Důvody k darování krve jsou různé. Čtenářka Pavluška 68 se v nich rozchází i s vlastním manželem. On chodí darovat krev, aby věděl, že je zdravý, ona proto, že v ten den nemusí do práce...

Dárcovství krve přinesla do své rodiny čtenářka Pavluška 68. Manžel na něj kývl kvůli dobré zdravotní kontrole...

Manžel preferuje prevenci, já ulejvárnu z práce!

S manželem jsme oba dárci asi od roku 2003. Prvotní impuls mi dala má bývalá kolegyně z práce, které jsem záviděla, že nemusí kvůli darování krve občas do práce. Měla nárok na tzv. paragraf. Zaplatil se jí průměr a měla volno, které mne lákalo také. Doma jsem se o tom bavila s manželem, který připustil, že je to zajímavé, protože jako dárci budeme kontrolováni a pokud by se objevila nějaká skrytá nemoc, možná by na to přišli včas. Tak jsme se rozhodli k první návštěvě. Byla jsem ráda, že se konečně také uliju z práce. Objednali jsme se s manželem zároveň do Fakultní nemocnice v Ostravě. Strach jsme neměli. Vše proběhlo v klidu, byli jsme překvapeni ochotou a milým jednáním personálu. Dostali jsme rohlík a čaj, po odběru dárek, kávu ,sladkost, proplacené jízdné,stravenku v hodnotě 50,-Kč a ještě lístek s omluvenkou do práce. Protože muži mohou darovat častěji než ženy, už nám pak nevycházely společné dny odběrů, ale každý zvlášť chodíme dodnes.
Předloni mne začalo zajímat darování plazmy. A to bych nebyla já, aby to nebylo opět z mé vypočítavosti! Čím víc odběrů, tím víc volna a také větší snížení daňového základu v ročním vyúčtování daně. Z krve jsem se tedy předělala na plazmu a stihla jsem ji 17 x za loňský rok. Je to sice delší odběr, ale pokud je člověk zdravý, odpočinutý není žádný problém. Jen se nesmí stěhovat! Loni jsme se v březnu stěhovali , já chtěla ušetřit dovču, takže jsem si naplánovala odběr plazmy. Stěhování- znáte to, že? Nahoru dolů po schodech, samé tahání věcí od rána do večera, umývání a utírání, spát se jde o půlnoci, vstává se v pět. Taky to tak pak dopadlo na plazmě! Asi po 30 minutách odběru, kdy šla sestřička kolem a zeptala se, zda je vše v pořádku, jsem sice řekla, že jo, ale v tu chvíli měla ona modré vlasy, kolem se začalo všechno točit. Poznala to na mě! Okamžitě přiskočily asi tři sestry, zvedly mi nohy s křeslem nahoru, za krk daly led a k pití rozpuštěné kalcium. Během chvilky jsem byla O.K a odběr šťastně dokončila. Dnes si už na hrdinku nehraji a před odběrem plazmy se musím cítit a být fit!
Vím, že dárcovství je třeba, nevíme, kdy ho budeme potřebovat sami, ale u nás to opravdu nebyl ten prvotní důvod .
Manžel zůstal u darování krve, paragrafy nevybírá. Prý na to nemá čas! Mu stačí ta prevence!
A já? Pokud mi zdraví dovolí, budu dál darovat plazmu - to víte, víc volna v práci! :):):)

Jinak manžel má stříbrnou plaketu a já od loňska už zlatou.

Vaše čtenářka,
Pavluška 68

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 21. února 2012: Dárcovství krve

  • Jste dárkyní krve?
  • Jaký byl váš první odběr?
  • Kolik jste již absolvovala odběrů?
  • A pokud nejste dárkyní – proč? A uvažovala jste o tomto dárcovství?

Své příspěvky mi formou příběhů posílejte na e-mailovou adresu redakce (viz níže), a to nejpozději 21. 2. 2012 do 15.30 hodin. Z přispěvatelek vyberu jednu, kterou ocením krásným dárkem: doplněk stravy OptiTensin pro optimální krevní tlak. Pokud ale chcete mít šanci získat tento dárek, ať jsou vaše příspěvky dlouhé alespoň jako tento odstavec textu.

OptiTesin

Reklama