslím, že je strašně těžké mít v páru dvě kariéry, které jsou rovnocenné.

Marek ZtracenýTeď by mě tedy zajímalo, co si myslíš o mužích na mateřské?
Pokud se na tom ta dvojice dohodne, tak proč ne? Já osobně si sám sebe na mateřské představit moc nedokážu, i když děti jinak hrozně miluju. Představa obrovského chlapa s potetovanými pažemi v zástěře mi přijde vtipná.

Já si tě dokážu docela dobře představit…
Pak musíš být feministka, nebo mě musíš opravdu nenávidět!

Vděčné téma - fanynky. U zpěváků se hodně zpytuje věrnost. Co ty? Odoláváš?
Samozřejmě, že holek se okolo kapely motá strašně moc, ale nezneužívám toho. Hrozně moc si žen vážím. Je pravda, že když jsem měl nějaký vztah, tak to právě na fanynkách ztroskotalo. Přítelkyně žárlily a většinou neunesly to, co dělám, popřípadě jsem to neunesl já. Když jsem ve vztahu a když někoho miluju, tak umím být věrný, ale i přesto potřebuju mít svou osobní volnost.

Co bys dělal, kdybys už nemohl zpívat?
Přiznám se, že jsem o žádném jiném povolání nikdy moc nepřemýšlel. Zpěvákem jsem chtěl být odmalička a jsem jím strašně rád. Jsem soutěživý typ, takže bych možná dělal nějaký sport. Nikdy jsem ale neměl ambice sedět v kanceláři. Nevidím na tom nic špatného, ale já potřebuji být mezi lidmi. Kdybych ale přišel o hlas, což se klidně může stát, stejně bych asi zůstal u muziky. Možná bych skládal písničky pro jiné zpěváky. Koneckonců už teď k tomu dostávám docela dost nabídek...

Vizitka

  • Narodil se 26. 2. 1985 v Železné Rudě
  • Vystudoval skladbu na konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze
  • Hře na klavír a na piáno se věnuje už od dětství
  • Mezi jeho vzory patří například Freddie Mercury, U2, Fool Fighters nebo Coldplay
  • Debutoval v roce 2008 s albem Ztrácíš, za které si odnesl zlatou desku, získal ocenění Objev roku v anketě Český Slavík Mattoni 2008, nominaci na Objev roku v anketě Anděl 2008 a první místo za nejlepší píseň na mezinárodním hudebním festivalu v polském Rzešowě. Druhé album Pohledy do duše následovalo v roce 2009.
  • Rád lyžuje a líbí se mu pražský noční život. Fandí fotbalové i hokejové Slávii. Miluje rychlá auta a čtyřkolky.
  • V červenci mu prvního potomka porodí bývalá přítelkyně Marcela Skřivánková.

Čtěte také:

Reklama