1651f5c8a7c6e-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Ivanina tchyně je nemocná už dlouho, ale doposud stačilo, když jí střídavě docházeli vypomáhat s domácností nebo nákupy a nechávali dovážet obědy. Jenže během posledního roku se její stav natolik zhoršil, že přestává být natolik soběstačná, aby ve svém bytě mohla žít sama. Potřebuje celodenní dohled a péči. Jenže ona do domu s pečovatelskou službou jít odmítá a vhodná alternativa to není ani pro její dvě děti – Ivanina manžela a jeho sestru Blanku. Chtějí se o maminku postarat. Ivanu však ani ve snu nenapadlo, že by tou pečující osobou měla být právě ona.

Švagrová má byt, já tchyni

„Od začátku jsem tak nějak počítala s tím, že o tchyni bude pečovat Blanka. Jednak je to její dcera a v neposlední řadě i proto, že na ni její matka přepsala celý svůj byt. Tak jsem si říkala, že tady není o čem. Jenže evidentně je,“ krčí rameny Ivana, s níž měl manžel nedávno vážný rozhovor. Řekl jí, že by svou maminku rád přestěhoval k nim do domu, do pokoje pro hosty. A požádal ji, zda by to mohla být ona, kdo o ni bude nepřetržitě pečovat. Na otázku, proč se o maminku nepostará jeho sestra, dostala jednoznačnou odpověď. Nemá přeci peněz nazbyt, takže do práce chodit potřebuje. Na rozdíl od Ivany, kterou manžel bez problému uživí. Navíc se ještě nějaký ten rok bude muset starat o dospívajícího syna, zatímco oni už mají děti z domu.

Rozhodnutí bude těžké

„Zní to sice logicky, ale stejně mě touhle žádostí neskutečně zaskočil. Nikdy by mě nenapadlo, že to po mně bude chtít. Znamenalo by to pro mě vzdát se práce ve školce a zůstat zavřená doma. Tchyni je pětašedesát let, takže třeba klidně na patnáct, dvacet let. Upřímně, je to pro mě hrozná představa. Vím, že se má rodičům posloužit, ale já se nechci úplně vzdát svého života,“ váhá Ivana, která dostala čas na rozmyšlenou. Jenže už teď ví, že ať se rozhodne jakkoli, nebude to pro ni znamenat nic dobrého. Buď přijde o práci a svobodu, nebo zklame svého muže.

K článku se nám vyjádřila Bc. Karin Emily, psychoterapeutka, arteterapeutka a speciální pedagožka.

Vzdát se svého aktivního života - tak jak Ivana cítí současnou a pravděpodobně dlouhou situaci spojenou s ustavičnou péčí o tchyni je naprosto nesmyslný až nehorázný požadavek či očekávání jejího manžela. 

Povinnost postarat se o svého nemohoucího rodiče by nikdy neměla být stoprocentně přenášena na partnera, který nemá s potřebnou osobou úzké citové vazby. Protože, upřímně řečeno, tato péče není nijak jednoduchá i pro biologické děti, které ji mohou vykonávat s opětovanou láskou.

Pokud Ivanin manžel zvládne finančně dotovat výpadek příjmu z rodinného rozpočtu, o který by Ivana přišla, je tedy možnost dopřát své sestře tento finanční obnos k zajištění jejich potřeb v rámci celodenní péče o svou vlastní matku. To, jak se oba sourozenci domluví na vzájemném delegování povinností a zajištění komfortu matky,  je již na nich dvou. Ivana může být nápomocná v období, kdy bude potřeba vystřídat manželovu sestru, aby měla možnost oddechu či k vyřízení svých potřeb. Realita v péči typu neustálé přítomnosti je skutečnou životní obětí a rezignací na svůj vlastní. A bohužel často končí totálním vyčerpáním obětavého potomka, který se pak dlouho z této zátěže vzpamatovává. Jediným zdravým východiskem je propojení s poskytovanými službami pečovatelek a i jiných odlehčovacích zařízení, kdy mají pečující osoby čas na oddech a regeneraci.

V dnešní době je mnoho možností, jak zajistit péči o nemohoucího člověka, ať už v rámci sociálních služeb či  pečovatelských oborů.

Je nutné si uvědomit, že někteří staří lidé si již neuvědomují, že vyžadování celodenní péče není reálné uskutečnit tak, aby bylo možno setrvat v domácím prostředí. 

V rámci rozhodování je třeba zvážit reálné možnosti celé rodiny, aby péče nezůstala na jediném člověku a uvědomit si, že v těchto situacích nemůže rozhodovat  potřebný člověk, ale ti na jehož péči je odkázán.

7085cde2ae585-obrazek.jpgBc. Karin Emily je terapeutka s psychoterapeutickým výcvikem, arteterapeutka a speciální pedagožka.

Pracuje 10 let jako psychoterapeutka pro pacienty s roztroušenou sklerózou na neurologickém oddělení FNKV Praha a vede soukromou praxi. 

Vzdělání a odbornost:
Vystudovala VŠ – obor speciální pedagogika. Pražská psychoterapeutická fakulta.
Výcvik BIG SUR s5 – skupinová forma – dynamická a hlubinně orientovaná psychoterapie (supervize Doc. MUDr. Jaroslav Skála, CSc.).
Výcvik neverbálních technik (sekce muzikoterapie, psychoterapeut. spol. ČLS) – lektor PhDr. Jitka Vodňanská (muzikoterapie, arteterapie, práce s tělem).
Výcvik vedení skupin v rámci sociálně psychologického výcviku. Supervize PhDr. Iva Veltrubská. Spoluautor metodiky k tomuto pilotnímu projektu.

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.