O mužích se říká, že ve středním věku chytají druhou mízu. Na Pavlina (43) manžela to tedy sedí dokonale. I on přehodnotil svůj život a opustil rodinu. Neodešel ale za jinou ženou. Objevil zcela jinou vášeň.

„Svého manžela poslední dva roky vidím všeho všudy tak měsíc a půl v roce. Ostatní dny jsme v kontaktu jen prostřednictvím telefonu či mailu. Tedy jen v případě, že má zrovna signál nebo přístup k internetu. Je totiž neustále někde mimo civilizaci. Na stará kolena, teď to samozřejmě s tím věkem přeháním, se z něho stal cestovatel,“ vypráví o zálibě svého muže Pavla, který do té doby odmítal odjet s rodinou na jakoukoli dovolenou. Jako podnikatel s vlastní firmou na to neměl čas.

Všechno se obrátilo, když mu jeho kamarád dal k pětačtyřicátinám letenku. Byla do Kambodže a na poukazu stálo, že je na „chlapskou expedici“. Měli na ni vyrazit s partou kamarádů. Ivan se nejdříve trochu zdráhal, ale když mu jeho společník ve firmě po sté řekl, že na firmu dohlédne i sám, odjel s nimi na celé tři týdny. Když se vrátil, byl jako vyměněný. Nemluvil o ničem jiném. No a za měsíc už vymýšleli, kam se vydají příště,“ vzpomíná Pavla.

louceni

Netrvalo dlouho a odjížděli s kamarádem na další výpravu. „Po nějakém čase Ivan převedl své pracovní povinnosti na společníka. S firmou ho pojilo v podstatě už jen to, že mu z ní chodila výplata. Vůbec se mi to nelíbilo a dala jsem mu jasně najevo, že už to trochu přehání. On mi ale jen vyčetl, že nikdy nikde nebyl, a tak to teď musí dohnat. Jenže kolikrát já ho přemlouvala, aby se mnou a dětmi někam jel!“ říká Pavla s tím, že manželovy expedice, jak jim říkal, nabraly na četnosti. S kamarádem vyrážel do exotických krajů, ať už na kteroukoli světovou stranu, stále častěji. A na stále delší dobu. Nebylo výjimkou, že v některé zemi strávil i dva měsíce. A ani po dvou letech svou zálibu nehodlá přesunout na druhou kolej. Tam zůstává jeho rodina.

Jsem teď na všechno sama. Chodím do práce, starám se o rodinný dům i o naše děti. Ty jsou už naštěstí samostatné, Mirkovi je sedmnáct, Žanetě šestnáct, ale stejně! Tím, jak jsou v pubertě, potřebují někdy ještě větší dohled. Jinak by snad ani nedostudovaly! No a táhnu to vlastně i finančně. Každý si myslí, že když má manžel vlastní firmu, jsme „za vodou“. Jenže veškeré peníze z ní padnou na Ivanovo cestování!“ rozčiluje se Pavla, která už začíná být alergická na otázku, proč nevyrazí do světa s manželem. „Není čas, peníze a vlastně ani chuť trmácet se měsíce mimo civilizaci! Tedy ne že by mi to muž kdy nabízel…“

Kromě vzteku na, podle jejích slov sobeckého, manžela teď řeší i to, zda má cenu pokračovat v jejich vztahu. „On do něj v podstatě nic nepřináší. Žiju tady jako kůl v plotě. Milence si hledat nechci, nepřijde mi to správné. I když si nedělám iluze, že on je mi na těch cestách stoprocentně věrný… A tak uvažuju o rozvodu. Ale je hrozně těžké udělat ten první krok, zvláště když se mezi námi v podstatě nic hrozného nestalo. Jenže Ivan nevypadá, že by se chtěl s cestováním rozloučit. A já si ještě nepřipadám stará, abych musela dožít bez partnera po svém boku, který mi bude oporou!“ dodává Pavla.

Čtěte také:

Reklama