Manželé Helena a Zdeněk mají tři syny a rozhodně si nemohou moc vyskakovat. Několik let také finančně pomáhali Zdeňkově mamince, která bydlela sama a nebyla schopná ze svého důchodu řádně vyjít. Po její nedávné smrti tedy nezbyly žádné úspory, které by Zděnek zdědil. Dostal ovšem byt, který by rodina po jeho vyklizení ráda pronajímala, aby si tak zajistila stálý příjem navíc. Momentálně ovšem řeší instrukce, které zemřelá dáma nechala ohledně svého pohřbu.

63171da083ec4fu.jpg
Foto: Shutterstock

„Tchyně věděla, že to s ní nevypadá dobře, a tak nám sepsala pokyny, jak by měl vypadat její pohřeb. Ty nechala v zásuvce stolu, kde je po její smrti manžel našel. A já si říkám, že kdyby je býval nenašel, bylo by to mnohem snazší. Tchyně si totiž navymýšlela velkolepé poslední rozloučení. Sepsala, jakou si přeje rakev, na jakém místě chce uložit, jaké všechny její známé máme pozvat, která kapela jí má na pohřbu hrát apod. A dokonce napsala i to, jaké si představuje květiny na rakev. Když jsme to konzultovali v pohřební službě, dostali jsme se skoro na sto tisíc, což jsou v podstatě veškeré naše úspory,“ popisuje Helena.

Ona sama je toho názoru, že zemřelý člověk z pohřbu stejně nic nemá a jsou to zbytečně vyhozené peníze. Tchyni by nejradši nechala jen zpopelnit a udělala malé rozloučení v kruhu nejbližších. Jenže Zdeněk s tím má morální problém.

„Manžel říká, že mámu měl jen jednu a nedovede si představit, že by nesplnil její poslední přání. Prý by se tam nahoře na něj zlobila a on by se nemohl podívat ani do zrcadla. Chce tedy vybrat naše úspory a udělat takový pohřeb, jaký si jeho matka přála. Tvrdí, že se nám to potom vrátí z nájmu bytu, ale než ho začneme pronajímat, musíme ho dát do pořádku a já jsem zvyklá mít pro případ nouze alespoň nějakou finanční rezervu. S velkolepým pohřbem nesouhlasím, ale není to moje matka, takže jsem v hrozné situaci,“ uzavírá Helena.

Zdroje: respondentka Helena

Čtěte také:

Reklama