Lékaři jí dávali nulovou šanci na přirozené početí a neúspěšně skončily i dva pokusy o asistovanou reprodukci. S nadějí na rodičovství se proto pomalu loučili, ale pak nečekaně otěhotněla. „Když mi moje gynekoložka na běžné prohlídce oznámila, že čekám miminko, myslela jsem si, že se spletla. Musela mě několikrát ujistit, že je to pravda. Jakmile mi pustila zvuk jeho srdíčka, nešly mi zastavit slzy dojetí,“ vzpomíná Romana na příjemný šok, který před čtyřmi měsíci zažila. Skvělé zprávě nemohl uvěřit ani její manžel Jan (45). I on už se smířil s tím, že biologickým otcem nikdy nebude. Dokonce spolu už uvažovali o adopci. Jenže společné těšení se na vlastního potomka nevydrželo dlouho.
Foto: Shutterstock
Výsledky z prvotrimestrálního screeningu nebyly vůbec dobré. Existovalo velmi vysoké riziko, že je miminko postižené. „Přiznávám, že jsem zprávu obrečela. Dostalo mě to. Ale zdaleka ne tak, jako mého muže. Hned začal s tím, že musíme rychle udělat další testy, které postižení vyvrátí, nebo potvrdí. Protože jestli to bude ta druhá varianta, musím co nejrychleji na potrat, dokud to ještě jde. Hleděla jsem na něj s otevřenou pusou. Tak on by byl schopen zabít naše dítě jen proto, že by bylo jiné? Vždyť je mojí jedinou nadějí být matkou! Nevěřím, že bych ještě někdy otěhotněla, když vezmu v potaz mou diagnózu, věk a navíc i případnou interrupci!“ zlobí se Romana, která se s manželem velmi pohádala.
Umělé přerušení těhotenství i jakékoli další zkoumání odmítla. Z principu. Nechce platit drahé testy ani riskovat, že po odběru plodové vody potratí. „Budu to miminko milovat, ať je jakékoli. Zato Honzu už vidět nechci. Zklamal mě. Namísto aby mi byl oporou v dobrém i zlém, jak sliboval, bral by pouze jednodušší variantu. Nemiluje své dítě se vším všudy, tak si ho nezaslouží. Odstěhovala jsem se ke svým rodičům a chci podat žádost o rozvod,“ dodává rozzlobená Romana.
Zdroj informací: respondentka Romana
Čtěte také:
- Manžel mě podrazil, teď kvůli němu čekám dítě, které nechci, říká Dana (29)
- Postižené dítě není pupek světa, ale na potrat bych nešla, říká maminka nemocné Niny
Nový komentář
Komentáře
Romana udělala správně. Nám v prvním těhotenství vycházeli špatně testy na Downův syndrom. Manžel měl stejný názor jako já, dokonce s tím přišel jako první, že miminko je naše ať je jakékoliv. Odběr plodové vody jsme odmítli, nač riskovat potrat a navíc by to pro nás nebylo směrodatné, jelikož by jsme to miminko stejně zabít nedokázali. Věděli jsme už, že je to holčička, měla vybramé jméno, každý večer manžel hladit bříško a říkal ji, jak ji milujeme a jak se na ni těšíme. A najednou by jsme měli říct, no, ty nejsi taková jakou jsme chtěli, už nejsi naše holčička, už tě nechceme a zabijeme tě? Ne, to nikdy. A kdyby se můj muž choval tak jako muž Romany, taky bych to ukončila, tem vztah. Dítě je víc než chlap. A jako bonus, při porodu se ukázalo, že je dcerka zdravá, nyní skoro 12 let a bez problémů.
Manžel Romany má pravdu když trvá ještě na dalších přesnějších testech a pokud by i ty postižení potvrdily a Romana se rozhodne dítě porodit, bude to pro ni opravdu starost na plný úvazek a taky na doživotí. A co pak až tady nebude má někoho kdo to převezme po ní?
To je věc Romany jak se rozhodla, já bych do postiženého děcka nešel.
Co to znamená špatné výsledky prvotrimestrálního screeningu? Ultrazvuk vyloženě ukázal něco? Nebo se jedná o výsledky krve? A z toho vyplývající poměr pravděpodobnosti? Pokud ultrazvuk nic neukázal a bylo to pracoviště s opravdu kvalitním přístrojem, tak bych to pustila z hlavy. Může se stát cokoliv, i při porodu , je to vždy riziko.
https://zena-in.cz/clanek/kontroverzni-tema-donosit-postizene-dite-nebo-ne Tento článek jsem napsala na ŽENU-IN v roce 2014. Stejné téma jako dnes. Nikdy bych nedopustila aby na svět přišlo postižené dítě. Pro někoho sobecký názor, ovšem kdyby si potom život s postiženým dítětem prožil, rychle by změnil názor. A v tom na 100% souhlasím s Rikinou. Chceš dítě, víš že bude postižené...tak je to pouze v tvých rukách matko, fyzicky a i finančně.
Paní Romana předvádí zatemnění mozku těhotenskými hormony a urputným chtíčem porodit dítě, ať bude jakkoliv postižené. Jsou nemoci, postižení, abnormality, které se prenatálně zjistit nedají nebo omylem vyjdou negativní testy. Ale když už tu ta možnost je, a dokonce zodpovědně rozhodnout, že si poškozený plod nechám vzít, proč se dobrovolně odsoudit k doživotnímu trápení? A v případě jednoznačného výsledku testu je téměř 100% pravděpodobnost, že dítě zdravé nebude. Není to jen doživotní balvan pro matku, ale i pro otce a celou rodinu. Fyzicky, psychicky, finančně a materiálně to stejně sama nezvládne. Sobectví nejvyššího řádu.
Jiné? To je slabé slovo. Mnoho žen se rozhodne, že si nechá dítě, i když ví, že bude mentálně a fyzicky poškozené. Pak nezvládá jeho opatrování ani duševně ani fyzicky ani finančně a pořádá veřejné sbírky. I kdybyste měla jiného manžela, určitě bude mít stejný názor jako ten váš současný. Muži nejsou těhotní a neovládají je city, mnohdy falešné.
Nechat udělat co nejpřesnější testy a v případě pozitivního Downova syndromu nebo jiného těžkého onemocnění, jít na interupci. Poplakat si a pak to zkusit znovu, velice často se daří otěhotnět právě brzy po potratu. Tělo je totiž hormonálně připravené. Ale tady to bude asi těžké, ta káča už stihla manžela odehnat. No...být matkou není svatosvaté právo ženy. Je to trochu i výsada. Některým se to prostě nepodaří. A umanuté ženy, co prostě musí porodit postižené dítě, nemají moje sympatie. Ať už je to z náboženského fanatismu, nebo z čistého zoufalství jako Romana.
Jakkoli jsem pro zachování života, pak tady jsem proti. Když je prokazatelně potvrzené, že dítě může být nadosmrti odkázané na péči okolí a ve stavu třeba i jen vegetativnímu - proč toho chudáčka přivádět na svět? Proto, že ta paní dosud neví, co práce je i se zdravým dítětem, tady neví o čem mluví. Manželovi se nedivím. Jestli ona dopustí porod nemocného dítěte, bude na ně sama.
Tohle já nechápu - vědomě porodit postižený dítě. To jako proč? Protože chci? A ještě kopat kolem sebe, že to nadšení se mnou nesdílí okolí? Zvláštní. Já v tomhle mám třeba jasno - jsem akorát těhotná a čeká mě právě první velkej screening a prostě vím, že když mi zjistí, že by dítě bylo postižené, tak jdu na potrat... jako jo, asi by to nebylo jednoduché, ale pořád lepší než vědomě porodit postižené dítě a zkazit život jak jemu, tak sobě (Ano, možná jsem sobec, ale opravdu se mi nelíbí představa obětovat celej svůj život postiženému dítku, když bych věděla, že to mělo řešení - byť by bylo rozhodnutí velmi těžké). Ano, jako každá těhotná doufám, že všechno bude v pořádku a narodí se mi zdravé dítě, ale po*rat se může cokoliv a je dobré mít i záložní plán (Bohužel jsem taková, počítám raději s tím nejhorším výsledkem - pak už můžu být v životě jen příjemně překvapená :D )
"když vezmu v potaz mou diagnózu" - takže ona sama není zdravá, kromě toho je jí 39 let, což samo o sobě je rizikový faktor, ale z principu to dítě chce. A bude ho milovat se vším všudy. Na žádné další testy nepůjde, protože najust, nic ji nezajímá, jen vidina dítěte. Naivně jsem si myslela, že ty testy se právě proto dělají, aby se tím omezilo riziko narození postižených dětí, a že matky jsou za to rády, že dnes existují možnosti, jak se to dozvědět včas, aby se mohly podle toho zařídit. Čekala bych, že to žena sice obrečí, ale zachová se rozumně. Zjevně jsem se mýlila. Osobně bych takovým lidem dávala podepsat něco jako je revers, když člověk nechce být ošetřován v nemocnici a chce pryč. Chceš vědomě přivést na svět postižené dítě? Bezva. Tak ale za svoje. Veškerá pomoc společnosti je pro lidi, kteří se dostali do maléru nezaviněně, nemohli za to, nevěděli, stala se jim nehoda atd. Těm je třeba pomoci. Ale ty lezeš vědomě do průšvihu, takže nic od nikoho nečekej. Víš to, rozhodla ses, poneseš si následky. Bohužel tedy si ponese následky i to dítě, které bude nemocné a bude trpět jen proto, že ty jsi to chtěla.
Romana je v mých očích ukázkový sobec. JÁ mám právo na dítě, já,já,já. Odmítnout testy? Prý z principu. Z jakého principu, proboha? Aby náhodou nepotvrdil, že přivede na svět naprostého chudáka? Dítě s Downem není roztomilé, není to dar a není to nijak záslužné, dobrovolně a vědomě ho porodit. Je to život za trest, jak pro dítě, tak pro rodinu. Romana nemá nejmenší představu, jaké peklo to bude. Společnost je nastavená na zdravé, průměrné jedince. Školky, školy, všichni. Ano, umíme se, díky bohu, postarat o své slabé, nejsme středověk. Ale její sobeckost ovlivní všechny. Hrdě se teď rozvede s mužem, který nesdílí její romantické představy k mateřství, a pak co? Pak bude akorát všude žebrat, protože její hrdost skončí přesně v okamžiku, kdy zjistí, že dítě s postižením není sranda, a je to dost drahé. Ovlivní to všechny. Celou rodinu, a všichni budou muset nést následky její sobeckosti. Jak ona, tak dítě nikdy se nebudou podílet na vytváření jakékoliv ekonomické hodnoty. Natvrdo: okamžitě genetické testy, a pak buď si oddychnout, že je vše ok a prosit u muže, ať na její výstup zapomene, anebo interupci a adopce zdravého, opuštěného človíčka. A bude matka, což si přeje. Vědomě porodit budoucího chudáka, je pro mne vrchol idiocie.
Bohužel, manžel má pravdu, Romana netuší, do čeho jde. Oba mají věk spíš na vnoučata, starat se i o zcela zdravé dítě v tomhle věku je náročné, natož o postižené. Záleží i na stupni postižení - proč porodit dítě, kterému bych musela obětovat zbytek života a stejně by po mé smrti skončilo v ústavu?