Vegetariánem se člověk nenarodí. Stane se jím v průběhu života. Simonin (36) manžel přestal jíst maso ve dvaačtyřiceti. Jenže se rozhodl zošklivit jej celé rodině i přátelům. Při společném stolování a grilovačkách tak trpí všichni.

„Aleš byl vždycky citlivější povahy než já. Na Vánoce nikdy nezabil kapra, jednou jsem ho dokonce viděla potajmu brečet, když v televizi ukazovali záběry týraných psů. Také mi to vadilo, ale takhle naměkko jsem tedy nebyla. Před časem však nabylo jeho soucítění se zvířaty mnohem větších rozměrů. Potkal partu ochránců zvířat, která ho úplně strhla,“ vypráví Simona a podotýká, že na tom by nebylo nic špatného. Kdyby mu ovšem úplně nezošklivili maso.

vegetarián

Jednoho dne přišel domů s tím, že je vegetarián. Jen jsem pokrčila rameny a dál to nekomentovala. Počkej, až uvařím v neděli svíčkovou, jak obrátíš, říkala jsem si. Jenže on ne!  Zůstal jen u knedlíků a omáčky. A tak jsem si koupila kuchařku a zásobu sójového masa a tofu. Byla to pro mě sice práce navíc, ale když už se rozhodl…“ krčí rameny. Jenže Simonin manžel vyváření dvou chodů neocenil. Stačil by prý jeden, ten jeho.

Během jídla začal maso ošklivit i nám. Já si z toho nic nedělám, nejsem cíťa. Ale naše děti jsou z toho přešlé. Starší dcera začala maso nechávat a mám pocit, že už je dost nahlodaná,“ stěžuje si Simona. Manželovi se už pokoušela vysvětlit, že jim tím ubližuje, ale podle všeho marně. „Prý má mít každý právo dovědět se, že pojídáním masa vraždí bezbranné živé tvory. A tak se chová nemožně, i když přijede návštěva, třeba na grilovačku. Neodpustí si poznámky o mrtvolách a nebohých roztomilých zvířátkách. Nejedna kamarádka už svůj steak nedojedla.“

Simona je bezradná. Nefunguje domlouvání ani hádky. Jen doufám, že to nějak nepoznamená naše děti. Snažím se jim to neustále vysvětlovat, že je normální jíst maso. Tak snad budou rozumnější než jejich tatínek,“ dodává.

Čtěte také:

Reklama