„Můj vztah s manželem Pavlem prošel během těch dlouhých let, co jsme spolu, několika fázemi. Začátky se nesly v duchu bláznivé zamilovanosti, po narození dětí přišlo těžké období, kdy mě s nimi často nechával samotnou a hodně pil. Když se potom vracel navátý z hospody, létaly talíře. Nakonec s pitím seknul a našemu vztahu to hodně prospělo. Velmi nás potom sblížila nemoc v podobě rakoviny, kterou prodělal před deseti lety. Naštěstí mu na ni přišli včas a šikovní lékaři manžela vyléčili. Jenže společná radost z uzdravení a nové líbánky nevydržely dlouho. V posledních letech se omezujeme na to, že se bavíme o věcech souvisejících s chodem domácnosti a o dětech. Manžel tráví hodně času na rybách nebo v šipkovém klubu a já si zase ráda vyjdu s kamarádkami na kafíčko. Ale myslela jsem si, že nám to oběma vyhovuje,“ popisuje Milada.

roz.jpg
Foto: Shutterstock

Nedávno za ní ovšem manžel Pavel přišel s šokujícím oznámením. Ve svých sedmašedesáti letech se rozhodl, že nechce žít v nefungujícím vztahu a má v plánu podat žádost o rozvod. Miladu, která nic takového ani v nejmenším nečekala, to naprosto vyvedlo z míry.

„Nechápu, proč se chce rozvádět, když si může dělat, co chce. Já mu v ničem nebráním, občas se poštěkáme, ale to je přeci v každém vztahu. Nedovedu si představit, jak budeme fungovat. Jediným naším majetkem je společný byt a nějaké úspory na účtu. Důchody nemáme nijak závratně vysoké. Nedovedu si představit, že prodáme byt a budeme se živit každý sám. Manžel mi říkal, že toho moc nepotřebuje a že mu ovdovělý kamarád nabízel, ať se nastěhuje k němu. Ale co já? Nechci zůstat sama. Mám svůj věk. A kdyby se mi něco stalo, tak mi ani nikdo nepomůže. Navíc na byt, kde žiju, jsem zvyklá. Nechci se stěhovat. Přijde mi, že se manžel zbláznil. Ale nic s ním nehne, moje přemlouvání nezabírá a on tvrdí, že je pevně rozhodnutý. Nechápu, jak se může někdo v takovém věku takhle zbláznit,“ uzavírá Milada.

Podle údajů, které Českému statistickému úřadu poskytuje Ministerstvo spravedlnosti ČR, byla v roce 2019 míra rozvodovosti 44,8 %. Mezi lety 2009 a 2019 zaznamenala změny věková struktura osob, které se rozvedly. Mimo jiné vzrostl počet rozváděných párů ve věku 50 plus.

Zdroje: Český statistický úřad, respondentka Milada

Čtěte také:

Reklama