„Manžel byl vždycky spořivý a zlobil se, když jsme třeba někde svítili zbytečně nebo zapomněli vypnout televizi. Jenže co nám loni zkrachoval dodavatel elektřiny a plynu, úplně zešílel,“ pouští se do líčení svého trápení Eva, maminka dvou dospívajících dětí. Od té doby se doma cítí jako v nápravném zařízení. A to dost studeném. V bytě mají kolem 19 stupňů Celsia.

cold.jpg
Foto: Shutterstock

Aby ušetřili, hlava rodiny hlídá spotřebu energií každého z nich. Cokoli je jen trochu možné, to musím dělat na noční proud, kdy je elektřina levnější. Třeba prát prádlo, pouštět myčku nádobí nebo vařit. Jenže nám jde zrovna v hloupou dobu. V noci a po poledni. Takže prádlo věším před odchodem do práce a o víkendech obědváme až kolem druhé, třetí hodiny. Navíc jíme jedno jídlo tři dny. Abych ušetřila, musím vařit ve velkém,“ stěžuje si Eva. A není jediná. Protestují i jejich děti, které jsou zrovna v pubertě.

„Musí zapomenout na dlouhé sprchování. Manžel jim pořád zhasíná v pokoji, prý jim stačí svítit při učení lampičkou. A televizi mají povolenou jen na pár hodin denně. Stejně na to prý pořádně nekoukají. Jsou z toho zoufalé a tráví dost času u kamarádů, kde je prý větší klid a pohoda,“ popisuje situaci jejich matka s tím, že odpor je marný.

„Skončí to vždycky hádkou, manžel nikdy neuzná, že to přehání. Prý to jde z jeho výplaty, tak ať se přizpůsobíme. Taky domů už chodím za trest, stejně jako naše děti,“ dodává Eva.

Čtěte také: