5c9cc4467a84eimage.png
Foto: Profimedia

Václav Kopta, se kterým jsme dělali rozhovor nedávno, a Marek Eben jsou dlouholetí herečtí kolegové a přátelé, proto není divu, že volba při výběru kmotra padla právě na Ebena. V divadle Viola se navíc sešli před představením Tři gentlemani, ve které spolu s Janem Vlasákem hrají. Kopta při křtu zažertoval, že jinak by kolegu do Prahy nedostal. Marka Ebena jsme u této příležitosti trochu vyzpovídali. 

5c8f76bd81844image.pngJsme na křtu knihy vašeho hereckého kolegy Václava Kopty. Už jste měl možnost si něco přečíst?
Jednu kapitolu jsem si přečetl v šatně a druhou jsem měl možnost slyšet přímo od Václava tady na křtu. Zbytek určitě dočtu, je to útlá knížečka.

Nelákalo vás někdy napsat vlastní knížku?
Knižně nám vyšlo už pět svazků Plováren, takže po této stránce jsem saturován. Kromě toho píšu už docela dlouhou dobu sloupky pro jeden časopis. Není to žádná velká literatura, jsou to spíš takové postřehy ze života. Možná, že až jich bude hodně, třeba by to na takovou útlou knížku bylo. 

Václav Kopta vám fušuje do řemesla vlastní talk show. Co na ni říkáte?
Držím mu samozřejmě palce, aby se dařilo. Co jiného můžete kolegovi říct?

V poslední době jste s kapelou vydávali desku vždy po šesti letech, vyšly v roce 2002, 2008 a 2014. Mohou se tedy posluchači těšit na příští rok?
Indiáni mají takové rčení. Říkají „Neotáčej nožem v ráně“, a to teď děláte. Je to problém. My bychom samozřejmě novou desku potřebovali. Snažím se něco psát, ale jde mi to pomalu. Píšu sice pořád, ale všechno spotřebuji. U moderování je člověk samozásobitel. Není problém něco říct, ale když chcete dělat tuhle práci dobře, musíte si promyslet, co říct. Na psaní písniček mi zbývá málo času. Člověk musí opravdu sedět a čekat, jestli něco přijde. Ale pomaličku se snad urodí. Teď jsem dělal pár písniček pro nové představení v divadle Viola na náměty textů Pavla Eisnera z knihy Chrám i tvrz, ale budu se muset pustit do textů pro kapelu, protože chlapci už začínají být nervózní.

Nechtělo by to tedy nějakou pauzu od moderování, během níž byste se soustředil jen na muziku?
Chtělo, ale říkejte to těm lidem. I já jsem konzervativní, takže mám projekty, které běží dlouho. Pořad Na plovárně točíme dvacet let, filmový festival ve Varech dělám třiadvacet let, Stardance moderuji přes deset let, spolupráce s českou filharmonií, která se chystá znovu příští měsíc, už také trvá šest nebo sedm let. Všechno jsou to cyklické programy. Je těžké něco z toho opouštět. Máte pravdu, že by to chtělo udělat si třeba půl roku pauzu, ale když máte každý týden vyprodukovat jeden pořad, tak nemůžete. To bych musel jedině skončit, což by mi bylo líto.

Co vás v nejbližší době čeká po pracovní stránce?
Koncerty s kapelou běží pořád. V divadle Viola hraji ve dvou představeních – v představení Tři gentlemani a Koupila jsem husu, tak nevím. Příští měsíc mě čeká komentovaná zkouška orchestru České filharmonie v pražském Rudolfinu. Záznam z ní poběží i v televizi.

5c9cc4d907d5fimage.png
Foto: Václav Kopta se svou novou knihou (Albatros media)

Reklama