Český jazyk byl pro mne vždy vášní. Už od útlého věku jsem s nadšením četla staré knihy a snažila se mluvit co nejvíce spisovně. Má volba stát se učitelkou češtiny tak nebyla nikterak překvapivá. Můj manžel je velice inteligentní člověk s všeobecným přehledem a mnohými zájmy. V dětství mu ale byla diagnostikována dysgrafie a ta se bohužel podepisuje na jeho písemném projevu. Protože mám ale svého Ládíka nadevše ráda, chyby mu toleruji. S láskou a trpělivostí mu například opravuji všechny chybně napsané SMS zprávy. Ty jsou ale součást našeho soukromí. Cokoli veřejného nejprve projde mou přísnou korekturou,“ popisuje Ivana.

646c9f1bd0079obrazek.jpg
Foto: cottonbro studio. Pexels

Vše bylo tedy více méně v pořádku až do doby, kdy nadešel čas Ivaniných šedesátých narozenin. Ivana se totiž rozhodla tyto své kulatiny oslavit ve velkém stylu. S velkou oslavou se ale pojí také spousta starostí a zařizování. Ladislav se proto rozhodl své manželce pomoci a ulehčit jí alespoň práci s pozvánkami. „Láďa se rozhodl, že mi pomůže s přípravou pozvánek na tuto velkou událost. Vsadila jsem na jeho vtip a dovolila mu pozvánky připravit. O pomoci s jejich rozesíláním ovšem nepadlo jediné slovo. Byla jsem opět připravena veškerý text zkontrolovat a teprve poté ony nešťastné pozvánky odeslat. Ladislav se ale rozhodl jinak.

Ivany manžel totiž s dobrým úmyslem pozvánky nejen napsal, ale v rámci šetření času a energie je rovnou i rozeslal. A Ivanu z toho málem trefil šlak. „Když jsem ho poté vyzvala, aby mi dal vytvořené pozvánky ke kontrole, s radostí mi oznámil, že je již odeslal a že mi tím pádem ušetřil spoustu práce. Před očima se mi v tu chvíli zatmělo. Věděla jsem, že pokud bych ho požádala, aby mi daný text znovu sepsal, bylo to nicneříkající. On totiž dokáže jednu větu napsat pokaždé jinak. Čekala jsem tedy na den, kdy pozvánky dorazí dcerám, abych si je mohla prohlédnout.

Netrvalo dlouho a Ivaně se skutečně ozvala mladší dcera. Potvrdila účast celé své rodiny a neodpustila si ani rýpavou poznámku. „Přibližně po týdnu mi zavolala mladší dcera Kateřina. Oznámila mi, že přijde s manželem i mými vnuky a zda bych si prý k narozeninám nepřála Pravidla českého pravopisu. Nezapomněla dodat, že je to určitě již nějaký ten pátek, co jsem do nich nahlížela naposledy. Bylo mi jasné, jak moc zlé to je. Raději jsem si ani nepředstavovala, jakou reakci na pozvánku měli moji kolegové a pan ředitel. Dodnes se velmi stydím,“ uzavírá Ivana.

Zdroj info: Respondentka Ivana