Přestože se škarohlídi ohánějí názorem, že manželství je přežitek a muži dokonce tvrdí, že manželství je nejspolehlivější způsob, jak přijít o klid a o peníze, veřejné mínění se v poslední době zásadně mění. Manželství je opět v kurzu.
A dokládají to i průzkumy Českého statistického úřadu. Zatímco ještě v roce 1997 uzavřelo sňatek jen 35 tisíc párů, o pět let později to už bylo téměř 53 tisíc dvojic a letošní prognóza je ještě mnohem vyšší (kolem 60 tisíc). 

Svatba už není mladými lidmi vnímána jako „vstupenka do povinného pekla“, ale jako vyvrcholení vzájemné lásky. A v žádném případě se dnes svatby nekonají v tichosti, ale právě naopak. Staví se tak trochu na odiv majetek a postavení dvojice. Čím honosnější místo svatby, čím bohatší a okázalejší hostina a svatební dary, tím líp.

Splněný sen
Svatební den patří mezi základní milníky v životě každého z nás. Většina žen ho vnímá jako naplnění svého dětského snu. Otázkou však zůstává, zda si ono počáteční nadšení z očekávání věcí příštích uchovají oba partneři i v budoucnu.

Podle statistik je však důvod k optimismu. Přibližně 91 % žen by si svého partnera bez zaváhání vzala znovu. Většina těchto partnerských dvojic (57 %) žije v manželství už více než pět let. Celých 96 % jednotlivců vstupovalo do manželství z lásky. Ostatně právě láska je naprosto převažujícím důvodem, proč sňatek uzavřít.

Muži se nás bojí
Muži už si tak jistí nezbytností institutu manželství nejsou. Čtyřicet procent vstupuje do manželství proto, že si to přeje jejich partnerka. Proč se tak nehrnou „do chomoutu“, vysvětlují tím, že by jako nesezdaní svobodní otcové měli větší daňové úlevy.

Ale i v těch nejspokojenějších vztazích se objevují třecí plochy. Mezi nejčastější důvody k hádkám se řadí partnerova žárlivost, která trápí 39 % lidí, dvaceti procentům vadí nepořádnost druhého partnera a naopak 11 % nesnáší přehnanou pořádkumilovnost. Kromě zásadních se objevují i mnohem malichernější problémy, ale ty jen zřídka vedou až k odloučení manželů.

- 96 % lidí mezi 30 a 40 lety tvrdí, že se brali z lásky
- 57 % párů tvrdí, že pověstná zásadní krize v sedmém roce manželství je smyšlenkou
- 40 % mužů se oženilo proto, že si to přála jejich partnerka (ženy se kvůli přání partnera vdávají z 34 %)
- 30 % lidí otálí se sňatkem proto, že jako svobodní mají vyšší sociální dávky
- 27 % lidí mezi 20 a 30 lidí se svatbě brání převážně kvůli financím

Snívala jste jako holčička často o svém „velkém dnu“? Nelitujete, že jste raději nezůstala svobodná? Musela jste na svého muže trochu zatlačit? Jste žárlivá? Jste si jeho láskou jistá, nebo byste se jinak rozvedla? Jste vdaná poprvé?