Těhotenství přišlo dřív, než chtěla. Toužila splnit si ještě pár osobních i pracovních cílů, než se stane maminkou. Manželovo nadšení ale bylo velmi nakažlivé, a tak se začala těšit i ona. Jenže při prvotrimestrálním screeningu se objevily komplikace. Lékařka jim ukázala výsledky, které varovaly před nezanedbatelnými rizikem možného postižení plodu Downovým syndromem. A doporučila jim další vyšetření.
6040d4b3079c7obrazek.png
Foto: Shutterstock

„Já se z toho hroutila, ale Milan, můj muž, byl úžasný. Absolutně mě podpořil a řekl, abych na potrat nechodila. Prý je to naše dítě, a přece ho nezabijeme jen proto, že by mělo být jiné. Máme známé, kteří mají stejně postiženého chlapce, a normálně chodí do školy,“ vypráví Dana s tím, že proto další testy odmítla. Rozhodli se nechat věcem volný průběh. Přesto ji špatné výsledky stále ležely v hlavě.

„Kdyby to bylo jen na mně, dost možná bych na přerušení těhotenství šla. Jenže rodiče jsou dva a tohle by měli rozhodnout společně. Díky manželovu optimismu a podpoře jsem i já věřila, že dokážu nemožné. Jenže teď je všechno úplně jinak!“ svěřuje se nastávající maminka a hned vysvětluje, proč.

„Milan, ten samý člověk, který se na miminko tak děsně těšil, a přemlouval mě, ať si ho necháme za každou cenu, mě v tom nechal. Normálně si sbalil kufry a utekl! Prý nad tím vším víc přemýšlel a nedokázal by to. Víc jsem z něho nedostala. Jeho maminka mi pak prozradila, že ho asi nahlodal nějaký jeho klient. I on má postižené dítě, ale musel ho dát do ústavu, protože jeho záchvaty doma už nedávali,“ krčí rameny zklamaná Dana. Jenže přerušit těhotenství vzhledem k jeho velmi pokročilé fázi už nemůže.
6040d50e7faa0obrazek.pngFoto: Shutterstock

„Jak já ho nenávidím! Navezl mě do toho, měl tisíc moralizujících řečí, a teď tohle. Proč to neudělal dřív, kdy s tím šlo ještě něco dělat? Každý den se modlím, ať se stane zázrak, a moje holčička je zdravá. To by si pak mohl přijít s tím, že ho to všechno mrzí. Nikdy už ho nechci vidět. Jakmile se dám trochu dohromady, podám žádost o rozvod,“ říká Dana.

Čtěte také: