Společný účet s manželem má čtenářka Bokul. I když jde vlastně o její účet, ke kterému má manžel dispoziční práva a kartu. Někdy se nestačí divit, kam ty peníze mizí...

Chlapa aby člověk pořád kontroloval. Poj´dte si přečíst nějaké špeky na manžela čtenářky Boul.

Ale abych ho trochu obhájil, nejde přece o to, že sušenka z automatu je dražší, ale že na ni zrovna je chuť! To by člověk musel mít v práci speciální zásuvku věčně plnou sušenek různého typu, aby automat nahradila.


Pěkné úterý všem čtenářům a čtenářkám, kteří zavítali na ženu-in. Můj pozdrav samozřejmě letí i k redakci.

Dnešní téma je opět poněkud ožehavé. Alespoň já to tak vidím - neboť pro mne představuje možnost prásknout na manžela nějakou tu jeho volovinu.

Nevím, kdy si můj manžel poprvé založil účet, ale donutila jsem ho zrušit cca rok po svatbě. Co mne k tomu vedlo? Měli jsme oba osobní účet v bance, která nám ho vedla za symbolické peníze (oproti cenám stejného podniku dnes). Za 45 Kč bylo v ceně internetové bankovnictví, několik příkazů, výběrů v ceně. Jeden by řekl dobrej kauf. 

Manžel několik měsíců před svatbou dal výpověď na místě, kde měl smlouvu na dobu neurčitou, a vrhnul se do podnikání. Měl představu, že jako realitní makléř s živnosťákem si prostě vydělá. Bohužel, buď začal ve špatné době nebo prostě nemá obchodního ducha. Jeho podnikání totiž zruinovalo jeho běžný účet, ze kterého se pravidelně strhávaly splátky na zdravotní a sociální pojištění a taky pojistka, která byla sice vysoká, ale nešla odečíst z daní, protože mu to blbě nastavili. Ač nejsem ekonom, tak ducha financí mám a tahle blížící se katastrofa mě moc klidnou nenechávala. Ačkoli - snažila jsem se nenervovat. Byla jsem těhotná, ze svých studentských úspor jsem platila sama hypotéku, domácnost a pak najednou i ty nutné zálohy na zdravotní a sociální pojištění mého muže, pronájem za kancelář, školení....

Tisíce a tisíce vyletěly komínem během manželova podnikání, které nepřineslo jediný výdělek. Snahu přesvědčit ho, ať jde na pracák, kde dostane podporu a ať si najde normální práci, vyslyšel až když synovi bylo půl roku. Tohle období mě stálo komplet mé úspory. Kdybychom ty prachy dali do hypotéky, měla bych lepší pocit. Zahučely tam i kompletně finanční dary, co jsme dostali ke svatbě a nebyly to malé peníze.

Jelikož i přes opakované finanční injekce manžel nebyl schopen spravovat účet v plusu, v podstatě jsem ho přesvědčila, ať ho zruší. Účet, který mne donutila zřídit Hypotéční banka, mi nabízí dvě platební karty, a tak jsem toho využila. Manžel tedy má přístup ke společným financím prostřednictvím karty. Má samozřejmě i podpisový vzor v bance, kde je ale pro něj nevyužitelná otevírací doba. I přes prvotní dlouhé odmítání jsem ho naučila platit platební kartou, což z hlediska sledování rodinného rozpočtu vytváří alespoň malou možnost sledovat tok financí. Nicméně manžel i přes platby kartou docela dost vybírá v hotovosti. A nedávno jsem na vlastní oči pochopila za co. V práci mají automat na potraviny. On prostě nepochopí, že kdybych mu ty sušenky, laskominy a minipárečky koupila v obchodě, bude nás to stát o třetinu méně. A vesele takhle rozhazuje.

V září nás čeká konec fixace a pokud půjdeme do refinancování, z velkou pravděpodobností skončíme s běžným účtem u jiné banky. Jsem pro, abychom měli účet společný a nebude mi vadit, když bude napsaný na manžela. Snad bude tak velkorysý, a taky mi zařídí platební kartu, abych mohla platit běžné výdaje pro domácnost. Pokud totiž rodina má společný závazek typu hypotéky - přijde mi normální mít jeden účet, který mohou ovládat oba partneři, a splácet z něj půjčku. Sice je stále více a více peněžních ústavů, kteří nabízí účty „zdarma“, ale z hlediska přehledu je snad lepší mít jeden.

Nejvíc účtů v naší domácnosti má ale syn. Aby ne - vždyť banky nabízí relativně slušné úročení zůstatku jen dětem. Proč toho tedy nevyužít.

Na závěr bych chtěla přidat ještě jednu zkušenost - prásknu na sebe, jak jsem ještě před zrušením manželova původního účtu zvýšila poplatek za vedení ze 45 Kč na 229 Kč, a to v dobré víře ušetřit. Jelikož jsem byla doma a manžel se dvakrát moc o finance nestaral (tedy kromě jejich rozhazování), chtěla jsem k jeho účtu internetbanking, který mě být v ceně těch 45 Kč. Jenže - neměli jsme k němu heslo. Takže jsem ho opět v podstatě donutila, ať zajde na pobočku a vyžádá si to heslo. Paní tam s ním ale udělala novou smlouvu, vedení účtu se rapidně prodražilo a mohla jsem za to já. Vždyť já jsem chtěla to heslo a oni kvůli heslu zrušili ten výhodný balíček. Tehdy mě málem kleplo a i tento šílený poplatek za účet, na který v té době nechodila ani koruna, byl pomocným argumentem pro to jej zrušit.

Společné finance mohou být oříškem, ale při troše dobré vůle to jde. U nás doma jsem se jich ujala já. A po pravdě, pokud finanční rozpočet rodiny není na knap, je to celkem v pohodě i přes prohřešky, omyly apod. Na straně druhé, pokud jde rodina od koruny ke koruně, pak to chce důslednost a pevné vedení. Sice je v dnešní době mnoho možností, jak problémy vyřešit - ale opět - stojí to peníze.  

Za sebe bych tedy partnerům doporučila společný účet, je to do jisté míry důkaz vzájemné důvěry a nutnosti spolupráce.

Pěkný den přeje,
Bokul

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 9.7.2013: Finance ve vztahu

  • Jak řešíte finance ve vztahu? Popište mi váš systém!
  • Hádáte se kvůli penězům?
  • Už jste se někdy kvůli partnerovi dostala do finančních problémů?
  • Jste na partnerovi finančně nezávislá?

kdo milujeSvé přístupy k financím ve vztahu a životní zkušenosti mi zasílejte nejpozději 9.7.2013 do 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Váš příspěvek ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec textu, lépe o fous delší. Tedy chcete-li mít šanci na malý dárek, který jsme k tomuto tématu vybrali, totiž pěknou knížkou: Kdo miluje nejvíc od Tess Stimsonové (nakladatelství Domino). Vždyť kdo miluje nejvíc, nehledí na peníze...

Reklama