Chcete dlouhotrvající manželství? Zapomeňte na lásku a vsaďte raději na rozum. Takové sňatky jsou úspěšnější, alespoň to tvrdí tým australských vědců.

Během šesti let (2001-2007) prošlo rukama výzkumníků z Australské národní univerzity téměř 2500 manželských a partnerských dvojic. Vědci se snažili zjistit okolnosti soužití těch, kteří spolu zůstali, i těch, kteří se naopak rozešli. Zaměřili se mimo jiné i na počet dětí, zaměstnání či postavení ženy v zaměstnání.

A co při svém bádání zjistili? Dvakrát vyšší pravděpodobnost rozvodu hrozí mužům, kteří jsou o devět a více let starší než manželka, a taktéž mužům, kteří se ženili před pětadvacátým rokem života. Rozvodem s větší pravděpodobností také skončí manželství, kdy žena touží po dětech mnohem víc než muž. Rozvádí se dvacet procent párů, které již před svatbou měly děti (lhostejno zda své, nebo z předchozího vztahu). Oproti tomu manželé, kteří před svatbou neměli žádné děti, se rozvedou pouze v devíti procentech případů.

Vliv na trvání sňatku prý má i kouření. Jestliže kouří jen jeden z dvojice, hrozí tomuto svazku vyšší riziko rozpadu.

Až devadesátiprocentní pravděpodobnost rozvodu je u těch, kteří do manželství vstoupili podruhé nebo potřetí, oproti párům, jež vstoupily do svazku manželského poprvé.

Vliv na vaše manželství může mít i rozvod rodičů. Jestliže vaši rodiče žijí ve spořádaném svazku, pravděpodobnost, že se rozvedete, je deset procent, jestliže jsou však rodiče rozvedení, zvyšuje se tato pravděpodobnost na šestnáct procent. 

Ať chceme, nebo ne, na trvání vztahu má vliv také finanční zázemí. Šestnáct procent respondentů, kteří připustili, že byli chudí, nebo kde manžel - nikoliv manželka - byl nezaměstnaný, se rozešlo, ve srovnání s pouhými devíti procenty dvojic s dobrým finančním zázemím.

Za méně důležité, pokud jde o riziko zániku vztahu, označili badatelé faktory jako počet a věk dětí narozených manželskému páru, postavení ženy v zaměstnání a počet let, po která byla dvojice zaměstnána.