Jitka ani Štefan (41), rodiče dvou dětí v pubertě, nemají zase tak nízký plat. Jenže na rozdíl od životních nákladů neroste. Tak se shodli, že je na čase pečlivěji rozmýšlet, kam jejich peníze půjdou. Aby i něco našetřili na případné horší časy. Jenže právě v tom je kámen úrazu. Zatímco on se jako první vzdal svých zálib, ona něco takového udělat odmítá. A sobecká si vůbec nepřipadá.

63cfba347d3afobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Jednou týdně chodím do soukromé stáje projet se na koni, dvakrát do týdne zase v pauze na oběd na power jógu. A jednou za měsíc pak s kamarádkou na večeři a víno. Bez ničeho z toho se obejít nedokážu. Odmítám se o tenhle únik do jiné reality připravit. To ovšem Štefan naprosto nechápe. Neustále mi moje volnočasové aktivity vyčítá. A sebe dává za příklad,“ popisuje nepříjemnou situaci Jitka, jejíž manžel se většiny svých nákladných zájmů před pár měsíci skutečně vzdal.

Přestal chodit dvakrát týdně s kamarády na pivo, nekoupil si permanentku do posilovny ani na fotbalová utkání. „Připadá mi to tak správné, jinde ušetřit nedokážu. Pivko si můžu dát i doma u zápasu v televizi. Nerad bych se omezoval v jídle nebo prodával auto, které potřebujeme. Z něčeho se ale spořit a platit rostoucí účty musí, což Jíťa asi nechápe. Každá koruna dobrá. Může třeba začít chodit běhat nebo cvičit doma podle videa na Youtube. A to víno si s kámoškou může taky dát doma. Jenže to je hned oheň na střeše, když něco řeknu,“ stěžuje si Štefan s tím, že když se vzdal svých zálib on, měla by tím pádem i jeho žena. V opačném případě je sobecká.

„To já bych zase raději šetřila na jídle. Nemusíme mít každý den maso nebo teplou večeři, stačí i menší porce,“ oponuje mu Jitka a pokračuje: „On se rozhodl přestat dělat, co ho baví. Já ho k tomu nenutila. Tak ať nenutí ani on mě. Chodím do práce, vydělávám, tak co? I když jsme rodina, jsou to moje peníze, nejsem ničí otrok,“ dodává rozzlobeně.

Zdroj informací: respondenti Jitka a Štefan

Čtěte také: